2018 03 07

Naujos socialdemokratų partijos steigėjais nusprendę tapti „darbiečiai“ piktinasi: Darbo partija jų nepaleidžia

Sparnus keliantys Darbo partijos nariai pasijuto vadovybės įkaitais – nors prašymus išstoti parašė, niekas jų iš sąrašų braukti neskuba. Kaip 15min teigė buvęs šios partijos Biržų skyriaus pirmininkas Ritas Vaiginas, Darbo partijos vadovybė daro viską, kad buvę bendražygiai nespėtų tapti naujai kuriamos Lietuvos socialdemokratų darbo partijos steigėjais. Laikinasis „darbiečių“ vadovas Šarūnas Birutis įtaria, kad „darbiečiai“ iš partijos viliojami klasta.
Darbo partijos siuvenyrai.
Darbo partijos siuvenyrai. / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Buvęs Darbo partijos Biržų skyriaus pirmininkas R.Vaiginas antradienį 15min pasakojo, kad paskutinėmis vasario dienomis 64 Darbo partijos Biržų skyriaus nariai nusprendė palikti partiją. Nemažai pageidaujančių išstoti, anot jo, yra ir Vilniuje.

Politikas neslėpė, kad žmonės išstoja, nes yra gavę kvietimą tapti naujai kuriamos politinės jėgos – Lietuvos socialdemokratų darbo partijos, steigėjais. Ją kuria naujuoju Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininku Gintautu Palucku nepatenkinti ir po konflikto dėl dalyvavimo valdančiojoje daugumoje iš šios partijos pasitraukę politikai.

Iki steigiamojo suvažiavimo liko ne tiek ir daug – jis planuojamas kovo 24 dieną. Pagal įstatymą partiją gali įsteigti ne mažiau kaip 2 tūkst. steigėjų, tad svarbus kiekvienas narys.

„Mūsų išėjimas buvo susijęs su tuo, kad mūsų netenkino dabartinė situacija Darbo partijoje: visiškas neveiklumas, visiška suirutė, jokios strategijos, jokios programos, nesutarimai vadovybėje. Mes gavome pasiūlymą tapti lygiaverčiais partneriais – tapti steigėjais naujai kuriamos partijos. Dauguma Biržuose nusprendė išeiti iš Darbo partijos ir dalyvauti naujos partijos steigime“, – pasakojo buvęs „darbietis“.

Jo duomenimis, iš Darbo partijos yra pasitraukę beveik 100 jos Vilniaus skyriaus narių – jie taip pat ketina prisijungti prie naujai kuriamos partijos.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ritas Vaiginas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ritas Vaiginas

Iš partijos išstoti galima dviem būdais: internetu, kuomet iš sąrašo asmuo išbraukiamas per penkias dienas, ir parašius prašymą raštu.

Nors internetu išstojimas paprastesnis, prisijungti tenka per elektroninę bankininkystę, o tai reiškia, kad jos neturintys žmonės išstoti gali tik pateikę prašymą.

Internetu pats iš Darbo partijos išstojęs R.Vaiginas nusprendė padėti kitiems, pateikusiems prašymus – juos surinko ir vasario pabaigoje nuvežė į centrinę partijos būstinę Vilniuje.

Vasario pirmoje pusėje partija Teisingumo ministerijai, pateikė patikslintus sąrašus. Sako – kitą sykį sąrašus tikslinsime tik rugsėjį. Ką tai reiškia, žmonės pusę metų bus Darbo partijos nariais? – klausia R.Vaiginas.

Po kurio laiko paskambinęs pasidomėti, ar Darbo partija Teisingumo ministerijai pateikė informaciją apie pasitraukusius narius, R.Vaiginas sužinojo, kad visi jie – vis dar „darbiečiai“.

„Man pareiškė: viską susitvarkėme, protokolą sutvarkėme, bet Teisingumo ministerijoje žmonės dar neišregistruoti. O kodėl? O todėl, kad vasario pirmoje pusėje partija Teisingumo ministerijai, pateikė patikslintus sąrašus. Sako – kitą sykį sąrašus tikslinsime tik rugsėjį. Ką tai reiškia, žmonės pusę metų bus Darbo partijos nariais?“, – piktinosi jis ir pridūrė, kad užlaikydama narius partija pažeidžia jų teises.

R.Vaiginas spėjo, kad centrinės būstinės darbuotojos pačios to nesugalvojo – jos tik vykdo vadovybės valią.

„Galų gale, kai pradėjome aiškintis santykius, grubiai pasakius, tai jos man pasiūlė skambinti Š.Biručiui arba atsakingajai sekretorei. Jei jie pasakys, mes išregistruosime. Tačiau vakar turėjau paskutinį pokalbį su Š.Biručiu, jie dar svarsto“, – pasakojo pašnekovas.

Jo teigimu, toks elgesys mažų mažiausiai negražus, antra, pažeidžiama galimybė žmonėms laisvai pasirinkti, kuriai partijai priklausyti.

Š.Birutis įtaria klastą

Apie trukdymą išstoti iš Darbo partijos 15min paklaustas Š.Birutis ėmė svarstyti, ar tuo iš tiesų nepatenkinti išstojantys „darbiečiai“, ar tik R.Vaiginas.

„Jis atspausdino pareiškimus ir surinko žmonių parašus (…) Žmonės nelabai suprato, neturėjo informacijos, aišku, tikrai niekas jų nelaiko ir nelaikys. Tam yra šiandien padarytas elektroninis išsiregistravimas. Ir žmogus gali per vieną minutę išsiregistruoti. Bet kadangi yra surinkti parašai ir žmonėms nežinant pradėta kalbėti, kad tiek narių ateis į naują partiją, ir jau jų įgaliojimai surinkti – čia jau visiškai kitas dalykas“, – apie narių viliojimą iš partijos užsiminė laikinasis jos vadovas.

Organizatorių nuotr./Šarūnas Birutis
Organizatorių nuotr./Šarūnas Birutis

Paklaustas, ar žada aiškintis savo abejones, ar žmonės iš partijos išvedami skaidriai, Š.Birutis sakė neseniai lankęsis Biržuose ir ten išgirdęs, kad vietos „darbiečiai“ esą mulkinami – jiems teigiama, kad jie turi pasirašyti dokumentus, nes visa Darbo partija pereina į kuriamą Lietuvos socialdemokratų darbo partiją.

„Na, tai žmonės, žinot, sako, na einam, tai einam, ir pasirašė nesigilinę“, – pasakojo jis.

Bijau, kad čia vieno žmogaus, kuris dėl savo antpečių naujoje partijoje pasižadėjo, kad tiek išves iš partijos ir atneš tų įgaliojimų į steigiamąjį suvažiavimą. Manau, kad tokia yra problema, – sako Š.Birutis.

Š.Birutis sakė, kad informacija apie išstojusius bus pateikta Teisingumo ministerijai, kai, jo žodžiais, surinks visų prašymus. Kas tie visi, jis nepatikslino.

„Vis tiek vienas kitas Lietuvoje per tą didžiulę agitaciją naujos partijos – atsiranda tokių žmonių. Kai kurie apgaulės būdu, kai kurie turbūt patys nori“, – svarstė laikinasis „darbiečių“ vadovas.

Š.Birutis teigė nesuprantantis, kam tas skubėjimas – juk ne gaisras.

Be to, anot jo, norint operatyviai apie visus išstojančius pranešti ministerijai, partijai reikėtų samdyti kurjerį, kuris bėgiotų ir kiekvieną dieną nešiotų raštus.

„Surenkam visus už mėnesį ir tada nešame (…) Nėra taip, kad atėjo dešimt (prašymų – aut.) ir bėga kažkas į ministeriją tą pačią dieną. Nei etato nėra tokių žmonių, nei kas nors už tai pinigus gauna. Nėra tų darbuotojų, kurie galėtų lakstyti kasdien – viskas bus padaryta. Bijau, kad čia vieno žmogaus, kuris dėl savo antpečių naujoje partijoje pasižadėjo, kad tiek išves iš partijos ir atneš tų įgaliojimų į steigiamąjį suvažiavimą. Manau, kad tokia yra problema. Aišku, galiu klysti, bet tikrai niekas tų žmonių nei laiko, nei kažkokias sąmokslo teorijas reikia kurti“, – sakė jis.

Darbo partijos narių gretos sparčiai tirpsta

Partijos savo narių sąrašus Teisingumo ministerijai turi pateikti kas pusmetį – iki kovo 1-osios ir iki spalio 1-osios, tačiau tai niekaip neliečia išstojančiųjų – jie tokią valią pareikšti gali bet kada.

Politinių partijų įstatymas nurodo, kad partijos privalo pačios pasitvirtinti išstojimo tvarką.

Pagal Darbo partijos statutą, narys laikomas išstojusiu prašymo išstoti pateikimo dieną, tačiau dar turi savaitę apsigalvoti. Tačiau šią informaciją reikia pateikti Teisingumo ministerijai.

Kovo 1-osios duomenimis, Darbo partija nurodė turinti 14,4 tūkst. narių – 1,5 tūkst. mažiau, nei turėjo praėjusiųjų metų spalį. Nuo 2016 spalio, kai Darbo partija triuškinamai pralaimėjo rinkimus, iš jos pasitraukė 6,2 tūkst. narių.

Po pralaimėjimo politinę jėgą ėmė draskyti nesutarimai. Po to, kai į ją nusprendė sugrįžti politinės jėgos įkūrėjas Viktoras Uspaskichas, pirmininkės pareigas paliko Švenčionių merė Živilė Pinskuvienė.

Naujo pirmininko rinkimai planuojami balandžio 15 dieną, beveik neabejojama, kad jai vadovauti sugrįš V.Uspaskichas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Viktoras Uspaskichas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Viktoras Uspaskichas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų