Vakar Finansų ministerija pareiškė pasirašiusi sutartis su penkiais bankais, teiksiančiais paskolas studentams. Ši žinia studentų nepradžiugino, nes juos išgąsdino neregėtas paskolų litais palūkanų dydis. Atsitiko taip, kaip prieš keletą mėnesių prognozavo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija, kovojusi prieš buldozerinį Mokslo ir studijų įstatymo pakeitimą.
“Švietimo ministras Gintaras Steponavičius studentus ramino tuščiais plepalais. Jis žadėjo, kad paskolų palūkanų dydis neviršys 6 proc. Jau tada mes, socialdemokratai, sakėme, kad atėjus laikui priimti sprendimus – palūkanų dydis išaugs. Taip ir atsitiko. Švietimo ministras apsimelavo. Dabar palūkanos studentams sieks nuo 9,88 iki 11,03 proc.”, – piktinosi LSDP frakcijos seniūno pavaduotojas Juozas Olekas.
Anot Seimo nario J.Oleko, atsitiko liūdniausia, kas galėjo nutikti – toliau švaistomos valstybės ir studentų tėvų lėšos, sumažėjo bendras studentų skaičius, pablogėjo mokslo finansavimo sąlygos. LSDP nuomone, minėtą situaciją lėmė nepagrįstai apribota Lietuvos valstybinio mokslo ir studijų fondo veikla. Šio fondo lėšomis būdavo dengiamos studentų paskolos. Funkcionuojant fondui, studentai mokėdavo gerokai mažesnes palūkanas, be to, jiems dvejus metus po studijų baigimo nereikėdavo sukti galvos, kaip atsiskaityti. Dabar palūkanas teks mokėti nuo pirmos studijų dienos – iš pradžių jas dengs valstybė – o vos praėjus metams po studijų baigimo – studentas.
“Iš ko mokėti jaunam, ką tik studijas baigusiam žmogui, kuriam užkrauta milžiniška finansinė našta, dar nė neįsitvirtinus darbo rinkoje”, – retoriškai klausia parlamentaras.
Socialdemokratai mano, jog 100 milijonų litų, kuriuos valstybė garantuoja iš biudžeto reikėtų perduoti Lietuvos valstybiniam mokslo ir studijų fondui, o šis dirbtų studentų ir valstybės – o ne komercinių bankų naudai.