„Šiemet sumos buvo rekordinės, viršijo 400 tūkst. litų, tai ir paskatino dar aktyviau ieškoti sprendimų. Žala kasmet tik didės“, – BNS sakė viceministras.
Šiuo metu laisvi Lietuvos miškuose gyvena apie 80 stumbrų. Aplinkos ministerijos duomenimis, viena banda įsikūrusi Panevėžio rajone, kita – Kėdainių, be to, esama pavienių stumbrų, kurie buvo ištremti iš bandos.
„Mokslininkai sako, kad stumbrams šita teritorija netinkama gyventi. Ieškojome Lietuvoje kitų teritorijų, daugiausia dėmesio buvo skirta Dzūkijos miškams. Bet tie patys mokslininkai išsiaiškino, kad mitybinė bazė šiems gyvūnams yra tikrai skurdi ten. Esame gavę ir Raudonosios knygos komisijos, ir mokslininkų rekomendacijas, kad stumbrams laisvėje vietos kaip ir nėra. Reikėtų juos uždaryti į aptvarus, reguliuoti jų giminę, kad nebūtų kraujomaišos“, – pasakojo viceministras.
Planuojama Dainavos šile Dzūkijoje ir Žvėrinčiuje Žemaitijoje įrengti du naujus aptvarus stumbrams. Planuojama, kad stumbrai į aptvarus bus pradėti pervežti 2015 metais.
Neatmetama galimybė, kad keliolika stumbrų jau kitąmet bus perkelti į Pašilių stumbryną.
„Esame gavę užklausų iš kitų valstybių. Viena kaimyninė valstybė prašo parduoti 12 stumbrų. Iš laisvės mes jų negalime imti, tik iš Pašilių stumbryno“, – BNS sakė L.Jonauskas.
Tokiu atveju vietoj parduotų gyvūnų į Pašilių stumbryną būtų perkelti laisvėje gyvenantys stumbrai.
Stumbrai į Lietuvą atvežti 1969 metais. 1973 metais į Pašilių mišką išleisti pirmieji penki Lietuvoje atsivesti stumbrai.
Stumbrai – jaučių pošeimio dykaraginis žinduoliai, artimi Amerikos bizonams. Tai stambiausi dabartiniai Europos laukiniai žvėrys. Lietuvoje gyvenantis stumbro patinas vidutiniškai sveria 500 kilogramus. Jie įrašyti į Tarptautinę ir Lietuvos raudonąsias knygas.