R.Lingienė pasakojo, kad pačiai tyrimų dėl koronaviruso rezultatų teko laukti dvi dienas. Tai dabar esą jau įprasta, nes, nors reagentų gauta, laboratorijos nespėja tirti visų atliekamų mėginių.
Svarbiausia, anot jos, kad kol kas galima lengviau atsikvėpti. Nors COVID-19 susirgus vienai NVSC Vilniaus departamento darbuotojai saviizoliuotis teko net 102 kolegoms, tikėtina, kad liga labai nepaplito. Jau gauti apie 80 darbuotojų tyrimų rezultatai.
„Laimei, kol kas niekas daugiau neužsikrėtę. Likusiems apie dvidešimčiai darbuotojų nežinau, ar tyrimai jau padaryti, bet didžioji dalis jau padaryti ir neigiami“, – pirmadienį 15min sakė R.Lingienė.
Visgi NVSC darbuotojai ir toliau lieka dirbti iš namų. O tai nėra labai lengva. Tikimasi, kad darbus palengvins pirmadienį paleidžiama informacinė sistema.
„Šiandien paleidžiama informacinė sistema, gal ją geriau pristatys rengėjai, bet mes, NVSC, turime daug savanorių, kurie stebės tą sistemą ir skambins kiekvieną dieną sergantiems ir didelės rizikos grupėje esantiems žmonėms. Paklaus apie sveikatą, temperatūrą, savijautą, pasiūlys socialinę ar psichologinę pagalbą“, – aiškino R.Lingienė. Anot jos, ir dabar tai buvo daroma, tačiau trūko tarpinstitucinio bendradarbiavimo.
Dabar prie šios sistemos prisijungs ir policija, taigi bus galima aktyviau stebėti, kaip tie, kuriems nustatytas virusas, ir tie, kurie pasirašę keturiolika dienų praleisti visiškoje saviizoliacijoje, laikosi tvarkos.
„Policija matys, ar tikrai tas asmuo turėjo saviizoliuotis, nes dabar labai daug melagingų pranešimų. Gal ne melagingų, netinkamas žodis, bet tokių, kurie nepasitvirtina. Žmonės labai įsibaiminę ir skambina pareigūnams ne visada pagrįstai“, – teigė ji.
Šiuo metu, pasak R.Lingienės, sistema bandoma su Vilniaus miesto savivaldybe.
Sistemoje fiksuojamus duomenis matys ir savivaldybės, ir medikai. Taigi, jei koks pacientas tuo metu, kai turėjo saviizoliuotis, nutars aplankyti medikus dėl dantų, nugaros ar kokio kito skausmo, medikai galės pasitikrinti, ar tai jam galima.
„Medikai galės pasižiūrėti, ar tas žmogus neturi būti izoliacijoje“, – sakė ji.
NVSC duomenimis, jau apie 45 proc. žmonių, kuriems nustatytas koronavirusas, gydosi namuose. Taigi nėra galimybės tvirtai kontroliuoti, ar jie tikrai sąžiningai laikosi saviizoliacijos taisyklių.
R.Lingienė kol kas nedrįsta vertinti, kaip Lietuva tvarkosi su koronavirusu. Tačiau, anot jos, daug ką lems ateinančios kelios savaitės.
„Daug kas priklausys nuo to, kokios bus galimybės ištirti maksimaliai daug žmonių. To nereikia bijoti, nes tai parodo plitimą visuomenėje. Taip pat daug kas priklausys nuo mūsų elgesio. Man didžiausią nerimą kelia, kad vis dar leidžiasi lėktuvai su grįžtančiais lietuviais, o jų požiūris, kaip dažnai matome žiniasklaidoje, kartais būna labai neatsakingas. Labai tikiuosi, kad tai – mažuma“, – apgailestavo R.Lingienė.
Pasak NVSC Vilniaus departamento vadovės, šiuo metu labai svarbu laikytis karantino taisyklių, nes kitaip sustabdyti ligos, deja, neįmanoma.
Karantinas Lietuvoje kol kas pratęstas iki balandžio 13 dienos.