Pasak akciją organizuojančios „Laisvės TV“ komunikacijos vadovės Živilės Tiškevičiūtės, „Laisvės kelyje“ planuoja dalyvauti apie 50 tūkst. žmonių.
Ši akcija rengiama rugpjūčio 23 dieną, kaip ir Baltijos kelias, kai 1989 metų rugpjūčio 23-iąją į gyvą grandinę nuo Vilniaus iki Talino susikibo daugiau kaip milijonas žmonių. Tuomet pasauliui buvo pasiųsta žinia apie Lietuvos, Latvijos ir Estijos siekį nutraukti sovietinę okupaciją ir atkurti nepriklausomybę.
Naujienas tiesiogiai sekite žemiau:
Prie akcijos prisijungė ir Klaipėda
22:25
Klaipėdoje ant Biržos tilto buvo iškeltos aštuonios senosios Baltarusijos, tiek pat Lietuvos trispalvių, Latvijos ir Estijos valstybinių vėliavų. Organizatoriai teigė jaučiantys pareigą paminėti ir kitas valstybes, kur šiuo metu tęsiasi karai ir pažeidžiami demokratijos principai. Bet būtent sekmadienį vakare visų maldos ir širdys plakė Baltarusijos ritmu, rašo „Vakarų ekspresas“.
Solidarumo akcija ant Biržos tilto buvo tik gražaus gesto pradžia, mat 19 valandą Klaipėdoje, nuo Šiaurinio rago iki Palangos plento, buvo rengiamas Klaipėdos laisvės kelias. Šiuo projektu buvo prisidedama prie Laisvės TV pilietinės akcijos, kuri kvietė susijungti į gyvąją grandinę nuo Vilniaus iki pat Medininkų.
Uostamiestyje į gyvąją grandinę stojo ir politikai, Tarybos nariai, Klaipėdos savivaldybės, Švietimo įstaigų atstovai ir ne tik. Žmonės susikibę už rankų giedojo Lietuvos himną. Kone visi žmonės, susikibę į gyvąją grandinę, turėjo baltos spalvos atributus. Nepamiršta ir saugumo – pasirūpinta veido apsaugos kaukėmis ir pirštinėmis.
Palangoje – gyvoji grandinė ir palaikymas Baltarusijai
22:09
Žmonės susikibo Baltijos šalių juostelėmis ir nutiesė gyvąją grandinę nuo Palangos tilto iki pat Basanavičiaus gatvės pradžios. Renginio dalyviai buvo pasipuošę ne tik Lietuvos nacionaline atributika, tačiau daugelis buvo iškėlę ir Baltarusijos vėliavėles, rašo „Vakarų ekspresas“.
Įvairių amžių žmonės susijungė vienam tikslui – paminėti Baltijos kelią ir parodyti solidarumą Baltarusijai.
Grandinėje žmonės stovėjo saugiu atstumu, dėvėjo kaukes. Susikibę buvo ne rankomis, o metro ilgio Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Baltarusijos vėliavų spalvų juostelėmis. Jomis parūpino renginio organizatoriai – Palangos kultūros ir jaunimo centras.
Renginio metu buvo sudainuotos patriotinės dainos.
Prie „Laisvės kelio“ prisijungė ir Lietuvos ambasada Minske
20:49
„Laisvės kelias“ ir Kaune – nuo Soboro iki Rotušės
19:34
„Laisvės kelias“ nusidriekė ir Kaune. Kauniečius prisijungti prie šios iniciatyvos pakvietė „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022" kartu su Kauno miesto savivaldybe, kultūros organizacijomis ir bendruomenėmis.
Gyvąja grandine kauniečiai susijungė nuo Soboro iki pat Rotušės, taip ne tik paminėdami Baltijos kelią, bet ir palaikydami Europos vertybes, švęsdami pilietiškumą kaip bendruomenes vienijančią jėgą.
„Kultūros misija neapsiriboja vien menine raiška – tai jėga, ne kartą žmones įkvėpusi laisvės ir pamatinių vertybių siekiui ", – sakė „Kaunas 2022" atstovai.
Gyva grandinė nuo Vilniaus iki Medininkų memorialo susikibo už rankų
19:07
„Laisvės kelio“ dalyviai susikabino rankomis į gyvą grandinę, kuri nusitęsė nuo Vilniaus Katedros aikštės iki Medininkų memorialo. Tuo pat metu žmonės susikibo rankomis ir kituose Lietuvos miestuose bei miesteliuose.
Nuskambėjo „Tautiška giesmė“ ir neoficialus patriotinis Baltarusijos himnas „Pahonia“.
„Manau, kad tai yra žinia ne tik baltarusiams, tai žinia ir rusams, ir ukrainiečiams, nors jie kaip ir laisvi, tai žinia pasauliui, kad jie yra ne vieni, kad jie rūpi ir pasauliui, jie turi rūpėti. Ir kad mes patys galime būti vieningi, susivienyti dėl tikslo ne tik galvojant apie save, bet ir apie kitus“, – BNS sakė „Laisvės kelyje“ kalbinta 48 metų Vilniaus universiteto dėstytoja Sigita Girdzijauskienė.
72 metų pensininkė Dalia Kaminickienė teigė į akciją atvykusi, nes turi draugų baltarusių ir jie skundėsi, kad jau daug metų patiria priespaudą, persekiojimą, šalyje veši korupcija, o jie patys sunkiai gyvena.
„Man čia asmeniškai kažkas dvasiško, prieš 31 metus buvau penkiametis ir atsimenu su dideliu malonumu šitą įvykį (Baltijos kelią – BNS). Manau, kad būtų galima tiesiog įprasminti ir parodyti kaimynams, kaip demokratiškai gyvenantys žmonės gali palaikyti savo kaimynus. Manau, kad mūsų pareiga palaikyti kaimynus“, – kalbėjo 34 metų programuotojas Arvydas Macijauskas.
„Jeigu mes nebūtume ėję, tai ir per Sausio tryliktąją nebūtume ėję, tai nieko ir nebūtų. Reikia kažką daryti, jeigu nori geresnio gyvenimo. Broliška valstybė, nėra kalbos, reikia padėti“, – BNS teigė paslaugų sektoriuje dirbantis 45-erių Gintaras.
Pasak akciją organizavusios „Laisvės TV“ komunikacijos vadovė Živilės Tiškevičiūtės, dalyvauti kelyje registravosi per 49 tūkst. žmonių, tačiau organizatoriai mano, kad jų buvo ir daugiau.
Prezidentas Gitanas Nausėda: laisvė priklauso visiems
19:03
Prezidentas Gitanas Nausėda tikina, kad kai lietuviai prieš daugiau nei trisdešimt metų stojo į Baltijos kelią, laisvės lūkestis netrukus išsipildė: „O šiandien tas laisvės lūkestis yra visai netoli mūsų“.
„Jei matome, kad kažkur yra neteisybė, kažkur yra priespauda, kažkur yra melas, apgaulė, gąsdinimai, mes turime drąsiai atsistoti ir pasakyti, kad mes nesutinkame su tuo, mes remiame tuos žmones, kurie kovoja prieš tai ir darome tai su dideliu džiaugsmu, nes savotiškai atiduodame skolą už tai, ką gavome iš visos geros valios žmonių prieš 30 metų“, – kalbėjo prezidentas.
Jis patikino, kad itin smagu matyti besišypsančius žmonių veidus.
„Laisvė yra universalus dalykas, laisvės negali savintis niekas: nei žmonės, nei žmonių grupės, nei tautos. Ši universali vertybė priklauso visiems“, – „Laisvės TV“ studijoje kalbėjo prezidentas.
