Būtent darbo užmokesčio sistemą, susietą su pareigūnų tarnybos vertinimu, kaip naujos Vidaus tarnybos statuto redakcijos vieną esminių privalumų nurodė Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Vladimiras Banelis.
„Tai yra projektas, kuris atveria kelią naujovėms, – žurnalistams sakė vienas protesto akcijos iniciatorių V.Banelis. – Jis atveria kelią tvarkytis sistemos viduje kitaip, nei buvo iki šiol.“
„Mes galėsime ne tik dėkoti pareigūnui, spausdami ranką, bet galėsime vertinti jo veiklą net kelis kartus per metus“, – pridūrė jis.
Seimas po svarstymo yra pritaręs pataisoms, didinančioms vidaus reikalų sistemos pareigūnų socialines garantijas, kad mažiausiai uždirbantiems pareigūnams pakeitimai įsigaliotų nuo 2017 metų, o likusiems – dar vėliau. Tuo metu pareigūnai nori, kad papildomos jų socialinės garantijos įsiteisėtų nuo kitų metų. Toks jų pateiktas alternatyvus projektas ketvirtadienį bus svarstomas Seime.
Profsąjungų susivienijimo lyderis žadėjo didesnius protestus birželio pabaigoje, jeigu parlamentas nepritars pateiktam projektui.
Darbo frakcijos Seime seniūnas Kęstutis Daukšys, „Tvarkos ir teisingumo“ seniūnas Petras Gražulis ir konservatoriai Agnė Bilotaitė su Jurgiu Razma teigė, kad jų frakcijos yra priėmusios sprendimą palaikyti pareigūnų siūlymus.
Tuo metu prie Seimo sustoję pareigūnai, laikantys plakatus „Politikų pažadai ir delsimas žlugdo demokratiją“ ar „Mes lydėsime jus iki rinkimų“, švilpukais švilpė į Seimo pusę ir skandavo „Gėda“.
Šalia protestuojančiųjų stovėjo baltai aprengti, klaustukais vietoj veidų pasipuošę pareigūnai, vaidinantys „teisėsaugos duobkasius“. Organizatoriai paaiškino, kad parlamentarams nepritarus profsąjungos siūlymui, šiuos klaustukus pakeis konkrečių politikų, labiausiai besipriešinančių naujajai statuto redakcijai, veidai.
Apie dešimt policijos, pasieniečių ir ugniagesių automobilių prie Seimo įjungė kurtinančias sirenas.
Pagal naują statutą, dabar esančias dvi atestavimo ir profesionalumo vertinimo procedūras keistų vienas pareigūnų tarnybinės veiklos vertinimas. Įvertinus pareigūno tarnybinę veiklą labai gerai, jam galėtų būti nustatomas vienu lygiu aukštesnis pareigybės apmokėjimo lygis, jis taip pat galėtų būti perkeliamas į aukštesnes pareigas. Įvertinus jo veiklą gerai, iki vertinimo buvusi teisinė pareigūno padėtis nesikeistų.
Jeigu pareigūnas būtų įvertintas patenkinamai, jam būtų nustatomas vienu lygiu žemesnis pareigybės apmokėjimo lygis ir jis būtų įpareigojamas tobulinti kvalifikaciją. Tuo metu įvertinus pareigūno tarnybinę veiklą nepatenkinamai, iki kito tarnybinės veiklos vertinimo jis būtų perkeliamas į viena pakopa žemesnes pareigas. Darbuotojas būtų atleidžiamas iš vidaus tarnybos, jeigu jo veikla nepatenkinamai būtų įvertinta dvejus metus iš eilės.
Be to, statuto projektu siūloma laikino pareigūno nedarbingumo laikotarpiu mokėti vidutinį darbo užmokestį ir apriboti darbo laiką iki 40-ies valandų per savaitę.
Pagal naująjį statuto projektą, būtų numatytas pareigūno profesinių studijų finansavimas valstybės biudžeto lėšomis, pareigūno ir jo šeimos narių ar jų nuosavybės apsauga, kai dėl pareigūno vidaus tarnybos kyla reali grėsmė jų gyvybei, sveikatai ar turtui.