Vilnius ir Kaunas vis dar skaičiuoja, kiek nuostolių pridarė praėjusią savaitę siautusi sniego pūga.
Pasirodo, iš šių miestų savivaldybių biudžetų ji pareikalaus kelių dešimčių tūkstančių eurų.
Žala sostinei – 90 tūkst. eurų
Vilniaus miesto savivaldybės preliminariais duomenimis, sniegolaužų tvarkymo mieste suma šiuo metu siekia daugiau nei 60 tūkst. eurų (62 644,77 eurų).
Snygio metu žala padaryta 28 automobiliams, 24 vienetams laidų, daugiau nei 20 pastatų ir tvorų.
Vilniaus miesto savivaldybės Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėjo Gintauto Runovičiaus teigimu, blogiausia situacija yra Antakalnio, Saulės, Rokantiškių ir ypatingai – žydų kapinėse.
Pastarųjų atskiruose kvartaluose yra vėjovartų ir vėjolaužų masyvai.
„Atsižvelgiant į gamtines sąlygas vėjovartų tvarkymas užtruks apie mėnesį“, – rašoma atsakyme 15min.
Dar kiek daugiau nei 30 tūkst. reikės pakloti miškų tvarkymui. Vilniuje labiausiai nukentėjo Vingio girininkija.
Prireiks mažiau lėšų
Kauno mieste snygis, panašu, pridarė kiek mažiau žalos.
Savivaldybės duomenimis, lėšų miesto erdvėms sutvarkyti prireiks per pus mažiau nei sostinei.
„Preliminariais duomenimis, snygio nuostoliai Kauno gatvėse, miegamuosiuose rajonuose siekia maždaug 28,5 tūkst. eurų. Didžioji išlaidų dalis susijusi su oro sąlygų neatlaikiusių medžių tvarkymu.
Genėtos sniego išlaužytos medžių šakos, keliančios grėsmę praeiviams, šalinti pavojingai skilę, nuvirtę medžiai, rinktos nulūžusios šakos“, – teigė Kauno miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Radeta Savickienė.
Kiek lėšų prireiks tvarkyti Kauno savivaldybei priklausantiems miškams, atskirai duomenų savivaldybė nepateikė.
„Esame atsakingi už miestui priklausančių miškų tvarkymą: Ąžuolyną, A.Šančių ąžuolyną, Pažaislio, Panemunės ir Lampėdžių miškus.
Juose esame pastebėję išvirtusių medžių, tačiau kol kas pirmenybė teikiama miesto teritorijų tvarkymui – ten, kur žmonėms išlūžusios šakos kelia daugiausiai nepatogumų. Vėliau sniego padariniai bus tvarkomi ir miškuose“, – teigiama Kauno savivaldybės atsakyme.
Labiausiai nukentėjo Vingio parkas
Už 17 parkų Vilniuje atsakingos įstaigos „Vilniaus miesto parkai“ direktorius Laisvūnas Budėnas 15min pasakojo, kad parkų tvarkymo darbai po praėjusią savaitę kelias dienas trukusio snygio tebevyksta ir, panašu, užsitęs.
Centriniai sostinės parkai, tokie kaip Bernardinų sodas, Sapiegų parkas, Misionierių sodai ir kiti, jo teigimu, nukentėjo minimaliai, nes juose dauguma augančių medžių yra lapuočiai, kurie, rudenį numetę lapus, ne tiek daug sniego užlaikė ant šakų.
„Kadangi juose nėra spygliuočių, prilaužyta tik tai lapuočių medžių šakų visose parko teritorijose, jau dabar yra tvarkomos tos šakos ir, galima sakyti, kad esame beveik pabaigę juos tvarkyti“, – pažymėjo L.Būdėnas.
Tuo metu tokie sostinės miško parkai kaip Pasakų, Jomanto, Lūžių ir Vingio, patyrė daugiau nuostolių.
Itin daugelio miesto gyventojų lankomas Vingio parkas, pasak L.Būdėno, nukentėjo labiausiai.