Valdas Adamkus: mes kaip kaimynai turime parodyti moralinį susitelkimą
18:49
Prezidentas Valdas Adamkus, kalbėdamas „Laisvės TV“ transliacijoje, tikino, kad lietuviai turėtų būti „pavyzdžiu ir ta moraline jėga, kuri padėtų išsilaisvinti žmonėms, kurie dabar šiuo metu yra savotiškame kalėjime, kur laisvas žodis, laisva mintis gresia laisvės netekimu“.
V.Adamkų neramino, kad baltarusiai tebegyvena santvarkoje, kur jie spaudžiami, negali naudotis tomis laisvėmis, „kurias mes prieš daugelį metų išsikovojome Baltijos kelyje“.
„Žiūrint per televiziją, kas darosi Minske, man tai priminė tai, kas prieš daug metų vyko Lietuvoje. Lygiai tas pats. Sovietinės pajėgos naikino gyventojų susitelkimus. Naciai šalino, kalino žudė visus tuos, kurie nesutiko su jų ideologija, jų mintimis“, – kalbėjo V.Adamkus.
Anot jo, „Laisvės kelias“ demonstruoja, kad dviejų tautų tikslai bendri.
„Laisvės kelio“ dalyviai įstrigo eismo spūstyse
18:42
Dalis „Laisvės kelio“ dalyvių įstrigo eismo spūstyse. Kelias link Medininkų, anot kamščiuose stovinčių žmonių, jau dabar yra perpildytas, praneša portalas delfi.lt.
Į kamščius automobiliai patenka dar Vilniaus mieste.
„Iš tiesų yra kamščiai. Liepkalnio gatvės žiedinėje sankryžoje yra kamštis. Buvo sugedęs automobilis. Policija reguliuoja eismą. Darom, ką galime. Žmonės yra įpratę nuvažiuoti tuos atstumus pagal savo planus, bet šiandien, kai vyksta renginys, yra daug transporto, yra sustatyti ženklai, keičiantys eismą, ribojamas greitis, tai tokia yra situacija“, – „Delfi“ sakė S.Gagas.
V.Landsbergis: „Vidutiniška reakcija Lietuvoje ir labai skysta – ES“
18:39
Profesorius Vytautas Landsbergis prisijungė prie „Laisvės kelio“ Katedros aikštėje, kur 18.30 val. žmonių rankomis pradėjo keliauti milžiniška istorinė Baltarusijos vėliava. Jis palaiko baltarusių kovą, tačiau pasigedo didesnės reakcijos Lietuvoje ir ES.
„Dvasia panaši, ir teikianti vilčių. Iš tikrųjų tie krokodilai negali viešpatauti dar 10 metų“, – lygina V.Landsbergis, kalbėdamas „Laisvės TV“ transliacijoje.
Anot jo, Baltarusijoje demokratinis procesas yra prasidėjęs, tačiau „jis turi katalizuotis į struktūras“.
„Yra žmonės, kurie nori gyventi savarankiškai, jie turi išsirinkti savo vadovybę. Vietose, kur tiktai yra sąjūdžio grupės, jie turi išsirinkti atstovus ir tie atstovai sudarys parlamentą. Nėra ko laukti, reikia patiems daryti, mes negalime ateiti ir už juos padaryti. Jie jau sudėjo aukų, bet laisvė gali pareikalauti ir daugiau aukų“, – kalbėjo profesorius.
Jis įvertino, kad Lietuvos valdžios reakcija į įvykius Baltarusijoje buvo „vidutiniška“, o ES – „labai skysta“.
„Manau kad jie bijo V.Putino. Jie dar negavo signalo, ar galima. Jie nėra savarankiški, deja“, – atsiduso V.Landsbergis.
D.Grybauskaitė: „Šios tautos jau nebesukiši į jokią dėžę“
18:30
Taip prezidentė kalbėjo tiesioginės „Laisvės TV“ transliacijos metu. Ji patikino, kad žmonės pakilo, suprato, kad eis tiek, kiek jiems leidžia jėgos.
„O diktatūra visuomet pasibaigia nelabai gerai bent jau pačiam diktatoriui. (…) Šis režimas jau tapo palaistytas krauju“, – kalbėjo prezidentė.
LRT transliacijos metu D.Grybauskaitė patikino, kad pasaulis nebegali žaisti dvigubų žaidimų su A. Lukašenkos režimu.
„Šis režimas turėtų būti politiškai ir diplomatiškai izoliuotas pasaulyje, turime būtent režimo atstovams – ne baltarusių tautai – taikyti rimtas ne tik politines diplomatines, bet ir ekonomines sankcijas“, – sekmadienį LRT radijui sakė ji.
„Laisvė yra ne tik pirminė žmogaus ir tautos teisė. Tai ir kasdienis įpareigojimas ginti ją nuo pasikėsinimo tų, kurie norėtų, kad laisvę pakeistų tamsa, prievarta ir baimė. Prieš 30 metų Lietuva nusimetė prievartos pančius, stodama kartu su savo broliais latviais ir estais į Baltijos kelią ir pareikšdama pasauliui – mes jau laisvi, pirmiausia laisvi savo dvasia. Šiandien atėjo mūsų brolių baltarusių eilė ištarti brangų Laisvės vardą“, – sako prezidentas Gitanas Nausėda.
Šiemetinis „Laisvės kelias“ drieksis 32 kilometrus – nuo Katedros aikštės Vilniuje iki pasienyje su Baltarusija esančių Medininkų.
Stovėti „Laisvės kelyje“ žada prezidentas Gitanas Nausėda, kadenciją baigę prezidentai Valdas Adamkus ir Dalia Grybauskaitė, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, diplomatai, kiti pareigūnai.
Koordinuoti akciją padės per pusšimtis savanorių, šaulių.
Pasak Ž.Tiškevičiūtės, dėl koronaviruso grėsmės akcijos dalyviai raginami dėvėti kaukes, pirštines.
„Laisvės kelio“ spalva yra balta, tad raginame žmones apsirengti baltais drabužiais ir pasiimti po simbolinę gėlę – kardelį. Raudoną arba baltą“, – teigė ji.
Katedros aikštėje į dangų bus pakeltas oro balionas su 15 metų tautine Baltarusijos vėliava.
„Dizaineris Robertas Kalinkinas pasiuvo 15 metrų ilgio tautinę Baltarusijos vėliavą. Ją planuojama pakelti oro balionu“, – sakė Ž.Tiškevičiūtė.
„Laisvės kelią“ organizuoja visuomenininko, žurnalisto Andriaus Tapino vadovaujama „Laisvės TV“, prisideda Lietuvos radijas ir televizija, kt.
Taip norima išreikšti palaikymą Baltarusijoje dėl suklastotų prezidento rinkimų protestuojantiems žmonėms.
Pasibaigus „Laisvės kelio“ akcijai Medininkų pilies kieme rengiamas Baltarusijos palaikymo koncertas ir televizijos maratonas. Surinktos lėšos atiteks organizacijai „BY Help“, kuri nuo 2017 metų gina sužeistus, suimtus, persekiojamus baltarusius ir jų šeimas.
Lietuvos katalikų bažnyčia savo ruožtu sekmadienį kviečia visus geros valios žmones jungtis į bendrą maldą už baltarusių tautą.
Dalyvių prašoma laikytis saugumo rekomendacijų dėl plintančio koronaviruso, dėvėti ne tik apsaugines kaukes, bet ir pirštines.
Siūlo naudotis programėle
Palaikymo akcijos organizatoriai dėl patogumo siūlo atsisiųsti nemokamą programėlę „#walk15“, kurioje yra virtualus „Laisvės kelio“ žemėlapis, jame sužymėti sektoriai, galima sekti atstumus.
Žemėlapyje yra nurodyti ir įgarsinti atvažiavimo į kiekvieną sektorių maršrutai ir automobilių statymo vietos.