Kauno vaikų socializacijos centre netgi neteisėtai naudojamos papildomos suvaržymo priemonės – antrankiai, guminė lazda, ašarinės dujos, rašoma Seimo kontrolieriaus Augustino Normanto pranešime.
„Teisės aktai numato, kad vaikas į nusiraminimo kambarį perkeliamas tik tuomet, kai dėl nevaldomo emocijų protrūkio kelia pavojų savo ir aplinkinių saugumui. Tačiau daugelyje socializacijos centrų vaiko patalpinimas į nusiraminimo kambarį taikomas kaip nuobauda“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas A.Normantas.
Nėra net tualeto
Perkeliant į nusiraminimo kambarius ne visuomet nurodoma, ar vaiko elgesys kelia pavojų sau ir aplinkiniams. Be to, Vėliučionių, Vilniaus ir Kauno socializacijos centruose nusiraminimo patalpose vaikai laikomi itin ilgai – iki 24 valandų, kai izoliavimas turėtų būti taikomas tik kaip kraštutinė priemonė, o jos taikymas turėtų būti kaip įmanoma greičiau nutrauktas.
Seimo kontrolieriaus patarėjai Vėliučionių socializacijos centre nustatė, kad net dviejuose nusiraminimo kambariuose neužtikrinamos tinkamos laikymo sąlygos (nepakankamas apšvietimas, ventiliacija) – nesudaroma galimybė pasinaudoti tualetu.
„Teisės aktai numato, kad turi būti užtikrinta, kad vaikas nepatirtų kankinimų ar kitokio netinkamo elgesio ar bausmių, vaikui būtų garantuojama sveika ir saugi aplinka, taip pat nusiraminimo kambariai atitiktų jiems keliamus įrengimo reikalavimus“, – sako A.Normantas.
Seimo kontrolierius abejoja nusiraminimo kambarių vaikų socializacijos centruose tikslingumu ir teigia, kad jei vis dėl to būtų nuspręsta, kad nusiraminimo kambarius naudoti tikslinga, švietimo ir mokslo ministrui Dainiui Pavalkiui siūloma imtis priemonių, kad naudojant šiuos kambarius nebūtų pažeistos vaiko teisės ir užkirstas kelias neteisėtam specialiųjų priemonių naudojimui vaikų socializacijos centruose.
ŠMM: informacija yra sena
Tuo metu Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) pažymi, jog Seimo kontrolieriaus įstaigos pateikta informacija yra sena bei nurodo, kad, pavyzdžiui, Veliučionių centre nusiraminimo kambarys buvo panaikintas 2014-ųjų rudenį, praneša BNS.
„Centrai, turintys nusiraminimo kambarius, yra pasitvirtinę tvarkas, pagal kurias vaikai juose gali būti tik išskirtiniais atvejais ir ne ilgiau kaip 2 valandas. Šiuo metu yra parengta ir svarstoma nauja Socializacijos centrų veiklos koncepcija, kurios pagrindinis tikslas – gerinti vaikų reabilitacijos ir socializacijos galimybes“, – nurodo ŠMM.
Ministerija su Sveikatos apsaugos, Teisingumo, Vidaus reikalų ministerijų vadovybe bei Vaikų teisių kontrolieriaus tarnyba artimiausiu metu nurodo ketinanti rengti pasitarimą dėl socializacijos ir specialiojo ugdymo centrų tolimesnės veiklos.
JT paragino peržiūrėti nuostatų laikymąsi
Jungtinių Tautų Komitetas prieš kankinimą dar praėjusių metų gegužę paragino Lietuvą peržiūrėti vaikų socializacijos centrų, kur yra laikomi nepilnamečiai administracinio sulaikymo sąlygomis, veiklą, taip pat paragino užtikrinti šių centrų stebėseną siekiant įgyvendinti Konvencijos prieš kankinimą nuostatų laikymąsi.
Lietuvoje veikia per 400 laisvės suvaržymo vietų. Tai ne tik kalėjimai, tardymo izoliatoriai pataisos namai ar areštinės, bet ir psichiatrijos įstaigos, pasienio užkardos, socialinės globos, vaikų globos namai.