„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2013 05 22

Studentas Laurynas Juozas Liutkus: per dešimt minučių surinkau šešis sutikusius „Eurovizijoje“ balsuoti už pinigus

Klaipėdos universiteto antrakursis žurnalistikos studentas Laurynas Juozas Liutkus sako nesudvejojęs, kai du rusakalbiai vyrai vėlų penktadienio vakarą pievoje prie Baltojo tilto pasiūlė dainų konkurse „Eurovizija“ balsuoti už pinigus. Studentas iškart suprato, kad tai nešvarūs reikalai ir nutarė machinacija pasidomėti nuodugniau. Šeštadienį apie išgirstą pasiūlymą jis informavo portalą 15min.lt.
Laurynas Juozas Liutkus
Laurynas Juozas Liutkus / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Slapta kamera užfiksuotą pokalbį 15min.lt paskelbė šeštadienį.

Iki šiol L.J.Liutkus su žiniasklaida kalbėjo anonimiškai. Antradienį jis nutarė nebesislėpti ir apie įvykį papasakoti išsamiau.

„Penktadienį su pora draugų, nuėjome prie Baltojo tilto ramiai pasėdėti, pasikalbėti. Sėdėjom, sėdėjom ir sutemus prie mūsų priėjo du rusakalbiai vyriškiai ir pabandė užkalbinti. Aš prašiau jų kalbėti lietuviškai, bet supratau, kad jie to nedaro ne iš principo, o dėl to, kad iš tiesų nemokėjo kalbos. Supratau, kad jie užsieniečiai. Mano draugas vertėjavo ir aš suvokiau, kad jiedu buvo pasiryžę sumokėti už balsus „Eurovizijoje“. Jie pasiūlė užsidirbti lengvų pinigų“, – pasakojo L.Liutkus.

Šis pasiūlymas sudomino studentus, todėl jie pradėjo klausinėti, kokiu būdu tai bus daroma.

„Jie iškart pradėjo pasakoti, kad reikia surinkti dešimties žmonių grupę ir balsuoti už tą atlikėją, kurį jie įvardins. Jie buvo rusakalbiai, todėl aš pamaniau, kad balsuoti reikės už Rusiją. Mūsų pokalbis truko apie penkias minutes. Apsikeitėme numeriais ir sutarėme dar kartą jau su surinkta dešimties žmonių grupe susitikti po dešimties minučių prie netoliese esančios kavinės“, – teigė studentas.

Per dešimt minučių – šeši balsų pardavėjai

L.Liutkus sako, kad išgirdęs rusakalbių pasiūlymą pirmiausiai pagalvojo apie aferą. Norėdamas ją panagrinėti atidžiau L.Liutkus nutarė vykdyti duotą nurodymą ir surasti daugiau žmonių.

Perėjau per pievą, greitai pristatinėjau situaciją, pasakiau, kad siūlo po 20 eurų už balsavimą „Eurovizijoje“ ir per dešimt minučių suradau dar šešis žmones.

„Maniau, kad bus naudojami padirbti pinigai, vyks kažkokia afera. Pamaniau, kad galbūt galėsime kažką išsiaiškinti. Mes su draugais buvome trise. Avantiūroje sutikome dalyvauti dviese. Tada aš perėjau per pievą, greitai pristatinėjau situaciją, pasakiau, kad siūlo po 20 eurų už balsavimą „Eurovizijoje“ ir per dešimt minučių suradau dar šešis žmones“, – atskleidė studentas.

L.Liutkus teigia suprantantis, kodėl dalis studentų pasiryžtų balsavimui „Eurovizijoje“ už pinigus, tačiau pabrėžia, kad pats to daryti minčių neturėjo.

„Tikrai daug kas būtų pardavę tą savo balsą dėl tos priežasties, kad Lietuvos jaunimui šis konkursas nei aktualus, nei įdomus. Be to, suma, kurią siūlė vyriškiai – 20 eurų žmogui, studentui, gyvenančiam iš tėvų ir stipendijos, yra didelė. Tuo labiau, kad organizatoriui, jie iš pradžių siūlė mokėti net 50 eurų, o tau ta „Eurovizija“ visai nerūpi“, – aiškino jaunuolis.  

Pasak jo, po dešimties minučių sutartoje vietoje studentai stovėjo jau aštuoniese, tačiau balsų pirkėjai taip ir nepasirodė.

„Tada aš paskambinau tiems vyrams, vėliau perdaviau telefoną draugui, kuris geriau kalba rusiškai, o viena iš merginų, buvusių kartu turėjo diktofoną, todėl pokalbį ir įrašėme. Telefonu jie dar kartą išdėstė sandorio schemą, tačiau iš pokalbio nebuvo aišku už ką jie mums siūlo balsuoti. Jie pasakė, kad susitiksime rytoj“, – apie kitame Lietuvos naujienų portale pasirodžiusį pokalbio garso įrašą pasakojo L.Liutkus.
 
Skambino ir siūlė susitikti patys pirkėjai

Galimi balsų pirkėjai rankų nenuleido. Šeštadienį apie vidurdienį jie dar kartą paskambino „užverbuotam“ studentui. L.Liutkus teigė, kad Sergejumi prisistatęs vyriškis tuomet dar kartą pasiūlė susitikti dėl balsavimo „Eurovizijoje“. Tiesa, konkretaus laiko ir vietos rusakalbiai šįkart nenurodė, o pasakė dėl detalių paskambinsiantys vėliau.

Per tą laiką L.Liutkus susisiekė su naujienų portalu 15min.lt ir pranešė apie galimą balsų pirkimą bei sutarė, kad į susitikimą su balsų pirkėjais eis ne vienas, o kartu su žurnalistais.

„Mano telefonas išsikrovė, bet vėliau jie vėl paskambino. Vakare susitarėme dėl susitikimo. Kai tikslinome vietą susiskambinome apie dešimt kartų. Jie sakė, kad šiuo metu yra „Akropolyje“ ir sutiko atvykti į mano nurodytą vietą „Panoramoje“ 19 val. vakaro“, – pasakojo studentas.

Laurynas Juozas Liutkus
Laurynas Juozas Liutkus

Susitikimas vyko kartu su žurnalistais. Į susitikimą, kaip teigia studentas, atėjo tie patys vyriškiai, kurie jį užkalbino penktadienio vakarą.

„Mane labiausiai nustebino tai, kad jie, nors ir suprato, kad atlieka neteisingą veiklą, elgėsi itin drąsiai, net įžūliai. Iš karto pradėjo viską pasakoti, dėjo ant stalo pinigus. Tai rodo, kad žmonės yra arba labai drąsus ir labai savimi pasitiki, arba, kad jie mano neturintys ko bijoti“, – sakė studentas.

Pasak jo, iki šiol liko neaišku, kokios šalies piliečiai buvo šie vyrai ir kas jiems davė pinigų balsams pirkti. Vienintelė nuoroda į vyriškių pilietybę buvo gale pokalbio kavinėje pasakyta frazė, kad jie negali iš Baltarusijos balsuoti už Baltarusiją.

„Kai mes sužinojome, kad jie siūlo balsuoti už Azerbaidžaną kilo hipotezės, kad arba jie dirbo su jauno, trokštančio laimėti „Euroviziją“ Azerbaidžano atlikėjo žinia, arba tai daro prodiuseriai, kurie nori dar kartą organizuoti konkursą savo šalyje, arba, kaip per susitikimą kavinėje sakė patys vyrai, tai yra politika. Tai, kad už Azerbaidžaną siūlė balsuoti baltarusiai, manęs nenustebino“, – teigė jaunuolis.

Kankino baimė
 
Vėlų šeštadienio vakarą L.Liutkus sulaukė dar ne vieno skambučio iš rusakalbių vyro telefono numerio, tačiau jau neatsiliepė.

Esu ramus, nes kalbu tiesą.

„Norėjau ramiai išsimiegoti, tai nakčiai telefoną išjungiau, tačiau kitą dieną įsijungęs telefoną radau keletą žinučių, kad man buvo skambinta iš Sergejaus numerio. Skambinta ir naktį, ir ryte bei sekmadienį dieną“, – teigia studentas.

L.Liutkus pripažįsta, kad toks aktyvus rusakalbių vyrų noras susisiekti bent trumpam jį išgąsdino.

„Iš pradžių man atrodė, kad manimi jie nesidomės, kad labiau rūpinsis žurnalistais, tačiau kita vertus supratau, kad esu lyg ir informatorius. Nutariau nebekalbėti su žurnalistais anonimiškai, nes, jei tai mafija, jei tai aukšti pareigūnai, gal jie išsigąs to, kad aš nieko nebijau ir kalbu viešai. Esu ramus, nes kalbu tiesą“, – teigė  studentas.

Primename, kad šeštadienį likus valandai iki „Eurovizijos“ konkurso pradžios naujienų portalas 15min.lt paviešino L.Liutkaus suorganizuoto susitikimo su rusakalbiais balsų pirkėjais vaizdo įrašą, kuriame girdėti, kaip vyrai dėsto savo veikimo schemą, kalba apie tai, kad balsų pirkimą vykdo penkiolikoje šalių. Šį atvejį ketina aiškintis „Eurovizijos“ dainų konkurso organizatoriai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų