Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 09 27 /16:25

Socialdemokratų Etikos komisija ragina frakciją atšaukti susitarimą su „valstiečiais“

Socialdemokratų partijos (LSDP) Etikos ir procedūrų komisija rekomendavo parlamente dirbantiems socialdemokratams atšaukti su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga pasirašytą frakcijų susitarimą dėl koalicijos.
Algirdas Sysas
Andrius Palionis ir Algirdas Sysas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Komisija konstatavo, kad sprendimas sudaryti frakcijų koaliciją Seime „buvo priimtas nepaisant LSDP tarybos nutarimu priimto sprendimo ir prieštarauja jo esmei, neatitinka partijos išreikštos valios ir LSDP Statuto reikalavimų“.

„LSDP Etikos ir procedūrų komisija nutarė rekomenduoti LSDP nariams, kurie yra ir LSDP frakcijos nariai Seime, per savaitę pašalinti statuto pažeidimus bei informuoti komisiją apie rekomendacijos įvykdymą ar atsisakymą ją vykdyti“, – teigiama trečiadienį išplatintame partijos pranešime.

„Galimi įvairūs šios situacijos sprendimo variantai. Svarbiausia ieškoti bendro sutarimo, o Etikos ir procedūrų komisija paliko laisvę patiems LSDP frakcijos nariams Seime“, – teigia Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Vainius Šarmavičius.

A.Palionis: Seimo socdemai nepažeidė partijos statuto

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andrius Palionis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andrius Palionis

Tuo tarpu Seimo socialdemokratų lyderis Andrius Palionis trečiadienį pareiškė, kad sudaryti koaliciją su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga nusprendę parlamentarai nepažeidė partijos statuto.

„Tai čia yra tarybos sprendimas, bet jūs pasakykite, kurį mes statuto punktą pažeidėme? Nepažeidėme mes statuto punkto, bent kiek aš vakar tris kartus statutą perskaičiau“, – žurnalistams Seime sakė A.Palionis.

Jis tvirtino neatsižvelgsiantis į partijos Etikos ir procedūrų komisijos rekomendaciją atšaukti parašą po deklaracija, skelbiančia apie frakcijų koaliciją.

Socialdemokratas taip pat nurodė 2020 metų Seimo rinkimuose kandidatuosiantis kaip nepriklausomas kandidatas.

„Aš niekada nesvajojau dėl europarlamento nario mandato jau bent 20 metų į priekį, tai man partijos sąraše ar taip, ar taip nelabai svarbu būti, o 2020 metais kandidatuosiu kaip vienmandatininkas nepriklausomas, o širdyje vis tiek liksiu kairysis“, – teigė A.Palionis.

Jis pabrėžė nežadantis bylinėtis, jeigu būtų pašalintas iš partijos.

Šeštadienį Socialdemokratų partijos taryba nutarė pasitraukti iš valdančiosios koalicijos su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Pirmadienį paaiškėjo, kad tokiam sprendimui nepritariantys Seimo Socialdemokratų frakcijos nariai pasirašė susitarimą su „valstiečiais“ dėl koalicijos sudarymo.

Šią deklaraciją pasirašęs Seimo vicepirmininkas Gediminas Kirkilas BNS pareiškė, kad Konstitucija saugo partijų narius nuo spaudimo.

„Pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją, partijos nariams negali būti jokio spaudimo – partinio, lobistinio, jokio kitokio“, – sakė politikas.

Jis tvirtino, kad frakcija svarstys, ką daryti po etikos sargų sprendimo: „Jei bus rimti argumentai – atsitrauksime, bet aš kol kas jų negirdžiu“.

Etikos komisijos pirmininkas Vainius Šarmavičius BNS teigė, kad rekomendacija frakcijos nariams buvo išplatinta po balsavimo internete, komisija gyvai į posėdį nesirinko.

Pasak politiko, komisijos nuostatai leidžia tai daryti tais atvejais, kai ji nesvarsto konkrečių partijos narių atsakomybės už pažeidimus.

„Komisijos nuostatai numato galimybę rengti balsavimą elektroninėje erdvėje tais klausimais, kurie nėra susiję su nuobaudomis partijos nariams“, – sakė V.Šarmavičius.

„Tai mes tiesiog ir pateikėme tarpinį situacijos vertinimą, kol kas nevertindami atskirų partijos narių elgesio ir nesvarstydami partinių nuobaudų klausimo“, – pridūrė jis.

Frakcijų susitarime dėl koalicijos yra 11 Seimo socialdemokratų parašų. Dar pirmadienį sutartį buvo pasirašę vienuolika socialdemokratų: Rimantas Sinkevičius, Algirdas Butkevičius, Gediminas Kirkilas, Rimantė Šalaševičiūtė, Irena Šiaulienė, Juozas Bernatonis, Artūras Skardžius, Antanas Vinkus, Mindaugas Bastys, Linas Linkevičius ir Andrius Palionis. Taip pat, I.Šiaulienės teigimu, du „darbiečiai“ – Valentinas Bukauskas ir Petras Čimbaras. Tačiau šie neigė pasirašė, nors ir teigė, kad Vyriausybę palaiko.

Prieš koaliciją su valstiečiais socialdemokratų frakcijoje pasisako Algirdas Sysas ir Rasa Budbergytė. Jie abu atsistatydino iš Seime užimamų pareigų. Taip pat partijos tarybos sprendimo buvo linkę laikytis Raminta Popovienė, Juozas Olekas, Algimantas Salamakinas ir Julius Sabatauskas, kuris, anot G.Kirkilo, savo sprendimą pakeitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos