2011 11 09

Spalį elektros kainoms mažėti neleido aukšta paklausa

Iškritę gausesni nei įprasta krituliai Skandinavijos šalyse leido pagaminti daugiau elektros energijos, o jos suvartojimą stabdė aukštesnė nei vidutinė oro temperatūra.
Elektros lemputė
Elektros lemputė / Photos.com nuotr.

Tai garantavo elektros kainos kritimą Šiaurės baseino šalyse, tačiau Lietuvos ir Estijos laisvosiose elektros rinkose buvo fiksuojamas elektros kainos  augimas dėl aukštos paklausos Lietuvoje ir Latvijoje.

Vidutinė elektros kaina spalį Lietuvoje siekė 16,16 centų už kilovatvalandę (ct/kWh) arba 5,5 proc. daugiau nei rugsėjį. Per praėjusį mėnesį vidutinė elektros kaina Estijoje pakilo 1,6 proc. iki 14,33 ct/kWh, o Suomijoje ji krito 4,8 proc. iki 12,74 ct/kWh.

„Lietuvoje vidutinę elektros energijos kainą labiausiai veikė paklausa ūkio viduje ir situacija Skandinavijos šalių laisvojoje elektros rinkoje. Kainų svyravimui įtakos turėjo ir makroekonominės nuotaikos pasaulyje – jos paveikė tiek taršos leidimų, tiek akmens anglies, tiek ir žaliavinės naftos kainas. Pavyzdžiui, Graikijos sprendimas parduoti turėtą taršos leidimų rezervą paveikė taršos leidimų kainas, jog jos nukrito iki mažiausios kainos per 2011 m. – spalio pabaigoje jie kainavo 35,11 lito už toną“, – teigė „Enefit“ generalinis direktorius Liudas Liutkevičius.

Pasak L. Liutkevičiaus, akmens anglies kainos krito dėl nuotaikų makroekonomikoje ir numatomo galimo akmens anglies paklausos Kinijoje sumažėjimo. Akmens anglis spalio pabaigoje kainavo 6,1 proc. mažiau nei jo pradžioje – 296,73 lito už toną. Žaliavinės naftos kainą labiausiai paveikė skolų krizė Europoje ir bendras makroekonominis klimatas – per mėnesį ji pakilo 7,94 lito iki 272,98 lito už barelį.

Vartotojams, kurie nori optimizuoti savo išlaidas už elektros energiją, L. Liutkevičius pataria sudaryti sutartis su nepriklausomais tiekėjais. „Pasirinkusiems ir toliau pirkti elektros energiją iš garantinio tiekėjo 2012 m. gali tekti permokėti už elektros energiją. Praėjusį mėnesį Valstybinė kainų ir energijos kontrolės komisija patvirtino, jog elektros energijos komponentė kitiems metams bus sumažinta 0,05 ct/kWh, tačiau 1 ct/kWh padidinta viešuosius interesus atitinkančių paslaugų kaina. Be to, išaugo elektros tiekimo kaina, nes vis daugiau vartotojų pasirenka nepriklausomus tiekėjus, todėl „Lesto“ tiekimo paslaugos sąnaudas tenka padengti mažesniam vartotojų skaičiui“, – teigė „Enefit“ generalinis direktorius.

L. Liutkevičiaus teigimu, ateityje elektros energijos kainai įtaką darys meteorologinės sąlygos Baltijos jūros regione ir naujienos iš Švedijos. „Švedijoje praėjusį mėnesį buvo vėluojama paleisti keletą branduolinių elektrinių. Jei žiema bus šaltesnė nei įprastai, o Švedija nepaleis dviejų ar daugiau jėgainių, elektros energijos kainos joje, Suomijoje ir Estijoje gali būti aukštos“, – sakė L. Liutkevičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų