Įkalinimo įstaigų medicinos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkės pareigas atliekanti Vita Subačiutė 15min sakė, kad streiko metu jokių incidentų nebuvo. Jis vyko ketvirtadienį nuo 9.00 val. iki 11.00 val.
„Dvi valandas neteikėme paslaugų – nedirbo gydytojai, nedalijome vaistų, bet neatidėliotiną pagalbą mes teikėme“, – pasakojo ji.
Įspėjamasis streikas vyko Alytus pataisos namuose, Marijampolės pataisos namuose, Panevėžio pataisos namuose, Pravieniškių pataisos namuose – atviroje kolonijoje, Vilniaus pataisos namuose, Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriuje – pataisos namuose, Šiaulių tardymo izoliatoriuje, Kauno tardymo izoliatoriuje.
V.Subačiutės teigimu, Kalėjimų departamento vadovybė jaučiasi susitarusi su nuteistųjų medikais, tačiau tai nėra tiesa.
„Mes prašome stabdyti pertvarką, bet jie ją tik nukėlė iki spalio 1 dienos. Mes nesutinkame, todėl, kad nepateisins tų lūkesčių, atlyginimai tikrai nepakils, o bus sumaištis sveikatos priežiūros skyriuose“, – tvirtino ji.
Jaučiame labai didžiulę skriaudą
Profsąjungos vadovės teigimu, derybas įkalinimo įstaigų medikai yra pasirengę pradėti nuo balto popieriaus lapo.
„Dabar mes susiderame su ministru (teisingumo ministru Elvinu Jankevičiumi – aut.), kad bus taip, o paskui padaroma visiškai priešingai. Tai veda į sumaištį ir medikai yra nepatenkinti, susinervinę. Ir taip darbas sunkus – psichologinė įtampa, tai dar tokia nežinomybė, kaip bus toliau, kaip mūsų darbas bus organizuojamas“, – nuoskaudas liejo ji.
V.Subačiutės teigimu, nieko nedaroma, kad įkalinimo įstaigų medikams alga būtų mokama iš PSDF biudžeto, ko dabar nėra. Taip jiems algos kiltų kartu su kitais medikais.
„Kuo mes esame kitokie medikai, nei kiti medikai Lietuvos Respublikoje? Tie medikai, kurie yra išlaikomi iš valstybės biudžeto, yra skriaudžiami – ne tik įkalinimo įstaigų“, – pabrėžė ji.
Profsąjungos vadovė taip pat apgailestavo, kad nesiimama žingsnių mokėti su nuteistaisiais dirbantiems medikams priedų už pavojingas darbo sąlygas.
„Visame pasaulyje kalėjimuose dirbantys medikai yra labiau vertinami ir tas atlyginimas... Mes nesakome, kad Lietuvoje mes turėtume gauti 5000, žinoma, ne. Bet kad kažkaip būtume įvertinti. O dabar mes esame kaip pavainikiai. ar kas. Jaučiame labai didžiulę skriaudą“, – sakė ji.
Ketvirtadienį profsąjunga pagarsino savo reikalavimus:
- stabdyti pradėtą įkalinimo įstaigų sveikatos priežiūros skyrių pertvarką,
- atlikti išorinį, o ne vidinį įkalinimo įstaigų ir Laisvės atėmimo vietų ligoninės veiklos auditą,
- skirti trūkstamas lėšas atlyginimams didinti. Anksčiau medikai skaičiavo, kad tam reikėtų apie 2,356 mln. eurų.
- įtraukti kalėjimų medikus į trūkstamų profesijų sąrašą,
- nustatyti atskirą sveikatos priežiūros paslaugų biudžetą, kurio lėšos būtų panaudojamos tik nuteistųjų sveikatos priežiūros paslaugoms ir medikų atlyginimams, bei užtikrintų, kad jos būtų panaudotos pagal paskirtį, o ne kitoms su sveikatos priežiūra nesusijusioms reikmėms finansuoti.
„Iš penkių minėtų reikalavimų dalinai įvykdytas tik pirmasis streikuoti besirengiančių medikų reikalavimas, tačiau sveikatos priežiūros pertvarka, kuriai nepritaria beveik visi kalėjimo medikai ir kuri neišspręs mažų kalėjimo medikų atlyginimų, ne stabdoma, o tik atidedama“, – pabrėžia profesinė sąjunga.
V.Kulikauskas: streikas nėra dialogas
KD direktoriaus Virginijaus Kulikausko 15min skirtame komentare teigiama, kad medicinos darbuotojų streikas nėra dialogas, juolab, kad Kalėjimų departamentas, anot jo, įvykdė visus, jo kompetencijoje buvusius susitarimus.
"Todėl dar kartą kviečiu medicinos darbuotojų atstovus bendradarbiauti, siekiant užtikrinti sklandų įkalinimo įstaigų medicinos padalinių centralizavimo procesą. Sveikatos priežiūros reforma – būtina sąlyga formuojant vieningą gydymo praktiką įkalinimo įstaigose. Kadangi pirminės sveikatos priežiūros paslaugų teikimas liks nepakitęs, bus įgyvendinti struktūriniai pokyčiai, pakeičiant visų sveikatos priežiūros skyrių pavaldumą, išsaugant visą teikiamų paslaugų paketą. Laisvės atėmimo vietų ligoninė, prie kurios bus jungiami ambulatorines paslaugas teikiantys skyriai, šiuo metu veikiantys pataisos įstaigose ir tardymo izoliatoriuose, yra suplanavusi vadybinių veiksmų eigą, rengia konsultacijas su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžiomis įstaigomis, komunikuoja su įkalinimo įstaigų medicinos darbuotojais apie pertvarkų eigą, kartu sprendžia iškilusius klausimus. Pokyčiai visada yra susiję su naujovėmis, todėl esame pasiruošę ir toliau diskutuoti su darbuotojais, kartu ieškoti kompromisinių sprendimų", - teigė jis.