2012 09 13

Stasys Šedbaras: pokyčiai prokuratūros sistemoje buvo reikalingi, reformą vertinti dar per anksti

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) pirmininkas, buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas Stasys Šedbaras sako, jog pokyčiai prokuratūros sistemoje buvo reikalingi, o vertinti generalinio prokuroro Dariaus Valio pradėtą sistemos reformą dar per anksti.
Stasys Šedbaras
Stasys Šedbaras / BFL/Andrius Ufartas

Konservatorius S.Šedbaras nesiima vertinti atskirų prokurorų kritikos pertvarkai, tuo pačiu sakydamas, jog pareikštas nepasitenkinimas gali būti ir subjektyvaus pobūdžio, nenorint prarasti vadovaujančių pozicijų, o permainos visuomet sulaukia vienokio ar kitokio pasipriešinimo.

„Buvo reikalingi pokyčiai, tegul nepyksta kolegos prokurorai, bet nuo tų laikų prieš 22 metus, kai prokuratūra dar Maskvai buvo pavaldi, nėra didelių žingsnių į priekį. Ne aš tą manau, tą mano žmonės, tą mes matom per daugybę laiškų, kuriuos gaunam. (Prokuratūroje – red.) nėra tokio žmogiško požiūrio, “sirgimo„ už problemą, už bylą, kad jei aš ją paėmiau, ją ne taip sau užbaigti formaliai, o kad būtų pasiektas teisingumas“, – BNS sakė S.Šedbaras.

Pažymėdamas, jog pertvarkos buvo reikalingos, tuo pačiu S.Šedbaras sako dar per anksti bandyti įvertinti vykstančius pokyčius.

„Tai, kas buvo daroma, ar tai buvo gerai, ar ne, negalim mes per pusmetį pasakyt. Ar reikia Lietuvai virš 60 prokuratūrų? Aš manau, tikrai nereikia, policija centralizuojasi, prasidėjo teismų stambinimas, matyt, turi vykti ir prokuratūros srityje valdymo išlaidų mažinimas. Tas procesas ir prasidėjo“, – kalbėjo komiteto vadovas.

„Ar gerai, ar ne, nurodinėti mes (Seimo komitetas – red.) negalime, jei pamatysime, kad ne ten nueita, kad rezultatų nedavė reformos, be abejo, jis turės ir atsakyt, bet šiuo atveju negalim ir neleisti jam bandyti. Kad pokyčių reikia – faktas.

Kištis negalim, bet pokyčiai reikalingi, ir tikrai reikia leisti vadovams tuos pokyčius daryti. Šiemet tik prasidėjo esminiai pertvarkymai: specializacija, struktūriniai pertvarkymai, nauji pakeitimai tik pradeda veikti“, – pažymėjo S.Šedbaras.

„Aš būčiau atsargus vertinimuose po mėnesio kito reformų, o jei pamatai, kad truputėlį ne ta kryptimi nueita – taigi gali pasitaisyti. O jei suveikė subjektyvūs faktoriai – gal reikia atlaidesniems būti.

Aš suprantu, kad apylinkių prokuratūros kaip tokios, jų vadovai išnyksta, apylinkių prokurorų vadovai tampa darbuotojais, aš suprantu – buvai viršininkas, dabar reikės vykdyti kitas truputėlį funkcijas, gal kai kam tai yra sunkoka peržengt tą ribą, ir tą gali suprast, bet reikėjo to žingsnio“, – svarstė komiteto vadovas.

Seimas prieš metus patvirtino prokuratūros sistemos reformą, kuria iš trijų pakopų ji tapo dvipakope – nelieka atskirų apylinkių prokuratūrų, kurios prijungiamos prie apygardų. Vykstanti reforma susilaukė kritikos iš pačių prokurorų, kai kurie apskundė teismams sprendimus dėl jų perkėlimo į kitas pareigas.

Ilgametė Palangos apylinkės prokuratūros vadovė Nijolė Požarskienė išėjo iš darbo protestuodama prieš sistemos reformą, nors jos kadencija buvo pratęsta dar dviem metams. 34 metus prokuratūroje išdirbusi N.Požarskienė išeidama iš darbo dar parašė atvirą laišką generaliniam prokurorui D.Valiui, kuriame negaili kritikos jo vadovavimui.

D.Valys generaliniu prokuroru paskirtas 2010 metais, prieš tai jis buvo Akmenės rajono apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai