Rugpjūčio 22 dieną labdaros organizacija „Lietuva–Gyvūnams“ išplatino pranešimą, kuriame papasakojo apie Kaišiadoryse užfiksuotą galimai žiaurų elgesį su gyvūnais.
„VšĮ „LT–Gyvūnams savanoriai“ gavo pranešimą apie galimai žiaurų elgesį su gyvūnais Kaišiadorių mieste. Šiandien (rugpjūčio 22 dieną – aut. past.), kartu su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) ir asociacija „Keturkojo viltis“, vykome nurodytu adresu. Atvykus į vietą buvo rasta 13 šunų, iš kurių 3 buvo laikomi tvarte: be langų ir šviesos, išsekę ir labai išsigandę.
Kadangi savininkas atsisakė perduoti tvarte laikomus šunis tarnyboms, agresyviai elgėsi, buvo iškviesti greito reagavimo skyriaus Kaišiadorių rajono policijos bendruomenės pareigūnai. Tik jų pagalba pavyko paimti šunis iš agresyvaus savininko“, – rašoma organizacijos feisbuko paskyroje.
Ieško laikinų globėjų
Paimti šuneliai atvežti į Kaune veikiančią „Milavet veterinarijos kliniką“, kurioje jiems atlikta pirminė apžiūra, sveikatos tyrimai.
„Lietuva–Gyvūnams“ atstovai teigia, kad šuneliams reikalinga laikina globa, todėl prašo atverti savo namų duris ir parodyti dienos šviesą, kurios jie nematė ilgą laiką, suteikti saugius, mylinčius, laikinus namus.
„Jie visi išsigandę, tačiau draugiški ir imlūs, laukiantys jūsų pagalbos. Tik kartu galime jų gyvenimą padaryti geresnį, tad prašome prisidėti ir prie šuniukų gydymo, tyrimų, kitų veterinarinių išlaidų. Esame dėkingi kiekvienam“, – nurodoma pranešime.
Organizacijos nariai įsitikinę, kad tokios istorijos turėtų nuskambėti kuo plačiau visuomenėje, jog neliktų abejingų žmonių.
„Dažnu atveju mūsų visuomenėje toks gyvūno laikymas yra „norma“, gyvūnai kankinasi, o į jų kančias užmerkiamos akys: nėra pranešama nei VMVT, nei mūsų ar kitoms organizacijoms“, – 15min teigė VšĮ atstovas.
Mojavo dalgiu
Daugiau apie įvykį portalui sutiko papasakoti „LT – Gyvūnams savanoriai“ Kauno apskrities savanorių koordinatorė Loreta.
Anot jos, iš anoniminio pranešimo, kuris buvo itin detalus, galima suprasti, kad šunų savininkas jų tinkamai neprižiūrėjo ilgą laiką.
Loretos teigimu, savininkas buvo agresyviai nusiteikęs, net mėtė iš kiemo į savanorius ir tarnybų atstovus (buvo du VMVT inspektoriai ir 3 savanoriai) viską, kas pasitaikė po ranka, mosavo dalgiu, elgėsi neadekvačiai, rėkė, kad nieko neatiduos.
„Kai buvo iškviesta policija, atvyko ir du savivaldybės darbuotojai. Atvykus pareigūnams, tas vyras ėmė rėkti, keiktis, mosikuoti dalgiu ir prieš pareigūnus. Šie panaudojo ašarines dujas. Šunų savininkas nubėgo į namą. Noriu padėkoti Kaišiadorių rajono policijos pareigūnams, kurie atvyko į įvykio vietą. Fantastiškai dirbo, greitai atvažiavo, geranoriškai ir jautriai sureagavo į situaciją. Be jų nebūtume paėmę šunelių“, – patikino Loreta.
Iš namų buvo paimti tik trys šuneliai, sodyboje liko dar 11 augintinių – 10 šunų ir 1 katė. 15min žiniomis, VMVT šeimininkui pateikė reikalavimus per tam tikrą trumpą laiką susitvarkyti, tai yra pašalinti trūkumus bei pagerinti gyvūnų laikymo sąlygas (sudarė planą) – nurodė sučipuoti, paskiepyti, nukirminti, nublusinti keturkojus. Tarnyba kurį laiką atliks šio asmens priežiūrą.
Savanoriai pasakojo, kad namuose jautėsi itin stiprus amoniako kvapas.
Vis dėlto, savanoriai kelia klausimą, ar tokiam agresyviam, tiek laiko gyvūnų, kurie neišeina į lauką – tuštinasi ir šlapinasi viduje, neprižiūrėjusiam asmeniui iš viso dar galima skirti laiko susitvarkymui – abejojama, kad jis tai padarys, abejojama ir tuo, ar jis iš viso gali turėti augintinių.
