Prieš pat septintą vakaro Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos prieigose jau buvo susirinkę apie pusę tūkstančio žmonių – gerokai mažiau nei prieš savaitę.
Tiesa, vėliau protestuotojų susirinko kiek daugiau, tačiau tikėtina, kad vis tiek mažiau nei praėjusį kartą.
Premjerą pasitiko tyla
Keliolika minučių po 19 valandos protesto mitinge pasirodė ir premjeras Gintautas Paluckas. Jam teko gerokai palaukti savo eilės kalbėti.
Protestuotojai premjerą, renginio vedėjo prašymu, pasitiko visiška tyla. Jis gavo dovanų – nuvytusias ir sulaužytas rožes – sulaužytų pažadų ir vystančios koalicijos simbolį. Premjerui taip pat buvo perskaitytas reikalavimas nutraukti koaliciją su „Nemuno aušra“.
G.Paluckui kalbant protestuotojai garsiai reiškė nepasitenkinimą. O jis dėkojo susirinkusiesiems už gražią protesto kultūrą.
„(...) kalbėdami apie demokratiją turime nepamiršti keleto dalykų. Demokratijoje svarbus kiekvienas balsas, tačiau demokratijoje sprendimus priima, išklausiusi visų nuomonę ir pozicijas, didžioji dalis gyventojų“, – kalbėjo G.Paluckas.
Jis prašė protestuotojus neprarasti vilties, jog naujoji Vyriausybė ir naujoji koalicija sugebės atliepti susirinkusiųjų nerimą dėl valstybės saugumo, gynybos, viešųjų paslaugų.
„Todėl šiandien gerbdamas išdėstytus argumentus ir poziciją, noriu paprašyti neprarasti vilties. Jog naujoji koalicija ir naujoji Vyriausybė gebės atliepti jūsų nerimą dėl valstybės saugumo, dėl valstybės gynybos, viešųjų paslaugų teikimo“, – pridūrė jis.
G.Paluckui lipant pasisakyti ant scenos, dalis protestuotojų paliko Nepriklausomybės aikštę.
„Šiandien pasitinkate mane su labai rimtu krikštu ir už tai norėčiau padėkoti“, – sakė jis.
Premjero trumpos kalbos pabaigą nustelbė šūksniai, švilpimas, baubimas ir garsios skanduotės gėda.
Mitingą užbaigė susirinkusiųjų choru skanduojamas žodis „Lietuva“ bei Lietuvos himnas.
„Tikimybė tikrai nedidelė“
Protestuoti ir sakyti kalbos atvyko ir Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė.
Ji 15min teigė, kad nedaug vilties, jog valdantieji įsiklausys į protestuojančiųjų norą iš valdančiosios koalicijos patraukti R.Žemaitaitį ir „Nemuno aušrą“.
„Tikimybė tikrai yra nedidelė, bet man ramybės neduoda tai, kad retorika rodo vis didesnę nepagarbą tiems, kurie kelia klausimus. Retorika yra bloginanti situaciją, o ne suteikianti vilties, kad gali būti geriau“, – pabrėžė R.Urbonaitė.
„Kitaip tariant, mes suprantame, kad koalicijos sudėties pokyčiai galbūt nebus padaryti artimiausiu metu, bet jau ko ko norėtume, tai iš pačių politikų, Gintauto Palucko, socialdemokratų partijos narių, iš Sauliaus Skvernelio retorikos, kuri nerodytų, kad mums vis vien, ką jūs galvojate“, – tikino ji.
Pasak jos, tai yra priežastis, dėl ko ji pati dar kartą atėjo į protestą.
„Politikai nesupranta, kas yra blogai. Kai mes girdime dalykus, kad čia yra ne moralės klausimai, kai mes girdime dalykus, kad buvę pažadai, pasirodo, jau yra ne pažadai, kai mes girdime, kad aktualu yra tik teisinės problemos, bet ne Konstitucinio Teismo išvada, ir ji visai nesvarbi, todėl galima tas teisines problemėles išsisprendus tapti Seimo vicepirmininku, tai turbūt yra dėl ko ateiti šiandien, nes visa tai įvyko po praėjusio protesto, po praėjusio prašymo išgirsti“, – kalbėjo R.Urbonaitė.
Ką sako protestuotojai?
Ūkininkais prisistatę Algirdas ir Lietuvos trispalve apsisiautusi Loreta atvyko iš Kauno rajono – kaip ir prieš savaitę.
Jiedu tikino atvykę antrą kartą, nes iš žmonių tyčiojamasi. Be to, jiedu sakė, kad važiuos protestuoti tiek, kiek reikės.
„Esame pasiryžę, o jeigu valdžia neįsiklausys, tai lauksime ketverius metus, kol įsiklausys“, – tvirtino 58-erių Loreta.
„Važiuosim, važiuosim“, – pridūrė beveik 60-ties Algirdas.
Ryžtingai nusiteikęs ir į protestą atėjęs žurnalistas Jonas Valaitis.
„Jeigu reikės, tai rinksiuosi ir šeštą, ir septintą, ir aštuntą kartus, nes tokia padėtis, kokia yra dabar, manęs absoliučiai netenkina. Socialdemokratai eina su velniu obuoliauti ir tas mane labai liūdina“, – kalbėjo jaunas vyras.
Jo bičiulis, nenorėjęs prisistatyti, tikino atėjęs antrą kartą tam, kad parodytų, jog „Lietuvoje nėra vietos antisemitizmui“.
Tuo metu 22-ejų į protestą atėjęs Ugnius sakė, kad jo netenkina ne tik R.Žemaitaičio ir jo partijos buvimas valdančiojoje koalicijoje, tačiau ir išrinkta valdžia.
„Abu iš tikrųjų. Išrinkta valdžia stipriai netenkina, bet tas faktas, kad valdžioje Žemaitaitis, tai dar stipriau rėžia“, – teigė programuotoju ir duomenų analitiku prisistatęs jaunas vyras.
Jis irgi tvirtino eisiantis į protestus tol, kol valdžia įsiklausys.
„Dėl didelių pokyčių vilčių neturiu, bet galbūt vienaip ar kitaip pasikreips ta koalicijos sutartis, ar patys socialdemokratai priims atitinkamus sprendimus. Bet labiau, manau, spaudimą palaikyti ir rodyti opoziciją šitam sprendimui koalicijos“, – BNS sakė 35-erių IT sektoriuje dirbanti Aistė, mitinge dalyvaujanti antrąkart.
Tik vardu prisistačiusi moteris teigė nepalaikanti socdemų kartu su „Nemuno aušra“ sudarytos valdančiosios koalicijos, nes ji netenkina politikams keliamų orumo principų.
„Manau, kad demokratinėje valstybėje svarbu yra rodyti, kad esame nepatenkinti, kad dalis yra nepatenkintų netgi tų, kurie balsavo už išrinktus žmones“, – kalbėjo protestuotoja.
23-ejų klientų aptarnavimo agentas Kristijonas, taip pat nenurodęs pavardės, BNS sakė, kad antisemitizmas valdančiojoje koalicijoje yra „labai neskanu“ ir „mes truputėlį ne ten žiūrime, kur reikia žiūrėti“.
„Galbūt kažko daug nepasieksime, bet kad kažkas būtų išjudinta labiau, turėtų būti ilgas nuolatinis darbas. Gal ne kiekvieną savaitę reikėtų rinktis į protestus, tačiau reikėtų, kad kiekvieną savaitę būtų kalbama, o ne, kaip būna su daugeliu dalykų, pakalbame dvi–tris savaites ir pamirštame“, – teigė vyras.