2024 06 07

Smūgis Palangos valdžiai: alkoholį pagarsėjusiose kavinėse draudė be reikalo?

Porai metų licenciją prekiauti alkoholiu liūdnai pagarsėjusiose Jono Basanavičiaus gatvės kavinėse atėmusi Palangos valdžia gavo smūgį iš Vyriausiojo administracinio teismo. Kurorto valdžios veiksmus skundusios mažosios bendrijos pasiekė pergalę.
„Salūnas“, kuriam atimta prekybos alkoholiu licencija, sugalvojo įžūlią provokaciją.
„Salūnas“, kuriam buvo atimta prekybos alkoholiu licencija, švenčia pergalę / 15min.lt/"Salūno“ feisbuko nuotr.

2022-ųjų metų pabaigoje kurorto taryba priėmė sprendimą porai metų uždrausti prekybą alkoholiniais gėrimais baruose „Malibu Lounge Palanga“ bei „Salūnas“. Abi šios kavinės veikia garsiojoje J.Basanavičiaus gatvėje.

Palangos meras Šarūnas Vaitkus ne kartą pabrėžė, kad tokį radikalų sprendimą lėmė daug aplinkybių: kriminogeninė padėtis prie barų, triukšmas, poilsiautojų ir vietinių nepasitenkinimas.

Panašu, kad šias kavines valdančios mažosios bendrijos nesusitaikė su tokiu Palangos valdžios sprendimu.

Praėjusią vasarą netgi kvietė atvykti svečius su savo alkoholiu.

Tokį veiksmą Š.Vaitkus buvo įvertinęs kaip itin cinišką.

Bare reidą surengė ir policijos pareigūnai. Vietoje, kur alkoholis neparduodamas, pareigūnai rado neblaivių paauglių.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Baras Palangoje
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Baras Palangoje

Bendrovės, kurių būstinės yra visai ne Palangoje, o sostinėje, kreipėsi į teismą. Žemesnės instancijos teismo sprendimas buvo palankus kurorto valdžiai. Tačiau Vyriausiasis administracinis teismas Vilniuje konstatavo, kad Palangos sprendimas drausti prekybą alkoholiu dvejus metus yra nepamatuotas.

„Kitaip tariant, savivaldybės taryba privalo aptariamo pobūdžio sprendimą motyvuoti, išdėstant, kodėl apskritai atsisakoma išduoti licenciją verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais arba priimamas sprendimas dėl prekybos laiko apribojimo. Visada privalo būti aptarta faktinė nagrinėjama situacija tuo aspektu, ar yra (nėra) pagrindas apriboti prekybos laiką bei kokie argumentai suponuoja prekybos laiko susiaurinimą vienu ar kitu paros metu“, – konstatavo teismas.

Teodoro Biliūno / BNS nuotr./Palangos miesto savivaldybė
Teodoro Biliūno / BNS nuotr./Palangos miesto savivaldybė

Barus valdančių mažųjų bendrijų atstovai teisme aiškino, kad Palangos valdžia jiems nesuteikė galimybės pasisakyti ir būti išklausytiems.
Teismas tenkino mažųjų bendrijų skundus ir panaikino Palangos tarybos priimtus draudimus jų atžvilgiu.

Į situaciją sureagavo kurorto meras Š.Vaitkus.

„Teismo sprendimas: Palanga turi būti labiau pakanti alkoholio pilstytojams ir jų „laisvei“. Teismo sprendimai, kaip sakoma, nekvestionuojami, ypač, jei jie būna su prierašu „neskundžiamas“. Patinka mums ar ne, bet privalome juos vykdyti. Nors, atvirai pasakysiu, pastarasis, apie kurį dabar kalbėsiu, man labai nepatinka, todėl esu tos nuomonės, jog privalau informuoti palangiškius ir miesto svečius apie Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo sprendimą ir jo galimas pasekmes“, – teigė Š.Vaitkus.

Jis pateikė statistikos, kiek darbo toje vietoje turėjo policijos pareigūnai.

„Štai Palangos policijos komisariato pateikti duomenys: 2015 – 2017 metais užregistruota šimtai pranešimų dėl įvairių veikų objekte adresu J.Basanavičiaus g. 16. Iš jų 223 – dėl viešosios tvarkos pažeidimų (neblaivių asmenų, muštynių), 145 – dėl triukšmo, konfliktų viešojoje vietoje. Pasikeitus patalpų nuomininkui, vien per dvi paskesnės vasaros savaites (nuo 2018 m. birželio 27 d. iki 2018 m. liepos 9 d.) policija fiksavo 20 pranešimų apie įvykius, iš jų 13 – dėl triukšmo“, – rašo meras.

„2022 metų statistiniai duomenys iš Palangos policijos duomenų bazės: per nepilnus metus J.Basanavičiaus g. 16 užfiksuotas 261 pranešimas apie įvykius, iš jų 211 – dėl viešosios tvarkos pažeidimų, 2 – dėl nusikaltimų asmeniui, 8 – dėl turtinės veikos. Taip šiame objekte darbavosi dvi mažosios bendrijos – „Rąžės pramogų projektai“ ir „Litrestas“.

O tai reiškia, kad pasikeitus pastato savininkui ir atėjus dar vieniems naujiems nuomininkams, situacija ne tik negerėjo, bet tapo dar labiau komplikuota...

Maža to, dėl neįmanomo triukšmo naktimis buvo gautas kolektyvinis skundas, kurį pasirašė net 217 Palangos gyventojų ir svečių“, – priduria jis.

Pasak mero, per praėjusius metus, kai objekte buvo draudžiama prekiauti alkoholiu, policijos registruojamų įvykių registre buvo fiksuoti 105 pranešimai, iš jų: dėl viešosios tvarkos pažeidimų – 91, dėl nusikaltimų asmeniui (muštynės) – 7, dėl turtinės veikos (vagystės iš klientų) – 3, dėl narkotinių medžiagų – 3, dėl asmens atvaizdo paviešinimo be sutikimo – 1. Iš 91 pranešimo dėl viešosios tvarkos pažeidimų 88 sudarė dėl triukšmo.

Pagal gautus pranešimus ir vykdant tikslines priemones buvo pradėti 3 ikiteisminiai tyrimai dėl narkotinių medžiagų.

„Akivaizdu, kad pranešimų skaičius, panaikinus licenciją prekiauti alkoholiu, sumažėjo 40 proc. Tačiau skaičiai vis tiek yra nenormaliai dideli. Ypač neramina tai, kad vien pernai dėl veikų J.Basanavičiaus g. 16 surašyti 92 administracinių nusižengimų protokolai, iš jų dėl alkoholinių gėrimų vartojimo ar turėjimo, kai tai daro jaunesni negu dvidešimties metų asmenys, tarp jų ir nepilnamečiai (!) – net 58“, – teigia jis.

Su mažųjų bendrijų atstovais 15min susisiekti nepavyko. Nurodytu telefonu atsiliepęs vyras teigė nieko nežinąs.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų