Parlamentarai nusprendė Socialinės paramos mokiniams įstatyme nereglamentuoti, kokį maitinimą – pietus, pusryčius ar pavakarius – suteikti socialiai remtiniems moksleiviams.
Savivaldybė, gavusi dotaciją, pati galės rekomenduoti mokykloms, kaip maitinti mokinius. Moksleivio maitinimui mokyklose ir dieninėse mokyklos organizuojamose stovyklose bus skiriama nuo 1,56 Lt iki 9,1 Lt per dieną. Iki šiol vienos dienos pusryčiams ir pietums vienam moksleiviui buvo skiriama 5,36– 7,4 Lt.
Norėta atsisakyti pusryčių
Vyriausybė šį įstatymo projektą siūlė dėl to, kad kitais metais moksleivių, kuriems priklausytų nemokamas maitinimas, skaičius gali išaugti trečdaliu: nuo 111 tūkst. iki 134 tūkst. mokinių.
Nemokamas maitinimas, kaip ir iki šiol, priklausys moksleiviams, kurių šeimos pajamos vienam žmogui yra mažesnės nei 1,5 VRP (valstybės remiamų pajamų dydis) – t. y. 525 Lt.
Dėl šio įstatymo ginčai Seime virė ilgai. Pirminiame šių pataisų variante buvo numatyta atsisakyti nemokamų pusryčių, paliekant tik nemokamus pietus. Jiems būtų skiriama 2,6–3,6 proc. bazinės socialinės išmokos (BSI – 130 Lt), t. y. 3,38–4,68 Lt.
Siekė kompromiso
Toks pusryčių atsisakymas piktino tiek opoziciją, tiek kai kuriuos valdančiųjų atstovus – esą taip būtų rizikuojama vaikų sveikata, todėl reikėtų ieškoti kitų taupymo būdų. Tada pasiektas kompromisas: įstatyme nebenurodoma, kokio maitinimo atsisakoma, o mažinama tik skiriamų lėšų suma. Esą taip mokyklos moksleivius galės maitinti pagal poreikį.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, šiuo metu nemokamus pietus mokyklose gauna apie 111 tūkst. mokinių, iš jų apie 68 tūkst. mokinių nemokamai ir pusryčiaudavo.