2023 10 25

Stereotaksinė radioterapija jau ir Vakarų Lietuvoje

Klaipėdos universiteto ligoninės gydytojai onkologai radioterapeutai atvertė dar vieną naują puslapį gydant onkologinius pacientus. Medikai dirba moderniausiu naujos kartos linijiniu greitintuvu ir atlieka sudėtingiausias šiuolaikinio spindulinio gydymo procedūras. Viena jų – stereotaksinė radioterapija, kuri nuo įprastinės skiriasi galimybe naviką apšvitinti biologiškai daug efektyvesne jonizuojančiosios spinduliuotės doze per ženkliai trumpesnį laiką. Pagrindinė žinia pacientams – gydymas tapo efektyvesnis ir saugesnis.
Klaipėdos universiteto ligoninės Radioterapijos skyriaus medikai
Klaipėdos universiteto ligoninės Radioterapijos skyriaus medikai / KUL nuotr.

Sunaikina naviko židinį

„Vakarų Lietuvos gyventojams nereikia vykti į kitas didžiąsias šalies ligonines, nes visas naujausias radioterapijos paslaugas gauna arčiau namų,“– džiaugėsi Klaipėdos universiteto ligoninės Onkologijos ir radioterapijos klinikos vadovė dr. Aista Plieskienė.

Stereotaksinė spindulinė terapija – itin pažangi radioterapijos technologija, naudojama mažiems, aiškių ribų arba gerai apibrėžiamiems ankstyvų stadijų pirminiams piktybiniams navikams arba jų metastazėms, kai reikia realizuoti didelę spinduliuotės dozę.

Pasak A. Plieskienės, pacientai dažnai šią procedūrą vadina tiesiog „švitinimu į tašką arba į židinį“.

„Procedūros metu realizuojama didelė spinduliuotės dozė į naviką, visiškai jį sunaikinant, tačiau nepažeidžiant aplinkinių sveikų organų. Gydymas patogus pacientui, nes gali užtekti ir vienos ar 3-5 procedūrų per 2-10 dienų. Retesniais atvejais, kai švitinimo tūris didesnis arba greta yra kritiškai svarbių organų, pavyzdžiui, plaučio naviko atveju, 5 procedūros realizuojamos per 14 dienų“, – paaiškino A. Plieskienė.

Klaipėdos universiteto ligoninės gydytojų onkologų radioterapeutų komanda jau sukaupė reikšmingą patirtį švitinant plaučių navikus, galvos smegenų, limfmazgių ir kaulines metastazes. Ateityje medikai planuoja toliau specializuotis, šį metodą taikant kasos, kepenų navikų ir metastazių, prostatos vėžio gydymui.

Vis labiau pritaikoma

Pasak A.Plieskienės, Klaipėdos universiteto ligoninės medikai prieš dešimtmetį pirmieji šalyje įdiegė tūrinės rotacinės moduliuojamo intensyvumo radioterapijos metodą (Volumetric modulated arc therapy), o šiandien specialistai, pasitelkę naujausius mokslinius tyrimų rezultatus, atskleidžia vis daugiau galimybių taikyti kūno stereotaksinę radioterapiją. Pavyzdys – plaučių navikai.

KUL nuotr./Aista Plieskienė
KUL nuotr./Aista Plieskienė

„Anksčiau šis metodas buvo pasirenkamas tik gydant periferinius, toliau nuo trachėjos ir pagrindinių bronchų esančius navikus. Šiandieninėje praktikoje juo jau gydomi ir centriniai plaučių navikai, tik kiek sumažinus kartinę jonizuojančių spindulių dozę ir skiriant daugiau stereotaksinės radioterapjos procedūrų“, – besiplečiančias galimybes vardijo šiuolaikinės radioterapijos metodų puoselėtoja Vakarų Lietuvos regione A. Plieskienė.

Specialistės teigimu, stereotaksinė radioterapija plačiai plėtojama oligometastatinei ligai gydyti, kuomet vėžys išplitęs į kitus organus, tačiau metastazių skaičius yra ribotas.

„Svarbu, kada ir kokiuose organuose atsirado metastazės, koks jų dydis, ribos diagnostiniuose vaizduose. Apšvitinus ne tik pirminį naviką, bet ir pavienes metastazes, liga kontroliuojama, pacientui nereikia skirti chemoterapijos. Stereotaksinė kūno radioterapija – efektyvus gydymo metodas, kurį skiriant paciento gyvenimo kokybė būna geresnė nei gaunant ilgą chemoterapinį gydymą“, – sakė medikė.

Kada skiriama?

Prieš planuojamą stereotaksinę radioterapiją pacientams dažnai atliekama magnetinio rezonanso tomografija ir pozitronų emisijos kompiuterinė tomografija, siekiant nustatyti mažiausius naviko ar metastazių židinius. Po šių tyrimų pacientą konsultuoja gydytojas onkologas radioterapeutas ir sprendžia, ar šis metodas tinka paciento ligos gydymui. Tais atvejais, kai reikia nuspręsti, ar naviką šalinti chirurginiu būdu, ar sunaikinti stereotaksine radioterapija, klinikinis atvejis aptariamas įvarių sričių medikų, gydančių onkolognius susirgimus, komandoje.

Pasak A. Plieskienės, stereotaksinis gydymas nėra tinkamas pirminių navikų priešoperacinei ar pooperacinei radioterapijai, nes, kai metodai kombinuojami ir yra įmanomas radikalus chirurginis gydymas, dozė skiriama žymiai mažesnė, o švitinimo tūris būna didesnis. „Anksčiau būdavo nurodoma, kokio diametro navikams ar metastazėms dar yra saugu realizuoti stereotaksinės radioterapijos procedūrą, tačiau šiandien jau nepakanka vieno parametro – mes vertiname planuojamo apšvitinti tūrio rodiklius. Remiamės mokslinių tyrimų rezultatais, nuo kokio naviko tūrio, jį visiškai sunaikinant jonizuojančia spinduliuote, atsiranda didesnė šalutinių poveikių ir komplikacijų rizika“, – paaiškino gydytoja.

Moderniausias linijinis greitintuvas

Stereotaksinė radioterapija Klaipėdos universiteto ligoninėje atliekama pažangiu naujos kartos linijiniu greitintuvu, pasižyminčiu sudėtingomis funkcijomis, kurios leidžia pasiekti maksimalų tikslumą ir efektyvumą.

A.Plieskienės teigimu, įrenginys generuoja didelių energijų jonizuojančią spinduliuotę – fotonus, kurių pluoštas formuojamas daugialape diafragma. Švitinimas vyksta greitai, keliomis arkomis apšvitinant taikinį ir jį sunaikinant. Šiuolaikinė stereotaksinės radioterapijos procedūra yra trumpa ir efektyvi. Jos metu sveikieji, aplink naviką esantys audiniai ir organai, blokuojami, o pacientas nejaučia jokių šalutinių poveikių.

„Taikinio vaizdavimas ir sekimas švitinant vykdomas integruotos kūginio pluošto kompiuterinės tomografijos pagalba. Įrenginio savybės lemia procedūros tikslumą, leidžia pamatyti ir įvertinti naviko židinio vietą, jo tūrio pokyčius bei užtikrinti, kad didelės dozės gydymo planas būtų realizuotas labai tiksliai į suplanuotą taikinį. Naujoji švitinimo technologija taip pat leidžia kontroliuoti organų bei taikinio judėjimą, švitinant naviką tik giliai įkvėpus ir sulaikius kvėpavimą arba tik iškvėpimo metu tolygiai kvėpuojant (kitaip vadinamas 4D švitinimas).

Be to, šis naujasis linijinis greitintuvas išsiskiria savo specialiu procedūrų stalu, kurio paviršius pagamintas iš anglies pluošto ir jis turi milimetro dalių tikslumo funkciją judėti šešiomis kryptimis“, – Radioterapijos skyriuje veikiančios technologijos technines galimybes vardijo specialistė.

Komandinis darbas

Onkologijos ir radioterapijos klinikos vadovė džiaugėsi ligoninėje įdiegta pažangia technologija bei galimybe pacientams taikyti efektyviausias šiuolaikinės radioterapijos procedūras, tačiau priminė, kad tai nebūtų įmanoma be profesionalų komandos.

„Kad ir kaip šiais laikais būtų pažengęs mokslas ir technologijos, reikia nepamiršti, kad už kiekvienos įmantrios šiuolaikinės įrangos yra ypatingi mokslo žinias įgiję specialistai – gydytojai onkologai radioterapeutai, medicinos fizikai ir radiologijos technologai. Džiugu, kad pradėjus taikyti stereotaksinę radioterapiją mūsų komandą papildė dvi Klaipėdos universiteto radiologijos technologo specialybės absolventės. Kviečiame prisijungti į komandą gydytojus onkologus radioterapeutus“, – sakė A. Plieskienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų