G.Nausėdos kritika
„Sukuriam ydingą situaciją, iš kurios gali būti labai sudėtinga išeiti, o svarbiausia, kad ambasadorius ir toliau gyvens su tuo šleifu, kuris jam yra prikabintas“, – Prezidentūros paskelbtame vaizdo įraše sako G.Nausėda.
Prezidentas taip pat sprendimą laikinai sustabdyti ambasadoriaus E. Bajarūno funkcijas pavadino „pusiniu“ ir pažymėjo, kad jis nieko nesprendžia, o diplomatinę atstovybę mažiausiai pusmečiui palieka be vadovo.
„Pusinis sprendimas, kuris nieko nesprendžia, mes sakėme, kad kalbama apie labai rimtą dalyką, apie mūsų diplomatinės atstovybės ir visos tarnybos prestižą, apie konkretaus diplomato reputaciją, todėl tikslingiausia buvo pradėti pilną tarnybinį patikrinimą, kuris ir atsakytų į visus klausimus“, – pažymėjo G.Nausėda.
Šalies vadovo teigimu, jei kaltinimai E. Bajarūnui mobingu ir piktnaudžiavimu pasitvirtintų, „gali būti pritaikytos pačios griežčiausios priemonės, įskaitant ir atšaukimą“.
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pirmadienį pasirašė įsakymą, kuriuo laikinai nuo spalio 19 dienos sustabdo Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės, Omano Sultonato ir Portugalijos ambasadoriaus E.Bajarūno funkcijas.
Kaip pranešė Užsienio reikalų ministerija (URM), E.Bajarūno funkcijos stabdomos „kol bus atstatytas konstruktyvus ir produktyvus atstovybės darbas“.
Prieš tai ambasadorius kreipėsi į Vyriausybę, Vidaus ir Užsienio reikalų ministerijas, prašydamas atlikti nepriklausomą tyrimą dėl galimo psichologinio smurto ambasadoje pagal pateiktus darbuotojų skundus bei kitus pranešimus, jeigu tokių yra, ir dėl galimo psichologinio smurto bei reputacijos menkinimo jo paties atžvilgiu.
Premjerė: žalinga Lietuvos interesams
Premjerė Ingrida Šimonytė savo ruožtu BNS persiųstame komentare antradienį nurodė, kad ambasadoriaus raštą ir prašymą įvertinti tyrimo galimybes gavo iš Prezidentūros.
„Šiuo metu minimą Prezidentūros raštą nagrinėja kanceliarija, tačiau pabrėžčiau, kad diplomato tarnybinės veiklos vertinimas bei tyrimas yra apibrėžtas Diplomatinės tarnybos įstatymo“, – teigia premjerė.
Ji taip pat teigia, kad dėl ambasadoriaus susiklosčiusi situacija yra „žalinga Lietuvos interesams, todėl būtų svarbu ją išspręsti“.
„Nematau galimybių, kad URM galėjo ignoruoti pranešimus apie galimai netinkamą ambasadoriaus elgesį, kadangi svarbu, kad diplomatinės tarnybos darbuotojai jaustųsi girdimi ir vertinami, o problemos būtų sprendžiamos – ambasados paprastai yra nedideli kolektyvai ir bet kokia neigiama atmosfera turi labai reikšmingos įtakos darbo efektyvumui“, – pabrėžė premjerė.
Tenka apgailestauti, kad pats ambasadorius nemažos dalies kolektyvo išsakytus priekaištus bando supaprastinti iki kažkokių politinių kovų, tuo iš esmės pademonstruodamas, kad savo kolegų ambasadoje nuomonę apie savo darbo etiką laiko nieko verta.
I.Šimonytė, reaguodama į priekaištus dėl neatlikto tarnybinio patikrinimo, pabrėžia, kad situacija, jos žiniomis, buvo aiškinamasi „Diplomatinės tarnybos įstatymo nustatyta tvarka“.
„Tenka apgailestauti, kad pats ambasadorius nemažos dalies kolektyvo išsakytus priekaištus bando supaprastinti iki kažkokių politinių kovų, tuo iš esmės pademonstruodamas, kad savo kolegų ambasadoje nuomonę apie savo darbo etiką laiko nieko verta, o pačius savo kolegas laiko nesavarankiškais žmonėmis. Reiklūs vadovai pirmiausia būna reiklūs sau“, – tvirtino ji.
E.Bajarūnas tvirtina patiriantis URM psichologinį smurtą, nes nutekinant informaciją kenkiama jo reputacijai.
Anksčiau jis sulaukė ambasados Londone darbuotojų kaltinimų dėl netinkamo elgesio, darbo sąlygų. Skundų tyrimą atlikusi URM Generalinė inspekcija nustatė pažeidimų ir pasiūlė spręsti dėl E. Bajarūno tinkamumo vadovauti ambasadai.