„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 04 22

Smurto artimoje aplinkoje atveju nebus taikoma privalomoji mediacija

Seimas nusprendė apriboti galimybę taikyti privalomąją mediaciją sprendžiant civilinius ginčus, kai ginčo šalys yra smurto artimoje aplinkoje subjektai. Už tai numatančias Mediacijos įstatymo pataisas balsavo 121 Seimo narys, balsavusių prieš ir susilaikiusių nebuvo, rašoma pranešime spaudai.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / 123RF.com nuotr.

Seimo narė Dovilė Šakalienė, grįsdama šių pataisų reikalingumą, pabrėžė, kad privalomas mediacijos taikymas civiliniuose ginčuose tais atvejais, kai vyko smurtas artimoje aplinkoje, prieštarauja tiek Europos Teisingumo Teismo nutarimui, tiek mediacijos esmei, kad taikaus susitarimo pasiekimas derybų keliu galimas tik tarp lygiaverčių šalių. „Kitaip tariant, visi suprantame, kad skurto artimoje aplinkoje atveju smurtautojas kontroliuoja auką, tai lygiavertės taikios derybos nėra įmanomos“, – tvirtino pataisų iniciatorė D.Šakalienė, pridurdama, kad pagaliau tūkstančiai moterų galės gauti pagalbą arba kitaip tariant nepatirti papildomo streso, papildomo skausmo ir dar kartą smurto.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras svarstymo metu yra atkreipęs dėmesį, kad šeimos ginčuose yra privaloma mediacija, tačiau pasitaiko tokių situacijų, kai yra smurtas artimoje aplinkoje, santykiai tarp šeimos narių yra labai įtempti ir privalomoji mediacija ne tik kad nepadėtų išspręsti, bet turbūt sukeltų dar didesnį konfliktą tarp šalių. Pasak jo, šios pataisos leis teismui nuspręsti, kad ne visais atvejais būtų privaloma mediacija.

Seimo narys Linas Slušnys priminė, kad meditacijos principai yra šalių lygiateisiškumas, sąžiningumas, savanoriškumas: „Šalis, kuri patiria smurtą, yra dar labiau stumiama į kampą dėl privalomos mediacijos ir negalime mes kalbėti tokiais atvejais apie kokį nors savanoriškumą. Vos tik nėra savanoriškumo, nėra sutarimo, neįmanoma tikėtis, kad mediacija turės kokį nors teigiamą efektą.“

Pagal priimtus įstatymo pakeitimus privalomoji mediacija negalės būti taikoma šeimos ginčuose, kai kreiptis į teismą dėl ginčo sprendimo sieks smurtą artimoje aplinkoje patyręs asmuo, o kita ginčo šalis bus galimas smurtautojas ir bus pradėtas ikiteisminis tyrimas, susijęs su smurtu artimoje aplinkoje, arba teisme bus nagrinėjama byla, susijusi su smurtu artimoje aplinkoje, arba bus priimtas apkaltinamasis teismo nuosprendis dėl smurto artimoje aplinkoje, arba bus pateikta įstatymų nustatyta tvarka įgalioto teikti specializuotą kompleksinę pagalbą subjekto pažyma apie specializuotos kompleksinės pagalbos teikimą asmeniui dėl galimai patirto smurto artimoje aplinkoje.

Tačiau jei šeimos ginčą privalomosios mediacijos būdu sieks spręsti smurtą artimoje aplinkoje patyręs asmuo, jam išliks teisė kreiptis dėl privalomosios mediacijos ir galimybė ginčo šalims nemokamai pasinaudoti mediacijos paslaugomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau