Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 07 30

Stulbinamas politikų užmaršumas

Prievolės deklaruoti privačius interesus jau daugiau nei pusmetį nevykdo du parlamentarai. Dar ilgiau uždelsė ir keli savivaldybių tarybų nariai. Visiems jiems gresia piniginės baudos.
Stanislovas Giedraitis
Stanislovas Giedraitis / „Lietuvos žinių“ nuotr.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) vis dar laukia Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos Seime narių Stanislovo Giedraičio ir Edvardo Žakario privačių interesų deklaracijų. Pagal Viešųjų ir privačių interesų valstybės tarnyboje įstatymą parlamentarai duomenis turėjo pateikti dar praėjusių metų gruodį. Vengimas laiku deklaruoti privačius interesus laikomas įstatymo pažeidimu, todėl VTEK gali surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolą ir skirti baudą nuo 500 iki 1000 litų.

Man pasakė, kad jeigu niekas nepasikeitė ir nėra ko papildyti, nieko daryti nereikia. Dokumentą pateikiau pernai, neturiu jo kuo papildyti, turto neįsigijau, aiškino socialdemokratas.

Vadino nesusipratimu

Seimo narys S.Giedraitis vakar LŽ tvirtino, jog privačių interesų deklaracijos VTEK nepateikė dėl to, kad esą neturėjo tam laiko. „Pateiksiu. Rytoj bus sutvarkyta", – žadėjo parlamentaras.

Jo frakcijos kolega E.Žakaris buvo labai nustebęs, kad jis apskritai privalėjo pateikti deklaraciją. Politikas tvirtino dėl to konsultavęsis ir buvęs nuramintas, kad iš naujo pildyti deklaracijos jam nereikia. „Man pasakė, kad jeigu niekas nepasikeitė ir nėra ko papildyti, nieko daryti nereikia. Dokumentą pateikiau pernai, neturiu jo kuo papildyti, turto neįsigijau", – aiškino socialdemokratas. Jis situaciją vadino nesusipratimu ir pažadėjo viską išsiaiškinti.

Neturi ko deklaruoti

Informacijos apie galimus viešųjų ir privačių interesų konfliktus VTEK nepateikė ir penkių savivaldybių tarybų nariai. Šią prievolę pamiršo sostinės politikai Romas Adomavičius ir Zita Kelmickaitė. „Tiesiog pamiršau, neturiu ko deklaruoti, nes nei ką pardaviau, nei pirkau, nei šuns, nei vyro – nieko neturiu. Nežinau, kaip atrodo akcijos, nesu korumpuota, manęs niekas niekada nebandė papirkti. Buvau komisijoje, pasiėmiau tuščius blankus, bet neužpildžiau", – LŽ prisipažino Z.Kelmickaitė. Ji tikino, kad pateikti duomenis komisijai neturėjo laiko. „Visa tai man tiesiog išgaravo iš galvos. Žinau, kad tokia tvarka, susitvarkysiu vėliau. Esu nepavyzdinga", – kalta jautėsi Z.Kelmickaitė. Privačių interesų deklaracijų VTEK taip pat nepateikė po vieną Klaipėdos miesto, Jonavos rajono ir Elektrėnų savivaldybių tarybų narį.

Mėgina susitarti gražiuoju

VTEK sekretoriato vadovas Gediminas Sakalauskas LŽ teigė, kad prieš kurį laiką komisija nebuvo sulaukusi net 119 savivaldybės tarybos narių privačių interesų deklaracijų. Tačiau, kai VTEK jiems išsiuntė priminimus, dauguma užuomaršų šią prievolę įvykdė. „Šiemet negalime skųstis, privačius interesus deklaravo dauguma asmenų. Prieš porą metų savivaldybių tarybų nariams teko surašyti apie šimtą protokolų ir skirti baudas", – prisiminė G.Sakalauskas. Pasak jo, jeigu po to, kai skiriama iki 1 tūkst. litų bauda, politikas ar valstybės tarnautojas ir toliau vengia deklaruoti interesus, antrą kartą jis gali gauti nuo 1 iki 2 tūkst. siekiančią baudą.

„Mes visada paprašome gražiuoju po du kartus. Vienas prašymas jau buvo, jeigu artimiausiu metu negausime informacijos, dar kartą paprašysime. Jei į tai nebus atsiliepta, neliks kitos išeities, kaip surašyti protokolus", – sakė sekretoriato vadovas.

Deklaruoja pirkinius

Anot G.Sakalausko, nemaža dalis laiku interesų nedeklaravusiųjų manė, kad jeigu per metus niekas nepasikeitė, pateikti dokumentų nebereikia. Tačiau jau kurį laiką galioja kitokia tvarka. Privačių interesų deklaraciją politikai ar valstybės tarnautojai VTEK turi pateikti per mėnesį nuo dienos, kai pradėjo eiti pareigas. Vėliau, pasikeitus aplinkybėms, dėl kurių gali kilti interesų konfliktas, asmuo apie tai VTEK privalo informuoti per 7 darbo dienas. Jei pasikeitė tik kai kurie duomenys – per mėnesį. Anksčiau politikai ir tarnautojai dokumentus VTEK turėjo pateikti kasmet iki gegužės vidurio. Be to, dabar privaloma deklaruoti ir didesnės nei 2,6 tūkst. litų vertės sandorius. „Pavyzdžiui, jeigu parlamentaras nusiperka 4 tūkst. litų vertės televizorių, taip pat turi pranešti, nes tai laikoma sandoriu. Tokia nuostata numatyta tam, kad būtų matyti, ar asmuo gyvena pagal pajamas", – pridūrė G.Sakalauskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai