Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
11 13 /13:00

Sudegęs Viršuliškių daugiabutis atgauna normalų vaizdą: žmonės tuoj galės grįžti, sąmata išaugo

Sudegęs Viršuliškių daugiabutis po truputį atgauna gyvenamojo namo vaizdą. Trečiadienį šalia namo surengtoje spaudos konferencijoje sostinės meras Valdas Benkunskas sakė, kad netrukus žmonės galės grįžti namo.

Kaip spalio pabaigoje skelbė BNS, metų pradžioje po sprogimo degusio Viršuliškių daugiabučio atstatymo darbus ketinama baigti laiku, gyventojai į savo namus galės grįžti šių metų gruodį.

Skaičiuota, kad iš viso daugiabučiam namui atstatyti prireiks maždaug 1,24 mln. eurų. Darbai vykdomi draudimo bendrovių, pačių gyventojų, savivaldybės ir Vyriausybės rezervo lėšomis.

VIDEO: Kas jau padaryta po sprogimo apdegusiame Viršuliškių daugiabutyje?

Grįš po kelių savaičių

Kalbėdamas šalia namo meras V.Benkunskas sakė, kad namo atstatymo darbai iki butų vidaus sutvarkymo kainavo apie 1,3 mln. eurų. Didžiąją dalį padengė draudimo bendrovės – apie 700 tūkst. eurų, dar 300 tūkst. eurų skyrė Vyriausybė.

„Likusios lėšos yra savivaldybės biudžeto. Gyventojai prisidėjo ar prisidės, nes dalis sąskaitų dar nėra apmokėta, apie 5 proc. visų atstatymo kaštų.

Tai maža dalis. Darbai kainavo 90 tūkst. daugiau, nei planavome, buvo daryti papildomi darbai, tarkim, visame name yra pakeisti radiatoriai, visuose butuose, nors tai iš pradžių nebuvo planuota“, – sakė meras.

Pastatas jau šildomas, tad netrukus žmonės galės grįžti, imtis vidaus darbų – esą kraštiniuose butuose to remonto reikės minimaliai, galbūt daugiau dėl to, kad metus ten nebuvo gyventa, nei dėl gaisro.

„O tuose butuose, kurie buvo visiškai suniokoti ir juos praktiškai reikėjo iš naujo suformuoti, reikės daugiau – jie bus atiduoti su daline apdaila gyventojams ir jie galės susiremontuoti, įsirengti savo nuožiūra. Bet tuos kaštus irgi dengs draudimo kompanijos, tiems, kas tą draudimą turi“, – kalbėjo V.Benkunskas.

Jis pažymėjo, kad situacija buvusi neeilinė, tokios patirties savivaldybė neturėjo, tačiau esą esamas rezultatas tenkina: „Galėsime pamiršti ir tikimės, kad tai daugiau nepasikartos.“

Suformuoti yra visi butai, tikino meras, nėra taip, kad kurio nors neliko. Taip pat ir tas butas, kuriame buvo sprogimo epicentras.

Paklaustas, ką reikės daryti tiems gyventojams, kurie neturėjo draudimo, meras patvirtino – jiems reikės susimokėti iš savo lėšų, tačiau esą visi gyventojai gavo maksimaliais išmokas iš savivaldybės.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Valdas Benkunskas
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Valdas Benkunskas

Sunku, nes nestandartinė situacija

UAB „Vilniaus vystymo kompanijos“ Statybos valdymo ir priežiūros departamento direktorius Jonas Stravinskas akcentavo, kad darbai buvo nestandartiniai, todėl sudėtingi, be to, reikėjo tai padaryti labai greitai.

Vis dėlto kaip sudėtingiausią dalyką jis įvardijo ne pačius darbus: „Turbūt įvertinti, kas buvo pažeista sprogimo metu – ar tai buvo ekspertizės etapas, ar projektavimo etapas. Nes pastatyti pagal padarytą projektą nėra labai sunku, bet padaryti intarpą, nepažeisti šalia esančių konstrukcijų – čia buvo didžiausi iššūkiai.“

Klausiamas, ar nebuvo akimirkų, kai tiesiog nežinojo, ką ir kaip toliau daryti, J.Stravinskas tik šyptelėjo: „Mes neturėjome kada pagalvoti, tiesiog reikėjo padaryti darbą maksimaliai greitai.“

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Nuo gaisro nukentėjusio Viršuliškių g. 101 daugiabučio baigtų ir tolimesnių atstatymo darbų pristatymas
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Nuo gaisro nukentėjusio Viršuliškių g. 101 daugiabučio baigtų ir tolimesnių atstatymo darbų pristatymas

Grįžti tuoj pat nebūtina

Meras teigė, kad grįžti į namus žmonės galės jau gruodžio pačioje pradžioje ar net dar greičiau.

Vis dėlto net ir tie, kurie gyvena socialiniuose būstuose, suteiktuose savivaldybės, neprivalės itin skubėti. Vicemerė Simona Bieliūnė akcentavo, kad tie būstai žmonėms suteikti iki balandžio, jie galės ten gyventi, kol susitvarkys.

„Dėl neapsidraudusiųjų labai jautriai vertinome situaciją. Daliai gyventojų atstatymo darbus dengėme iš savivaldybės biudžeto, nes tai pensinio amžiaus, tik šitą būstą turintys žmonės, jų pajamos nėra didelės.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Nuo gaisro nukentėjusio Viršuliškių g. 101 daugiabučio butas
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Nuo gaisro nukentėjusio Viršuliškių g. 101 daugiabučio butas

Tad tas mero minėtas penkių procentų prisidėjimas yra tik tų šeimų, kurios yra darbingo amžiaus, turi kito, papildomo turto. Ir turi pajamas, kurios tikrai įstatyme nėra numatytos kaip tokios, kurias gaunant kompensacijos numatytos“, – sakė S.Bieliūnė.

Žuvo vaikas ir vyras

Du sprogimai ir gaisras Viršuliškėse esančiame daugiabutyje kilo sausio pradžioje, nelaimės metu žuvo du žmonės – nepilnametis ir suaugęs vyras.

Dėl įvykusio gaisro be pastogės iš viso liko 57 namo gyventojai.

Tyrėjams įvykio vietoje radus degių medžiagų pėdsakų, prokuratūros atstovai skelbė tiriantys pagrindinę versiją, kad sprogimą žuvęs buto savininkas galėjo sukelti tyčia. Tyrimas dar nėra baigtas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais