„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2008 08 06

Susirūpinta nemokamo mokinių maitinimo organizavimu

Švietimo ir mokslo ministras Algirdas Monkevičius, susirūpinęs, kad gali būti nesuskubta tinkamai pasirengti nemokamam mokinių maitinimui mokyklose, kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją. Ministras siūlo artimiausiu metu organizuoti savivaldybių administracijų direktorių, Švietimo ir mokslo ministerijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovų pasitarimą mokinių nemokamo maitinimo organizavimo klausimais.
Maistas
Maistas / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Kaip informuoja Švietimo ir mokslo ministerija, savivaldybės ir mokyklos, besirengiančios visiems priešmokyklinukams ir pradinukams teikti nemokamus pietus, susiduria su įvairiomis problemomis.

„Iškilusios problemos dėl mokinių maitinimo Švietimo ir mokslo ministerijai kelia nerimą, nes kai kurios savivaldybės ir mokyklos gali tinkamai neįgyvendinti nemokamo mokinių maitinimo. Kviečiame pasitarti nemokamo mokinių maitinimo organizavimo klausimais ir pasirengti sklandžiai mokslo metų pradžiai“, – sako ministras A. Monkevičius.

Nuo 2008 m. rugsėjo 1 d. visi priešmokyklinukai ir pradinukai gaus nemokamus pietus. Teisę į nemokamus pietus taip pat turi mokiniai, jeigu vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės kaip 1,5 valstybės remiamų pajamų. Už šios priemonės įgyvendinimą yra atsakinga Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Mokykloms trūksta įrangos maistui ruošti

Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, dalis mokyklų neturi patalpų mokinių maitinimui organizuoti arba turimos patalpos yra per mažos, pasenusi įranga maistui gaminti arba jos trūksta. Kai kurios neturi pakankamai termosų karštam maistui į mokyklas atvežti, kai kuriose mokyklų valgyklose trūksta baldų ir darbuotojų. Ne visoms savivaldybėms aiški nemokamo maitinimo apskaitos organizavimo sistema. Be to, minėtoms problemoms spręsti savivaldybėms stinga lėšų. Pavyzdžiui, Marijampolės savivaldybės meras kreipėsi į Vyriausybę, kad savivaldybės biudžetas būtų papildytas 300 tūkst. Lt tiksline valstybės dotacija pasiruošti nemokamam mokinių maitinimui mokyklose.

2007 metais nemokamus pietus mokyklose gavo beveik 83 tūkst. 1-12 klasių mokinių. Preliminariais skaičiavimais, 2008–2009 mokslo metais nemokamai maitinamų mokinių skaičius mokyklose turėtų išaugti dvigubai. Planuojama, kad vien priešmokyklinio ugdymo grupėse ir 1–4 klasėse mokysis beveik 150 tūkst. vaikų.

Nors kai kuriose mokyklose trūksta patalpų, indų, baldų ir pačių darbuotojų, kad nemokamam mokinių maitinimui būtų pasirengta be priekaištų, tačiau pagrindine problema vis dėl to laikoma per maža pietums skirtų pinigų suma.

Nors maisto kainos nuolat kyla, nemokamiems mokinių pietums valstybės skiriama suma juokinga – apie pusketvirto lito. Norint patiekti normalius pietus, reikėtų bent dviem litais didesnės sumos. Už tokią sumą tikrai nepavyks pagaminti maisto vaikams iš aukščiausios kokybės produktų. Ar tokį maistą moksleiviai valgys?

Valgyklų maisto nevertina ir kaimo vaikai

Apie moksleivių įpročius daugiausiai gali pasakyti mokytojai, kurie praleidžia su vaikais daug laiko. Visuomenė susidariusi nuomonę, kad miesto bendrojo lavinimo mokyklose besimokantys vaikai mokyklos valgyklų maisto nevalgo dėl to, kad neva dėl gero gyvenimo mieste jau nieko nebevertina.

Tačiau valgyklos maistas ne itin vertinamas ir kaimo mokyklose. Telšių rajone esančios vienos pagrindinės mokyklos mokytoja Dainora Dovydaitienė tikina, jog moksleiviai nevalgo todėl, kad maistas retai būna skanus.

Pasak mokytojos, dėl kaimo mokyklos valgyklos patalpų, indų ar baldų problemų nekiltų, tačiau abejojama, ar nemokamo maitinimo už 4litus vienam mokiniui apskritai reikia.

„Praėjusiai metais sugriežtinus nemokamo maitinimo tvarką didelė dalis mokinių nemokamo maitinimo nebegavo, tačiau problemos dėl to nekilo. Kai kurie net nemokami gautus sausainius po koridorius mėto. Už tokią sumą, kiek skiriama pradinukams maitinti, tikrai nieko gero nepavyks nupirkt ir tie visi milijonai suplauks į kanalizaciją arba virėjų šunims šerti", – mano mokytoja.

D.Dovydaitienės nuomone, nereikėtų maitinti visų be išimties pradinukų, būtų geriau jei padidintų sumą tiems vaikams, kurie socialiai remtini.

„Mūsų mokykloje pusryčių kaina – 2 lt, o pietų – 4lt. Priešpiečius gauna ne visi vyresnių klasių mokiniai, taip jiems ir nepavyksta normaliai pavalgyti. O dabar duos visiems pradinukams, kurie ir taip yra vaikiškai principingi ir nesuvalgo net to, ką perka už pinigus. Maisto, kurį galima įpirkti už 4 litus, ir desertui nemakomai gautų sausainių Gaidelis jie tikrai nevalgys“, – teigia mokytoja.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų