„Visais atvejais tiek mūsų – visuomenės sveikatos specialistų –, tiek darželių administracijų, tiek tėvų interesas yra bendras – užtikrinti saugią ir sveiką aplinką mažiesiems, kurie darželiuose neretai praleidžia didžiąją dalį dienos.
Todėl, artėjant naujiems mokslo metams, svarbu dar kartą prisiminti ir pasitikrinti, ar visi reikalavimai įgyvendinami tinkamai“, – sako NVSC Vilniaus departamento Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausioji specialistė Jolita Pirmaitytė Vilesko.
Specialistai primena pagrindinius reikalavimus, kuriuos būtina žinoti ir ugdymo įstaigų darbuotojams, ir tėvams.
Veiklai būtinas leidimas-higienos pasas
Tam, kad galėtų vykdyti priešmokyklinį ir ikimokyklinį ugdymą, darželiams būtinas leidimas-higienos pasas. Šis leidimas parodo, kad veiklos sąlygos atitinka visuomenės sveikatos saugos teisės aktų reikalavimus.
Darželio teritorija privalo būti aptverta, prižiūrima
Darželio teritorija turi būti aptverta ne žemesne kaip 1,5 m aukščio tvora, joje esanti žolė – nušienauta. Teritorijoje taip pat turi būti sudaryta galimybė apsaugoti vaikus nuo tiesioginių saulės spindulių.
Be to, numatyta, kad žaidimų aikštelėse esantys įrenginiai turi būti patikimai pritvirtinti, išdėstyti saugiu atstumu, atitinkantys vaikų amžių ir ūgį, ugdymo poreikius, nesusidėvėję, nesulūžę. Smėlis vaikų žaidimų aikštelių smėlio dėžėse turi būti keičiamas ar atnaujinamas kiekvieną pavasarį ir pagal epidemiologines reikmes. Kai šios dėžės nenaudojamos, jos turi būti uždengiamos, taip apsaugant smėlį nuo užteršimo.
Reglamentuota, kad atliekų teritorijoje esantys konteineriai turi būti su sandariai uždaromais dangčiais ir reguliariai ištuštinami.
Be to, numatyta, jog tamsiuoju paros metu įėjimas į pastatą turi būti tinkamai apšviestas.
Ploto reikalavimai
Numatyta, kad įrengiant grupių patalpas, erdves ir komplektuojant grupes, vienam vaikui iki 3 metų turi būti skiriama ne mažiau kaip 4,3 kv. m grupės patalpų / erdvių ploto, 3 metų ir vyresniam vaikui
– ne mažiau kaip 4 kv. m, o specialiųjų poreikių turinčiam vaikui – ne mažiau kaip 5 kv. m (neįskaičiuojamos tualeto-prausyklos ir virtuvėlės patalpos / erdvės).
Ugdymo patalpose – visas dėmesys saugumui
Reglamentuota, jog visi baldai, kurie skiriami vaikui, turi būti nesuplyšę, nesulūžę ir atitikti vaiko ūgį, amžių. Grindų danga turi būti neslidi, lengvai valoma drėgnu būdu, o grindų aukščio pokyčiai turi būti pažymėti įspėjamaisiais ženklais arba kontrastinga spalva.
Taip pat numatyta, jog patalpose esančios rozetės, jei jos yra lengvai pasiekiamos vaikams, turi būti uždengtos, langai, kurie yra varstomi, privalo turėti ribotuvus arba kitas apsaugos priemones tam, kad vaikas negalėtų jų atidaryti. Be to, reglamentuota, jog laiptai ir laiptų aikštelės turi būti įrengtos taip, kad būtų užtikrinta vaikų sauga: darželiuose draudžiama įrengti sraigtinius laiptus, o laiptų pakopos negali būti siaurėjančios.
Svarbu ir tai, kad šildymo prietaisų, įrengtų vaikams prieinamose vietose, temperatūra turi būti ne aukštesnė nei 42 °C. Be to, visi tokie prietaisai, turintys aštrias briaunas, privalo būti apsaugoti nuimamomis grotelėmis ar kitomis priemonėmis.
Pagal galiojančią higienos normą tualetuose-prausyklose turi būti asmens higienos priemonių: tualetinio popieriaus, skysto muilo, rankšluostinė ir individualūs daugkartinio naudojimo rankšluosčiai arba vienkartinių rankšluosčių dėtuvė su vienkartiniais rankšluosčiais.
Vaikams skirtos praustuvės privalo būti įrengtos taip, kad skirtingo amžiaus vaikai galėtų patogiai ir saugiai jomis naudoti, o unitazai – taip, kad būtų užtikrintas vaikų privatumas, t. y. jei patalpoje įrengiami keli unitazai, jie įrengiami ne mažesnėse kaip 0,6 kv. m kabinose, tarp kurių turi būti ne žemesnė kaip 1,2 m aukščio pertvara su tarpu nuo grindų, o grupėse, kuriose ugdomi 3 metų ir vyresni vaikai, kabinos turi būti su durimis ar kita uždanga.
Taip pat galiojančiuose teisės aktuose įtvirtinta, jog patalpose, lengvai pasiekiamoje vietoje, turi būti pirmosios pagalbos rinkinys.
Sveikatos patikra ir darbuotojams, ir vaikams – kasmet
Svarbu tai, kad vaiko sveikata turi būti patikrinama prieš pradedant lankyti darželį, o po to ir kiekvienais metais. Draudžiama vesti vaiką į darželį, jei pasireiškė kosulys, vaikas dūsta, skundžiasi skausmu, viduriuoja, karščiuoja, turi nežinomos kilmės bėrimo elementų, turi utėlių ar glindų.
Švietimo įstaigų darbuotojai, kurie nuolat kontaktuoja su vaikais, turi tikrintis sveikatą kasmet, ar neserga užkrečiamosiomis ligomis, turi turėti žinių pirmos pagalbos ir higienos įgūdžių.