2023 02 28

Socialinių būstų nuoma Vilniuje pabrango dešimt kartų, bet jų gyventojams leista nemokėti

Per Vilnių nuvilnijo pasipiktinimas, kad socialiniai būstai, kuriuos paprastai gyvena mažiausiais pajamas turinčios šeimos, staiga tapo itin brangūs. Jų gyventojai gavo sąskaitas, kuriose sumos už nuomą išaugo kelis kartus. Tačiau šiuos būstus administruojanti Vilniaus savivaldybės įmonė ramina, kad galima nemokėti – esą deklaravus pajamas šiaip ar taip sumos sumažės.
Naujojoje Vilnioje atidarytas naujas socialinis būstas
Naujojoje Vilnioje atidarytas naujas socialinis būstas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Dešimteriopai didesnė sąskaita

„Ar čia yra normalu, kad socialinio būsto kaina pakilo nuo 50 iki 588 eurų, kai žmogus uždirba 600 eurų per mėnesį, tame socialiniame būste gyvena vaikai?“ – tokį klausimą feisbuke uždavė Jelena Č., savo žinutę iliustruodama, kaip teigė, savo mamos sąskaitomis.

Jose juodu ant balto parašyta, kad dar gruodį savivaldybės įmonės „Vilniaus miesto būstas“ nuomojamo 46,310 kv. m buto nuomos kaina siekė 50,18 eurų, 1,08 euro už kvadratinį metrą. Kaip tik tokią sumą ir reikėjo sumokėti iki paskutinės sausio dienos už pernai gruodį.

O štai už sausį sumos kur kas įspūdingesnės – už to paties 46,31 kv. m buto nuomą jau mokėti reikia net 588,12 eurų, kas sudaro po 12,7 euro už kvadratinį metrą.

Ar čia yra normalu, kad socialinio būsto kaina pakilo nuo 50 iki 588 eurų?

Tad nestebina pasipiktinimas – už tokią kainą mieste galima išsinuomoti išties jau neblogą butą. O senos statybos namuose Karoliniškėse, Justiniškėse, Lazdynuose ar kitame miesto rajone panašaus dydžio dviejų kambarių butai nuomojami ir už gerokai pigiau.

Vis dėlto negali sakyti, kad „Vilniaus miesto būstas“ savo nuomininkų neįspėjo apie gresiančius pokyčius. Jau sąskaitoje už gruodį rašoma: „Pranešame, kad vadovaujantis Valstybės įmonės „Registrų centras“ direktoriaus 2022 12 28 įsakymu Nr. VE-965 buvo patvirtinti naujo vietovės pataisos koeficientai pagal nekilnojamojo turto paskirtį ir vietovę bei 2022 12 28 įsakymu Nr. VE-970 buvo nustatytos gyvenamųjų pastatų vidutinės statybos vertės.

Atsižvelgiant į tai, kad minėti koeficientai turi įtakos būsto nuomos mokesčio apskaičiavimui, informuojame, kad nuo 2023 01 01 gali keistis Jūsų nuomojamo būsto nuomos mokesčio dydis.“

Žinutė neinformatyvi

Ar ši žinutė sufleruoja, kad kaina išaugs daugiau nei dešimt kartų ar galbūt reikia pateikti kokius nors papildomus dokumentus, kad netektų tos pasikeitusios nuomos mokėti?

Lygiai tiek pat informacijos pateikta ir savivaldybės įmonės puslapyje, kur „savivaldybės įmonė „Vilniaus miesto būstas“ informuoja, kokie laukia pokyčiai nuo 2023 metų“.

Tad ne vieną socialinio būsto gyventoją, pamačius sąskaitą už sausį, ištiko šokas. Socialiniuose tinkluose pradėta diskutuoti, ar tik nenutiks taip, kad informacija dėl skolų bus perduota antstoliams, o tada sumos išaugs dar labiau ir beliks vienintelė išeitis – išsikraustyti.

Sauliaus Žiūros nuotr./Socialinis būstas
Sauliaus Žiūros nuotr./Socialinis būstas

Pasiūlė nemokėti

„Vilniaus miesto būsto“ atstovams tenka aiškintis ir žmones raminti. Kaip sakė šios savivaldybės įmonės vadovė Rosita Žibelienė LRT televizijos laidai „Panorama“, esą tokias sąskaitas gavo tie, kurie nedeklaravo pajamų ir neįrodė, kad gali pretenduoti į tą socialinį būstą. Tad kol nedeklaruos, tol ir bus skaičiuojama pagal savivaldybės būsto nuomos kainą.

„Siūlau nemokėti šitų sąskaitų“, – teigė direktorė.

Komentare 15min „Vilniaus miesto būsto“ atstovai teigė, kad pokyčiai – kasmetiniai, kadangi kiekvienų metų sausio 1 dieną keičiasi Savivaldybės būsto nuomos mokesčiui darantys įtaką VĮ „Registrų centras“ direktoriaus įsakymu tvirtinami koeficientai – vietovės pataisos koeficientas (Kv) pagal nekilnojamojo turto paskirtį ir vietovę bei gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų vieno kubinio metro vidutinė statybos vertė (Vsv). Kadangi šie koeficientai padidėjo, atitinkamai esą padidėjo ir būsto nuomos mokestis.

„Vilniaus miesto būstas“ skuba nuraminti socialinių būstų gyventojus – neapmokėjusieji didelių sąskaitų tikrai nebus iškeldinami.

„Tačiau šiuo metu dideli skaičiai šiais metais gautose sąskaitose socialinių būstų gyventojus išgąsdino dėl to, kad žmonės šiais metais dar nėra pasitvirtinę savo teisės į socialinį būstą pateikiant savo pajamų ir turto deklaracijas už 2022 metus.

Kol gyventojai šių deklaracijų nėra pateikę ir tokiu būdu SĮ „Vilniaus miesto būstas“ negali įsitikinti, kad asmenys vis dar atitinka Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatyme nustatytus reikalavimus ir turi teisę į socialinį būstą, tol automatiškai yra nustatyta, kad gyventojai neturi teisės į šiuos būstus. Dėl šios priežasties automatiškai skaičiuojamas „pilnas“ nuomos mokestis, jau atitinkantis rinkos nuomos kainas.

SĮ „Vilniaus miesto būstas“ skuba nuraminti socialinių būstų gyventojus – neapmokėjusieji didelių sąskaitų tikrai nebus iškeldinami. Kaip ir kasmet, gyventojams tiesiog reikia iš naujo pasitvirtinti teisę į socialinį būstą deklaruojant savo pajamas bei turtą. Kai teisė į socialinį būstą bus patvirtinta, didelės sąskaitos už praėjusį laikotarpį, nuo 2023 m. sausio 1 d., bus perskaičiuotos sumažinta kaina atbuline data.

Sauliaus Žiūros nuotr./Socialinis būstas
Sauliaus Žiūros nuotr./Socialinis būstas

Taigi, kai gyventojai pasitvirtins teisę į socialinį būstą, jie vėl mokės socialinio būsto nuomos mokestį. Ši praktika buvo taikoma ilgą laiką, bet šiuo metu planuojama ją peržiūrėti, kad SĮ „Vilniaus miesto būstas“ klientai patirtų kuo mažiau nepatogumų“, – teigiama komentare.

Tarybos sprendimas

Apie tai, kad tvarka turėtų būti pakeista taip, jog gyventojams kiltų mažiau nepatogumų, 15min sakė ir Vilniaus savivaldybės tarybos Socialinių reikalų komiteto pirmininkė Rasa Baškienė.

Komiteto posėdyje dalyvavusi „Vilniaus miesto būsto“ vadovė esą tarybos nariams priminė, kad jie patys dar 2021 m. birželį sprendimą, kuriame numatyta, „įpareigoti Vilniaus miesto savivaldybės būstų nuomininkus deklaruoti turtą (įskaitant gautas pajamas) vadovaujantis Lietuvos Respublikos gyventojų turto deklaravimo įstatyme nustatyta tvarka“.

Problema kilo dėl to, kad rinkos koeficientai labai išaugo, tad ir nuomos sumos padidėjo, ką dabar matome ir girdime.

Šis įpareigojimas galioja būstų nuomininkams, su kuriais būsto nuomos sutartys buvo sudarytos iki 2002 m. gruodžio 31 d. pagal Lietuvos Respublikos gyventojų apsirūpinimo gyvenamosiomis patalpomis įstatymą, bei tiems būstų nuomininkus, kuriems būstas su bendrojo naudojimo patalpomis išnuomotas neterminuotai.

„Problema kilo dėl to, kad rinkos koeficientai labai išaugo, tad ir nuomos sumos padidėjo, ką dabar matome ir girdime. Kaip pripažįsta ir R.Žibelienė, gyventojai nebuvo tinkamai informuoti. Teoriškai jie kaip ir žino, tačiau žinoma, kaip būna su tokiu žinojimu.

Buvo blogai komunikuojama. Reikėjo žmonėms išsiųsti įspėjimo laiškus, kad jie privalo deklaruoti savo pajamas. Tai nebuvo padaryta, tą pripažįsta ir įmonės vadovė, žadėdama, kad kitais metais tą gyventojų informavimo sistemą sutvarkys. Labai gaila ir atsiprašome, kad taip atsitiko“, – kalbėjo R.Baškienė.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Rasa Baškienė
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Rasa Baškienė

Eilės trumpėja

Kaip informavo „Vilniaus miesto būstas“, socialinio būsto fonde yra 1183 būstai, savivaldybės būsto fonde – 2152 būstai. Iš viso socialinio ir savivaldybės fondą sudaro 3335 būstai.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Naujojoje Vilnioje atidarytas naujas socialinis būstas
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Naujojoje Vilnioje atidarytas naujas socialinis būstas

Ne visi šie būstai yra apgyvendinti – laisvi butai remontuojami ir siūlomi gyventojams iš socialinio būsto eilės arba į juos perkeliami gyventojai iš kitų netinkamų gyventi būstų (pavyzdžiui, kurie yra be vandentiekio, kanalizacijos, centrinio šildymo ir t. t.).

„Eilė turi tendenciją mažėti – jei 2015 metais socialinio būsto eilėje laukė 6809 gyventojai, tai 2022 metais – 1606. Laukiantieji socialinio būsto gali naudotis kita SĮ „Vilniaus miesto būstas“ teikiama paramos forma – būsto nuomos mokesčio dalies kompensacija“, – teigiama komentare.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis