Pasak socialdemokratų, konservatorių siūloma reforma pablogins dalies šalyje dirbančių gaisrininkų padėtį, o sistemą centralizavus greitai reaguoti į iššūkius bei grėsmes žmonėms valstybei bus kur kas sunkiau ir brangiau.
R.Duchnevič: valdantieji siūlo baltarusišką priešgaisrinės sistemos modelį
Socialdemokratų partijos pirmininkės pavaduotojas Robert Duchnevič po susitikimo su savivaldybių ugniagesių atstovais sako, kad įgyvendinus reformą būtų padaryta daug neatitaisomos žalos.
„Siūlomas centralizuotas modelis, kuomet prie savivaldybių veikiančios priešgaisrinės tarnybos yra naikinamos – ne vakarietiškas, ne europietiškas, o greičiau baltarusiškas sistemos modelis. Gal A.Bilotaitė mokosi iš A.Lukašenkos? Reformai nepritaria ir savivaldybių ugniagesiai, ir savivaldybių merai.
Panašu, kad reformą planuojama daryti dėl reformos – negalvojama nei apie pasekmes, nei apie geresnį administravimą, todėl ir raginame šį procesą stabdyti pirminėje jo stadijoje: „nespausti“ savivaldybių dėl pilotinių projektų, kurių tikslas parodyti tai, kas reikalinga valdantiesiems, įgyvendinimo“, – vertina R.Duchnevič ir primena, kad savivaldybių priešgaisrinėse tarnybose (SPT) dirba bemaž 2,5 tūkst. ugniagesių.
„Nesuprantama, kodėl pasirinkta eiti būtent tokiu keliu. Jeigu valdantiesiems atrodo, kad perdavus savivaldybių priešgaisrines tarnybas Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui (PAGD), kažkas pagerės, tai jie smarkiai klysta. Šiuo metu SPT sąmoningai kritikuojamos dėl pasiruošimo ir pasenusios technikos, tačiau reformos autoriai kažkodėl nesvarsto kito sistemos tobulinimo kelio – stiprinti savivaldybes, perduodant jiems dar daugiau atsakomybės šioje srityje bei atitinkamai finansuoti minėtas tarnybas“, – aiškina politikas.
D.Šakalienė: ant senų bėdų klijuojama nauja reforma
Tuo metu LSDP vicepirmininkės, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narės Dovilės Šakalienės teigimu, PAGD, prie kurio ir planuojama prijungti savivaldybės ugniagesių komandas, kaip rodo valstybiniai auditai, lig šiol dirba prastai – departamento veiklos parlamentinę priežiūrą vykdo Seimo Audito komitetas.
„Auditoriai savo ataskaitose nuolat pažymi, kad PAGD nesugeba užtikrinti tinkamos ugniagesių parengties, reagavimo, aprūpinimo, priešgaisrinės apsaugos priežiūros ir prevencijos. Įrangos pirkimai vėluoja, daug ginčų teismuose, vis dar neužtikrinama ir tinkama Bendrojo pagalbos centro veikla. İ̀r, deja, metai iš metų Seimo NSGK nesugebame įtikinti jau antros Vyriausybės, kad tinkamas ugniagesių finansavimas yra būtinas“, – teigia D.Šakalienė.
Socialdemokratės vertinimu, „konservatorių Vyriausybė seka geriausiomis „valstiečių“ Vyriausybės tradicijomis“.
„Visi dar pamename, kokiais veidais stovėjo ugniagesių bendruomenė Seimo balkone, kuomet tuometinė vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė abejingai pareikalavo atmesti pagrįstus ir, kaip liudija Audito komiteto vertinimas, būtinus finansavimo poreikius. Tad nesutvarkius esminių problemų ir aklai įgyvendinant sovietmetį primenančią reformą, PAGD, tikėtina, bus dar labiau įklimpusi neefektyvioje veikloje ir administravime. Ji juk dabar, kaip rodo ataskaitos, negali tinkamai įgyvendinti priešgaisrinės saugos užtikrinimo standarto“, – pabrėžia Seimo NSGK narė.
Primename, kad Valstybinio audito ataskaitos duomenimis, Lietuvoje 2017-2020 m. kilo 41,6 tūkst. gaisrų, juose žuvo 354 asmenys, o vienam tūkstančiui gyventojų tenka 2,5 karto daugiau gaisrų negu vidutiniškai pasaulyje.