Toks šalies vadovės komentaras buvo perduotas BNS po to, kai Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nusprendė nepradėti tyrimo dėl aplinkos ministro Kęstučio Trečioko veiksmų Vyriausybėje priimant nutarimą dėl kurorto apsaugos zonas panaikinimo.
„Valstybės vadovė akivaizdžiai taiko dvigubus standartus. Vienais ji remiasi vertindama savo pačios ir jos komandos elgesį, kitais – vertindama politikus, kuriuos, matyt, laiko oponentais“, – sakoma ketvirtadienį socialdemokratų išplatintame pareiškime, kuriame kaip pavyzdys pateikiama šalies vadovės patarėjos Daivos Ulbinaitės byla.
„Prisiminkime, jog neseniai prezidentės atstovė spaudai D.Ulbinaitė buvo išteisinta byloje dėl valstybės paslapties paviešinimo, nors trys iš septynių teisėjų manė kitaip. (...) Savo poziciją prezidentė akivaizdžiai parodė trukdydama teisėsaugai išsiaiškinti tiesą, nes atsisakė liudyti šioje byloje. Mus stebina, jog šalies vadovė renkasi, kuriais atvejais jai paranku remtis teisiniu vertinimu, kada ne“, – pranešime cituojamas LSDP pirmininko pavaduotojas, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas.
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas minimalia balsų persvara – keturiais balsais prieš tris – praėjusią savaitę galutinai išteisino prezidentės atstovę spaudai D.Ulbinaitę dėl kaltinimų valstybės paslapties atskleidimu.
Šalies vadovė buvo kviečiama liudyti šioje byloje, tačiau atsisakė tai daryti. Prokuroras siekė apklausti šalies vadovę, tačiau tokie prašymai teisme buvo atmesti.
Seimo TTK vadovas primena ir atvejus, kai iš Prezidentūros buvo paskleista informacija, esą kad kai kurie Seimo nariai tarėsi dėl generalinio prokuroro paskyrimo, nors vėliau paaiškėjo, jog tokių pažymų nėra.
„Kaip tada yra su pačios prezidentės politinės atsakomybės samprata? Ar ji atsako už savo ir savo komandos veiksmus? Kitas dalykas – ar ji atstovauja visų Lietuvos piliečių interesams, ar tik dalyvauja surežisuotuose žaidimuose, naudinguose tam tikroms politinėms jėgoms?“ – sako J.Sabatauskas.
Šalies vadovė iš premjero socialdemokratų lyderio Algirdo Butkevičiaus reikalavo priimti principingą sprendimą dėl aplinkos ministro argumentuodama, kad ministras galbūt dalyvavo neskaidriuose procesuose. Tuo tarpu premjeras A.Butkevičius trečiadienį patvirtino, kad aplinkos ministras K.Trečiokas lieka pareigose, po Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sprendimo nepradėti tyrimo, ar jis nesupainiojo interesų.
Šalies vadovė dėl nutarimo konstitucingumo kreipėsi į Konstitucinį Teismą, o apie premjerą pareiškė, kad „galutinę atsakomybę dėl ministrų veiklos skaidrumo prisiėmė asmeniškai premjeras A.Butkevičius, akivaizdu, kad politinės atsakomybės samprata svetima šiai Vyriausybei“.
VTEK vadovas Romas Valentukevičius žurnalistams sakė, kad sprendimas nepradėti tyrimo priimtas, nes minėtų politikų veiksmai nepažeidė Viešųjų ir privačiųjų interesų derinimo įstatymo, tačiau galėjo pažeisti politinę etiką.
VTEK nagrinėjo prokurorų medžiagą iš ikiteisminio tyrimo dėl galimo neteisėto poveikio rengiant Vyriausybės nutarimą dėl kurortinių apsaugos zonų panaikinimo. Kauno apygardos prokuratūra atliko ikiteisminį tyrimą ir aiškinosi galimą neteisėtą poveikį rengiant Vyriausybės nutarimą dėl kurortinių apsaugos zonų panaikinimo. Kadangi nenustatyta baudžiamojo nusikaltimo požymių, tyrimas nutrauktas. Surinktą medžiagą prokuratūra nutarė perduoti įvertinti VTEK.
Iš viešai paskelbtų pokalbių išklotinių paaiškėjo, kad Druskininkų meras socialdemokratas Ričardas Malinauskas ne kartą prašė K.Trečioko parengti nutarimą dėl kurortų apsaugos zonų panaikinimo, o šis pažadėjo tai padaryti. Toks Vyriausybės nutarimas priimtas pernai rugsėjį.