2018 07 27 /10:34

ŠMM apie kvietimą dalyvauti Rusijos festivalyje: vaikai negali tapti propagandos įrankiu

„Vaikai negali būti siejami su kontraversiškomis organizacijomis, juo labiau dalyvauti jų renginiuose arba tapti kitų valstybių propagandos įrankiais“, – rašoma penktadienį Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) žiniasklaidai išplatintame pranešime. Taip ministerija reaguoja į Plungės rajono savivaldybės kvietimą dalyvauti tarptautiniame pamaskvės Krasnogorske vykstančiame meno festivalyje „Naujasis pasaulis“.
Festivalio akimirka
Festivalio akimirka

„Užsienio reikalų ministerija (URM) savivaldybei nerekomendavo vykti į festivalį Rusijoje“, – teigiama pranešime ir priduriama, kad ŠMM kreipėsi į Plungės rajono savivaldybę ir skubiai aiškinasi situaciją.

Vyriausybė siūlo plungiškiams nevykti į festivalį Rusijoje

URM teigia, kad dar pernai savivaldybei rekomenduota laikinai sustabdyti bendradarbiavimą su Rusijos Krasnogorsko municipaliniu rajonu po to, kai liepą Krasnogorske viešėjusios Plungės rajono savivaldybės moksleivių delegacijos atžvilgiu „buvo surengta provokacija, surengiant iš anksto neplanuotą jų susitikimą su baikerių klubo „Naktiniai vilkai“, atvirai remiančio agresyvią Kremliaus politiką, nariais“.

Anot ministerijos, informaciją apie galimas provokacijas ir su jomis susijusias grėsmes URM ir Valstybės saugumo departamento atstovai pernai spalį išsamiai pristatė visų savivaldybių merams Lietuvos savivaldybių asociacijos Tarybos posėdyje.

„Todėl yra sunkiai suprantama, kodėl po pernykščio incidento ir po to sekusios oficialios URM rekomendacijos Plungės rajono savivaldybės vadovai ir administracija vėl kartoja tas pačias klaidas“, – pabrėžia URM.

ŠMM primena, kad pernai buvo išplatinta ir speciali atmintinė savivaldybėms, siunčiančioms vaikus į tarptautinius renginius. Su atmintine galima susipažinti čia.

Skelbimas
Skelbimas

Meras: draudimai grąžins į Sovietų Sąjungą

Plungės meras, Liberalų sąjūdžio atstovas Audrius Klišonis sako, kad Plungės partnerių Krasnogorsko rajono savivaldybės rengiamame festivalyje plungiškiai dalyvauja bent šešerius metus, į jį vyksta ne moksleiviai, o šokantis, muzikuojantis jaunimas iki maždaug 30 metų.

Anot jo, į festivalį be plungiškių nuolat vyksta latviai, bulgarai, baltarusiai, vokiečiai.

„Mes labai džiaugiamės, kad mūsų krepšininkai nuvažiuoja į Maskvą ir laimi prieš CSKA, kaip padarė „Žalgiris“. O kai nuvažiuoja plungiškiai, parveža, turbūt, kokius ketverius metus iš eilės pagrindinį prizą iš to tarptautinio konkurso, sakome, kad kažkas negerai. Čia yra galbūt pigaus politikavimo arba dviveidiškumo momentai“, – BNS sakė rajono meras.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Audrius Klišonis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Audrius Klišonis

„Jei mes dabar tiems žmonėms, kurie yra jauni, protingi, pilietiški ir patriotiški žmonės, draudžiame atstovauti mūsų valstybei su savo simbolika, atributika, trispalve, su savo kalba, ar mes negrįžtame į tą buvusią Sovietų Sąjungą?, – svarstė jis. – Ar mes esame visiškas getas, ar galvojama, kad visi Lietuvoje yra išdavikai, parsidavėliai, ar reikia žiūrėti į vieną burną, kuri pasakys, ką daryti? Manau, kad Lietuva yra pilietiškų žmonių šalis, kur jie turi teisę turėti savo nuomonę“.

A.Klišonis pabrėžia, kad rusų jaunimui bendravimas su lietuviais suteikia galimybę gauti objektyvią tiesioginę informaciją apie kaimynus, o ne iš „vienintelio šaltinio – Kremliaus ruporo“.

„Kai nuvažiuoja mūsų atstovai, stoja prieš tą žiūrovų komandą, žiūrovai mato, kad atvažiuoja iš Lietuvos ne fašistai, ne zombiai su automatais, bet normalūs vyrai, moterys, vaikinai, merginos, kurie normaliai, tvarkingai, gerai atlieka savo kūrinius, sušoka ar sudainuoja, manau, kad tai yra viešas poveikis ir kitai pusei“, – aiškino politikas.

Meras abejoja, ar po viešo sujudimo atsiras kolektyvų, kurie išdrįs vykti į rugsėjo 27–30 dienomis organizuojamą festivalį. Šiuo metu, jo duomenimis, išvyka susidomėjo vienas kolektyvas.

Jis pabrėžia, kad savivaldybė neteikia finansinės paramos – dalyviai patys perkasi bilietus, organizuojasi keliones savo lėšomis, savivaldybė tarpininkauja tik gaunant vizas, suteikiant įvairią informaciją.

A.Klišonis pernai sulaukė kritikos dėl moksleivių išvykos į vasaros stovyklą Krasnogorske, kur vaikai susitiko ir su Kremlių remiančiu baikerių klubu „Naktiniai vilkai“. Tuomet meras pripažino, kad siųsti vaikus buvo klaida bei žadėjo įvertinti kartu vykusių savivaldybės atstovų veiksmus, kai šie neužtikrino, „kad vaikų atostogos nebūtų politizuojamos“.

Nors meras pripažįsta, jog savivaldybė suklydo, kartu teisinasi, kad trumpo „Naktinių vilkų“ pasveikinimo jaunimui negalima vadinti susitikimu. Jo nuomone, pernykštės stovyklos taip pat negalima lyginti su savivaldybės organizuojamu „Novyj mir“.

„Jeigu visi važiuoja į futbolą, tai galima ir čia“

Liepos 19-ąją Plungės rajono savivaldybės svetainėje pasirodė įrašas, skelbiantis:

„Krasnogorsko rajono savivaldybė (Rusijos Federacija), įgyvendindama partnerystės sutartį su Plungės rajono savivaldybe, 2018 m. rugsėjo 27–30 dienomis kviečia Plungės rajono meno kolektyvus dalyvauti tarptautiniame meno festivalyje „Naujasis pasaulis“ („Novyj mir“). 2018 m. festivalyje „Naujas pasaulis“ pakviesti dalyvauti atstovai iš Latvijos, Lietuvos, Baltarusijos, Bulgarijos, Vokietijos ir Rusijos. Kviečiame Plungės rajono savivaldybės kūrybinį jaunimą, muzikuojantį ar šokantį, išbandyti jėgas šiame festivalyje!“

Savivaldybės vicemero Mindaugo Jurčiaus teigimu, Plungės kolektyvai nuolat dalyvauja „Naujojo pasaulio“ festivalyje.

„Šis festivalis kaip sportinės varžybos – jeigu visi važiuoja į futbolą, tai galima ir čia. Tai tik dar vienas būdas įtvirtinti mūsų nepriklausomybę. Kvietimas yra gautas ir pateiktas. Bendruomenė pasilieka teisę dalyvauti arba ne“, – 15min sakė vicemeras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis