Pernai lapkritį Vilniaus miesto savivaldybė platino pranešimą, kuriame teigta, kad „išraiškingame reljefe, laiptų, vedančių nuo Mindaugo gatvės iki Vingrių gatvės, apačioje bus įrengta apžvalgos aikštelė“.
„Leidžiantis laiptais žemyn nuo Mindaugo gatvės Senamiesčio link, netoli MO muziejaus, kelyje bus ir senoji Vilniaus vandenvietė, nuo 1501 metų iki 1914 metų tiekusi vandenį miestui iš čia buvusių natūralių Vingrių šaltinių. Šie šaltiniai šiandien slepiasi po žeme, o teritorija šalia senosios vandenvietės apaugusi krūmais, apstatyta automobiliais ir šiukšlių konteineriais, tačiau ateinančiais metais teritorijos vaizdas turėtų iš esmės keistis.
Vilniaus miesto savivaldybės administracija pasirašė rangos sutartį su bendrove „Conresta“, kuri pavasarį, baigus žvalgomuosius archeologinius tyrimus ir parengus darbo projektą, pradės teritorijos atnaujinimo darbus“, – taip skelbta savivaldybės pranešime spaudai.
Tikėtasi, kad naujoji pėsčiųjų alėja taps patogia ir patrauklia jungtimi tarp Senamiesčio ir Naujamiesčio.
Projektas finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo lėšų. Rangos darbų sutartis su UAB „Conresta“ pasirašyta 2020 m. rugpjūčio 25 d. Kaip nurodė savivaldybė, darbų atlikimo terminas yra 8 mėn. nuo sutarties įsigaliojimo datos, o rangos darbų sutarties vertė – beveik 1,5 mln. eurų su PVM.
Niekas nevyksta
Aštuoni mėnesiai jau praėjo, tačiau iki darbų pabaigos dar toli. O ir patys darbai, anot pastabių vilniečių, sustojo jau prieš „gerą mėnesį“.
„Dar neseniai bent du traktoriai stovėjo, tačiau dabar ir tų nebėra“, – stebėjosi netoliese gyvenantis vilnietis Paulius.
Jo teigimu, dabar skveras perkastas, aptvertas ir tiek. Niekas čia nieko nedaro, jokios tai paaiškinančios informacijos irgi nėra.
Papildomi tyrimai
„Vilniaus vystymo kompanija“ teigia, kad tvarkymo darbai Vingrių skersgatvyje laikinai sustabdyti dėl projekto įgyvendinimo technologijos sprendinių.
„Šiuo metu statybvietėje vyksta grunto tyrimai. Kilus abejonėms dėl grunto tinkamumo ir jo tolimesnio panaudojimo objekte, „Vilniaus vystymo kompanija“ dėl ekspertinio vertinimo kreipėsi į Kelių tyrimo institutą. Nustatyta, kad būtina papildomai užtikrinti žemės sankasos stabilumą, savo ruožtu „Vilniaus vystymo kompanija“ papildomai atliks grunto tyrimus.
Gavus tyrimo išvadas, bus sprendžiama dėl projekto technologinių sprendinių keitimo, tai atlikus darbai bus atnaujinti“, – teigiama bendrovės pranešime.
Kilo abejonių dėl grunto
Kaip teigė UAB „Conresta“ projektų vadovas Lukas Abramavičius, tai jų bendrovei kilo abejonių dėl grunto tinkamumo.
„Šiuo metu statybvietėje darbai yra sustabdyti. Pradėjus vykdyti darbus, mūsų komandai kilo abejonių dėl grunto tinkamumo ir jo tolimesnio panaudojimo, norint užtikrinti žemės sankasos stabilumą. Abejonėmis iš karto pasidalijome su užsakovu, o jis savo ruožtu šiuo metu atlieka grunto tyrimus.
Gavus tyrimo išvadas, bus sprendžiama dėl projekto technologinių sprendinių keitimo. Kai gausime visus atsakymus, galėsime atnaujinti darbus objekte“, – komentare 15min teigė L.Abramavičius.
15min žiniomis, tarp bendrovės ir „Vilniaus vystymo kompanijos“ esama nesutarimų dėl tolesnės darbų eigos. Tačiau bent kol kas abi pusės apie tai oficialiai nutyli.
70 tūkst. kibirų vandens
Pėsčiųjų itin pamėgta erdvė tarp Vingrių ir Mindaugo gatvių suskirstyta į kelias atskiras funkcines zonas: vienoje bus įrengti ekspoziciniai elementai, kitoje – atsivers tranzitinė pėsčiųjų zona. Skvere bus atliepta viena iš seniausių Vilniaus vandenviečių – Vingrių šaltiniai, kartu šalia atsiras ir šiuolaikinio meno objektai.
Vingrių šaltiniai dar viduramžiais buvo vandeningiausia miesto vieta. Šioje vietoje prasidedančio Vingrių upelio vanduo buvo naudojamas gerti. Prieš kelis šimtus metų sukurtas vandentiekis buvo laikomas moderniu, nes vanduo vartotojus pasiekdavo savitaka požeminiais mediniais vamzdžiais. Yra duomenų, kad Vingrių šaltiniai per parą duodavo 70 tūkstančių kibirų vandens.
Skvere bus atnaujinti šaligatviai ir terasiniai laiptai, įrengti apžvalgos takai. Suformuoti želdynai, įrengtos vaikų žaidimo aikštelės, sutvarkytos būtinosios inžinerinės ir lietaus nuotekų tinklų sistemos.
Teritorijoje prie įvažiavimo į MO muziejų architektai projekte išsaugojo brandžias akacijas, integruodami jas į bendrą erdvės kompoziciją. Netoli jau esančios skulptūros „Vandens lelijos“ (aut. Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė) formuojama terasa su vandens kaskadomis.