„Įsiklausius į siūlymus tarnybų, reikėtų ieškoti sprendimo dėl suvienodinimo“, – penktadienį Žinių radijui kalbėjo V.Blinkevičiūtė.
„Manau, kad taip. Čia – žodį tarti turi profesionalai. Turime įvertinti visas pasekmes, išklausyti visas puses“, – sakė ji paklausta, ar pritartų ribojimų suvienodinimui jei šis sulauktų pritarimo iš ekspertų.
Vidurnaktį iš ketvirtadienio į penktadienį Lietuvoje uždaryti Šumsko ir Tverečiaus pasienio punktai su Baltarusija. Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vado pavaduotojas Saulius Nekraševičius LRT radijui penktadienį ryte teigė, jog abiejuose pasienio kontrolės punktuose incidentų nefiksuota.
Lietuvos politikai punktų uždarymą aiškino reakcija į galimas grėsmes dėl „Wagner“ buvimo Baltarusijoje, nors tam dar gegužę pritarė Pasienio kontrolės punktų plėtros komisija – likus daugiau nei mėnesiui iki to, kai samdinių grupės lyderis Jevgenijus Prigožinas bandė nuversti Rusijos karinę vadovybę.
„Šiam kontekste iškyla klausimas dėl patikros sąlygų, įsileidimo sąlygų, stebėjimo sąlygų tiek Rusijos, tiek Baltarusijos piliečių. Seimas anksčiau buvo, priėmęs sprendimą ir buvo skirtingi siūlymai priimti dėl rusų, baltarusių. Tačiau, matyt, dabar situacija keičiasi“, – teigė V.Blinkevičiūtė.
Seimas yra priėmęs įstatymą dėl ribojamų priemonių Rusijos ir Baltarusijos piliečiams, tačiau pastariesiems ribojimų įvesta mažiau.
Iki kitų metų gegužės 3-iosios rusams ir baltarusiams ribojama galimybė gauti Lietuvos vizas, elektroninio rezidento statusą, tačiau Rusijos piliečiams dar papildomai apsunkinta galimybė atvykti į Lietuvą, įsigyti nekilnojamojo turto, taip pat laikinai nepriimami jų prašymai dėl leidimo gyventi Lietuvoje.
Prezidentas Gitanas Nausėda laikėsi pozicijos, kad Baltarusijos piliečiams turėtų būti taikomos tokios pačios sankcijos kaip rusams, tačiau Seimas atmetė tokį jo veto dėl laisvesnių sąlygų baltarusiams.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas Laurynas Kasčiūnas jame atnaujino diskusiją šiuo klausimu ir tikisi, jog palaikymo tokiai iniciatyvai Seime atsiras po to, kai Baltarusijoje pradėjo veikti Rusijos samdinių grupuotė „Wagner“.
Savo ruožtu vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė ketvirtadienį pasienyje teigė, kad ribojimai Rusijos ir Baltarusijos piliečiams turi būti vienodi, bet projektą turi parengti Užsienio reikalų ministerija arba parlamentarai.
Migracijos departamentas rugpjūčio pradžioje pranešė, jog nuo praėjusių metų pabaigos įvedus specialų klausimyną Rusijos ir Baltarusijos piliečiams keliančiais grėsmę nacionaliniam saugumui buvo pripažinti 1164 baltarusiai ir rusai.