„Ypatingai daug lūžo šakų dėl sniego. Tuose parkuose pasitaikė ir išverstų lapuočių ir spygliuočių medžių. Iš mano paminėtų keturių spygliuočių parkų labiausiai nukentėjo Vingio parko pušys. Šakos išlaužytos po visą parko teritoriją“, – sakė už parkų tvarkymą atsakingos įstaigos vadovas.
L.Būdėno manymu, taip nutiko dėl to, kad parkas yra labai senas, jame augančių pušų šakos itin stambios ir sunkios, o pats medynas – retas, todėl storu sniego sluoksniu padengti medžiai vienas kito negalėjo prilaikyti.
„Dėl to ir susidarė labai daug sniegolaužų“, – pastebėjo jis.
Tvarkys pusę metų
Kalbėdamas apie dabartinę padėtį Vingio parke, pašnekovas paaiškino, kad takai, kuriais vaikščioja parko lankytojai, jau yra sutvarkyti, išvalyti nuo nukritusių šakų ir užgriuvusių medžių.
Todėl dabar imtasi kitų darbų – tvarkomi avariniai medžiai, kurių šakos tebėra pakibusios ir gali bet kada nukristi žemyn.
„Čia reikės pasitelkti techniką, alpinistus ir pirmiausia likviduoti tokias avarines situacijas, kur yra daug medžiuose užstrigusių šakų“, – artėjančius darbus apibūdino L.Būdėnas.
Labiausiai nukentėjo Vingio parko pušys. Šakos išlaužytos po visą paro teritoriją.
Po šių darbų, parko priežiūros darbuotojai pradės rinkti visame parke, ne tik ant takų, nukritusias šakas. Tai, pasak pašnekovo, gali trukti ilgiau nei pusę metų.
„Bet jokios grėsmės kitiems nekels, tik kad estetiškai parkas nebus toks gražus, koks buvo, kol nesutvarkysime“, – pastebėjo jis.
Nors papildomai viešajai įstaigai „Vilniaus miesto parkai“ tvarkymas nekainuos, nes joje dirba nuolatiniai darbuotojai, kurie ir rūpinsis parko tvarkymu, kitus darbus teks nukelti vėlesniam laikui.
„Mums gal kiti darbai susitrukdys, nes anksčiau mes užsiimdavome Vingio parko valymu, pjaudavome atžalas, šiais metais neturėsime tam laiko ir užsiimsime tik tų sniegolaužų tvarkymu“, – pažymėjo įstaigos vadovas L.Būdėnas.
Jis taip pat teigė, kad bendrai žalą įvertinti yra sunku, tačiau situacija – ne blogiausia:
„Nėra tokia didelė žala padaryta, didesnė žala padaroma, kai medžiai išverčiami, o kadangi dauguma – tik nulaužtos šakos, medis ir toliau gali gyvuoti. Tik estetiškai gal nukenčia vaizdas.“
Reikia neprarasti savisaugos jausmo
Paklaustas, ar parkuose vaikščioti gyventojams saugu, L.Būdėnas pažymėjo, kad savisaugos jausmo nereikėtų prarasti.
„Žinoma, labiausiai lūžta tuo metu, kai būna didelis snygis ir (medžiai – 15min) neatlaiko arba vėjas būna nemažas. <...>
Bet vaikščioti vis tiek yra pavojinga, nes yra dar ir tų įstrigusių šakų, kurias artimiausiu metu miškininkai šalins, bet jos išlieka pavojingos“, – apibendrino įstaigos „Vilniaus miesto parkai“ vadovas.
Vaikščioti vis tiek yra pavojinga.
R.Savickienės teigimu, šiomis dienomis sniego padariniai Kauno gatvėse ir kiemuose vis dar šalinami.
Renkamos nukritusios šakos, tvarkomi želdiniai Pažaislio miško parke.
Teigiama, kad situacija parkuose dar vertinama, „nuostoliai skaičiuojami, bet panašu, kad jie nebus dideli“.