„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Sostinėje atidaryta prekybos žmonėmis parduotuvė: siekia atkreipti dėmesį ir suteikti pagalbą aukoms

Bet kuris asmuo, atsidūręs jam nepažįstamoje aplinkoje, gali tapti prekybos žmonėmis – priverstinės prostitucijos, darbinio išnaudojimo, priverstinio nusikaltimų darymo ar elgetavimo – auka. Siekiant suteikti reikiama pagalbą ir kovoti su prekyba žmonėmis, šiandien Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro (IOM Lietuva) iniciatyva sostinės centre duris atvėrė „Prekybos žmonėmis parduotuvė“, rašoma „IOM Lietuva“ pranešime spaudai.
Vilniuje atidaroma „prekybos žmonėmis parduotuvė“
Vilniuje atidaroma „prekybos žmonėmis parduotuvė“ / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Nors naujoji parduotuvė, įkurdinta sostinės Vokiečių gatvėje, yra tik imitacija, ji simbolizuoja realią prekybos žmonėmis problemą, o jos vitrina yra paversta ekspozicija, demonstruojančia nusikaltimų mastą bei skirtingas prekybos žmonėmis formas.

„Didėjant migracijos srautams, prekyba žmonėmis tampa vis opesne problema. Aukomis gali tapti tiek lietuviai, tiek piliečiai į Lietuvą atvykę iš kitų šalių. Buvimas priverstinėje prostitucijoje, darbas žeminančiomis sąlygomis ar priverstinis nusikaltimų darymas palieka psichologines traumas visam likusiam gyvenimui.

Bendradarbiaudami su partneriu – Nacionaline asociacija prieš prekybą žmonėmis – atnaujinome platformą prekybazmonemis.lt. Čia visi – tiek Lietuvoje įsikūrę užsieniečiai, tiek ir mūsų šalies piliečiai – gali rasti informaciją apie prekybos žmonėmis formas, atlikti testą, padedantį įsivertinti atsparumą prekybos žmonėmis nusikaltimų rizikoms. Patalpinti ir visą parą pasiekiamų nemokamų konsultacijų bei reikalingų specialistų pagalbai gauti kontaktai.

Prekyba žmonėmis, žmonių išnaudojimas gali būti arčiau mūsų nei mes įsivaizduojame, todėl ir kalbame apie tai atvirai ir siūlome vieną erdvę, kurioje žmonės ras informaciją anglų, rusų, ukrainiečių ir lietuvių kalbomis”, – sako IOM Lietuva vadovas Eitvydas Bingelis.

Dažniausiai aukomis tampa moterys

Žmonių prekybos atvejai vyksta tiek užsienyje, tiek ir Lietuvoje. Aukos apgaunamos ir išnaudojamos priverstiniam darbui, seksualinėms paslaugoms ar nusikalstamoms veikoms vykdyti.

„Prekybos žmonėmis nusikaltimai auga ir vis naujomis formomis pasireiškia tuose socialiniuose kontekstuose, kur vyksta menkai kontroliuojama migracija, žmonės yra priversti daryti sprendimus „čia ir dabar“, pavyzdžiui, staiga palikti šalį dėl karo ar kitų neramumų.

Nusikaltimo aukomis dažnai tampa socialiai pažeidžiami asmenys, kurie atsikraustė į naują šalį ir nemoka vietinės kalbos, neišmano gyvenimo ir darbo kultūros, nežino teisinio reguliavimo ir neturi šalia savęs artimųjų ir draugų, kuriais galėtų pasitikėti ar prašyti pagalbos.

Pastaruoju metu aukomis vis dažniau tampa imigrantai iš Rytų bloko: Ukrainos, Baltarusijos, Rusijos, Uzbekistano, Azerbaidžano ir kitų šalių, nukenčia ir svetur ekonominės gerovės ieškoti išvykę ar romantinių santykių pažadais patikėję Lietuvos piliečiai”, – pasakoja Dovilė Vainorė, Nacionalinės asociacijos prieš prekybą žmonėmis vadovė.

Pasak specialistės, Europos sąjungoje kasmet registruojama daugiau nei 7 tūkst. aukų, tačiau tikėtina, kad skaičiai yra kur kas didesni, nes didelė dalis atvejų lieka neišaiškinti.

„Asociacijos vienijamų organizacijų duomenimis, vidutinis nukentėjusiųjų amžius yra 21–30 metų. Moterys sudaro net 63 proc. visų aukų. Taigi, net 2 iš 3 prekybos žmonėmis aukų yra moterys bei mergaitės, kurios itin dažnai patiria seksualinę prievartą ir išnaudojimą. Tokio pobūdžio nusikaltimų aukos kovoja su giliomis traumomis, kurioms išgyti reikia bent kelių metų intensyvios psichologinės pagalbos. Kartais gydymas tęsiasi ir visą likusį gyvenimą.

Todėl privalome didelį dėmesį skirti prevencijai įvairiomis formomis – socialinėmis kampanijomis, diskusijomis, pranešimais, kad kuo daugiau žmonių žinotų, kaip atpažinti jau pirmuosius verbuotojų ketinimus ir kad netektų visą likusį gyvenimą praleisti su psichologinėmis žaizdomis ir kaltėmis”, – sako D. Vainorė.

Prekybos žmonėmis parduotuvė

Pasak IOM Lietuva vadovo E.Bingelio, vos ketvirtadalis nukentėjusiųjų nuo prekybos žmonėmis praneša apie situaciją teisėsaugai.

„Prekeiviai, verbuodami potencialias aukas, vis dažniau pasitelkia interneto erdvę – aktyviai dalyvauja socialiniuose tinkluose, darbus siūlančiose grupėse ar ir pažinčių svetainėse. Tai su problema kovojančiomis institucijoms apsunkina darbą bei prekeivių žmonėmis ir nukentėjusiųjų identifikavimą”, – sako specialistas.

„Prekybos žmonėmis parduotuvė” Vilniaus miesto centre, Vokiečių g. 28, veiks savaitę ir sieks atkreipti visuomenės dėmesį į problemą ir jos prevenciją, o aukas paraginti ieškoti specialistų pagalbos bei padėti identifikuoti prekeivius žmonėmis.

Ieškančius naujo darbo, E.Bingelis ragina domėtis ar organizacija legali, darbo užmokestis adekvatus ir jokiais atvejais darbdaviams neduoti savo asmens dokumento originalo. Jei mezgasi romantiniai santykiai nuotoliu – prieš vykdami pas nepažįstamą žmogų, įsitikinkite, kur keliaujate, palikite informaciją apie savo būsimą viešnagės vietą artimiesiems ar draugams. Jeigu manote, kad tapote prekybos žmonėmis auka, arba matėte išnaudojimo atvejus savo aplinkoje – bet kuriuo paros metu pagalbą galite rasti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“