„Savanoriai pasakojo, kad namuose jautėsi itin stiprus amoniako kvapas. Šunų savininkas aiškino, kad amoniaku naikina šunų išmatų bei šlapimo kvapą ir kartu siekia, kad augintiniai kiek „apsineštų“, ramesni būtų. Norėjo prislopinti gyvūnus. Tragedija. Amoniakas juk nuodingas“, – stebėjosi Loreta.
Šuniukai išbadėję
Veterinarijos klinikoje paimti trys šuniukai buvo apžiūrėti. Jų kailiuose, anot Loretos, buvo pilna blusų, nagai – peraugę, ausys – nešvarios.
„Vieno šunelio kailis itin nuplikęs. Visi trys baikštūs, artėjant žmogui, gūžiasi, gulasi, tad galimai buvo skriausti. Prasto jie ir įmitimo. Vieno šunelio griaučiai matosi. Jis gal 4-5-erių metų amžiaus, jautriai reaguoja į šviesą. Bandome išsiaiškinti, ar tai dėl to, kad jis laikytas tamsoje ilgą laiką, ant trumpos grandinės, o gal turi kokį regos sutrikimą, yra tiesiog užsidepresavęs. Neaišku, kiek laiko toje sodyboje gyveno. Kiti du šuniukai – jaunesni“, – paimtų gyvūnų būklę apibūdino savanorė.
Visi trys šuniukai itin noriai valgo, puola prie maisto, kuris jiems yra viskas. Keturkojai tiesiog akivaizdžiai išbadėję.
Paklausta, ar jau pavyko surasti jiems laikinus globėjus, Loreta tikina, kad vienas augintinis jau iškeliavo į Alytų, kiti du vis dar yra veterinarijos klinikoje. Vieno jų, kurio būklė prasčiausia, laukia pirmoji gyvenime SPA išvyka – Kaune veikianti šunų kirpykla „Doginn“ žada keturkojį nemokamai pagražinti.
„Keista situacija Lietuvoje. Jei paimame kokius šunis iš nelegalių daugyklų, kur dauginami su veisle susiję gyvūnai, globėjų pasiūlymai net užgrūda mūsų paštą, atsiranda daug norinčių globoti, visiems ir laiko atsiranda. Bet jei eina kalba apie paprastus šuniukus, visi deda širdeles, išgyvena, bet pagalbos – nulis. Lyg jie būtų kažkokie kitokie. Priešingai nei kitose pasaulio šalyse, kur ima senus, aklus, ligotus, sužalotus. Mūsų lietuviai nori sveikų, gražių, patogių. Kodėl?
Turime aprašomiems šuneliams jau laikiną globą – suradome savais kanalais, net ir su galimybe gal pasilikti visam, bet kol nesibaigė visi teisiniai procesai... Nežinome, ar savininkas skųs sprendimą, o gal savanoriškai gyvūnų atsisakys“, – paaiškino Loreta.
Anot jos, laikina globa užtrunka įvairiai – vienas šunelis nuolatinių namų sulaukė tik po pusmečio. Liūdna, nes gyvūnas tokiu atveju labai prisiriša prie laikinojo globėjo.
Savanorės teigimu, Kauno apskrityje sulaukiama bene daugiausiai pranešimų dėl gyvūnų nepriežiūros. Pastaruoju metu jų ypač pagausėjo.
Pareiškimo nerašė
Kaip 15min informavo Kauno apskrities policija, pareigūnai pranešimą dėl šio įvykio gavo rugpjūčio 22 dieną apie 14.20 valandą. Pranešta, kad Kaišiadorių rajono Gudienos kaime, Žaslos gatvėje, VMVT atstovams ir gyvūnų prieglaudos savanoriams reikalinga pagalba.
„Su jais konfliktavo vyras, gimęs 1971 metais, iš kurio norėta paimti jo augintinius ir pristatyti juos į veterinariją (apžiūrai). Į įvykio vietą nuvykę Kaišiadorių rajono policijos pareigūnai prižiūrėjo viešąją tvarką ir užtikrino, kad gyvūnai (trys šunys) būtų perduoti savanoriams“, – rašoma policijos komentare redakcijai.
VMVT yra pradėję tyrimą dėl žiauraus elgesio su gyvūnais.
Į iškvietimą pareigūnus iškvietęs savanoris, policijos duomenimis, atsisakė rašyti pareiškimą dėl konflikto su šunų savininku, todėl Kaišiadorių rajono policijos komisariate šiuo metu nepradėtas joks tyrimas.
Policijos pareigūnų žiniomis, VMVT yra pradėję tyrimą dėl žiauraus elgesio su gyvūnais.
Šunų savininkas policijos pareigūnams iki tol nebuvo žinomas.
Turėtų apmokėti gydymo išlaidas
Išvydę viešoje erdvėje šią istoriją, socialinių tinklų vartotojai piktinosi, kad Lietuvoje vis dar nekreipiamas reikiamas dėmesys į žiaurų elgesį su gyvūnais. Žmonės nesupranta, kokiu tikslu šunelius reikia laikyti tvarte be šviesos ir marinti badu – kam iš viso tokiems žmonėms augintiniai yra reikalingi.
„Svarbiausia, kad atsirado neabejingi žmonės, kurie pranešė apie tokias sąlygas“, – tikino vienas komentatorių.
Daugelio nuomone, žiauriai su gyvūnais besielgę šeimininkai turėtų susimokėti ne tik dideles baudas, bet ir turėtų padengti visas išlaidas, kurios reikalingos išgelbėtų gyvūnų gydymui ir išlaikymui.
Pradėta administracinė teisena
Papildyta rugpjūčio 25 dieną. Komentarą kitą dieną po šio straipsnio publikacijos 15min atsiuntė ir VMVT.
Tarnybos atstovai patikino, kad inspektoriams nuvykus į gyvūnų laikymo vietą, juos išties pasitiko agresyvus asmuo, kuris neleido atlikti gyvūnų laikymo vietos patikrinimo, įvertinti jų laikymo sąlygų, sveikatos, nesuteikė jokios informacijos apie laikomus gyvūnus.
Tuomet su policijos pareigūnų pagalba buvo patekta į gyvūnų laikymo vietas. Nuspręsta, kad dėl galimai žiauraus elgesio su trimis tvarte laikomais šunimis šie gyvūnai turi būti nedelsiant paimti ir įkurdinti jiems tinkamomis sąlygomis, ištirta jų sveikatos būklė.
Gresia bauda ir gyvūnų konfiskavimas.
„Gyvenamajame name surasti dar 10 laikomų gyvūnų (9 šunys, 1 katė), tačiau žiauraus elgesio ar kankinimo požymių nenustatyta, todėl pagrindo tuo metu šiuos gyvūnus paimti nebuvo. Inspektoriai 3 iš nesaugios jiems aplinkos paimtus gyvūnus perdavė laikiniesiems globėjams, o asmeniui pateikė nurodymus, kuriuos per trumpą laiką savininkas turi įvykdyti dėl gyvūnų laikymo sąlygų pagerinimo bei kitų privalomų reikalavimų įgyvendinimo. Asmuo artimiausiu metu vėl bus tikrinamas ir jeigu šių nurodymų nebus įvykdęs, bus imamasi papildomų sankcijų“, – rašoma VMVT komentare.
Už žiaurų elgesį su gyvūnais asmeniui pradėta administracinė teisena, gresia bauda ir gyvūnų konfiskavimas. Be to, netrukus bus sprendžiama ir dėl kitų augintinių likimo – jei iki nustatyto termino trūkumai nebus pašalinti.
Asmenims, pirmą kartą padariusiems administracinius nusižengimus, priskiriamus žiauriam elgesiui su gyvūnais ir jų kankinimui, gali būti skiriama 150-2000 eurų bauda.
Šiemet nubausti 54 gyvūnų laikytojai
Kaip rašoma tarnybos komentare, inspektoriams nuolat tenka susidurti su asmenimis, kurie nebendradarbiauja, nesutinka, kad būtų atliktas patikrinimas. Yra ir tokių atvejų, kai inspektoriai nukentėjo fiziškai nuo agresyvių gyvūnų laikytojų.
„Žiaurios sąlygos, kuriose kai kurie neatsakingi gyvūnų savininkai laiko savo gyvūnus, jau nebestebina inspektorių. Tačiau pastebimas vis didesnis visuomenės neabejingumas. VMVT gauna nemažai pranešimų apie galimai žiaurų elgesį su gyvūnais. Pasitaiko, kad kai kurie atvejai ir nepasitvirtina. Tačiau tai parodo, kad žmonės nepraeina pro šalį ir, kilus menkiausiam įtarimui, praneša tarnybai“, – džiaugėsi VMVT atstovai.
Nuo 2022 metų pradžios dėl žiauraus elgesio su gyvūnais, jų netinkamos priežiūros ir nelegalios veisimo veiklos iš savininkų paimti ir perduoti, kol bus išnagrinėtos bylos, laikinam laikymui 329 šunys, 89 katės ir 85 galvijai.
Už šiuos pažeidimus, pritaikius administracinę teiseną 54-iems gyvūnų laikytojams, paskirtos nuobaudos siekia 28 810 eurus.