2020 10 14

Svarbiausios dvikovos, nulemsiančios, kas formuos koaliciją – Kaune ir regionuose

Pirmajame rinkimų ture vienmandatėse apygardose buvo išrinkti trys kandidatai: Česlavas Olševskis ir Beata Petkevič, priklausantys Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai (LLRA-KŠS), bei Ingrida Šimonytė, vedanti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) sąrašą. Antrajame ture vyks dar 68 kovos dėl Seimo nario mandato. 15min paklausė politologų, kurios apygardos bus svarbiausios sprendžiant, kas formuos koaliciją.
S.Skvernelis ir G.Landsbergis
S.Skvernelis ir G.Landsbergis / 15min montažas

Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė teigė, jog svarbiausios kovos vienmandatėse vyks Kaune, visose jose, išskyrus Savanorių, kur į antrą turą pateko TS-LKD ir Laisvės partijos atstovai, konservatoriai susidurs su „valstiečiais“.

„Ten bus labai įdomu, mes žinome, kas įvyko su Kaunu praėjusį kartą 2016 m. rinkimuose, ir į kovas ten tikrai reikia investuoti. Nors tai viso labo nedidelė dalis visų vienmandačių, bet man Kaunas atrodo svarbus ir ten kovos bus pakankamai rimtos“, – teigė politologė.

R.Urbonaitė taip pat atkreipė dėmesį ir į svarbias vienmandates regionuose. Reikšmingi susidūrimai, anot jos, vyks Sūduvos Šiaurinėje apygardoje, kur į antrą turą pateko konservatorė Irena Haase ir „valstietis“ Giedrius Surplys, Vilkaviškyje, kur vėl susirungs dabar jau Žaliųjų partijos atstovas Algirdas Butkevičius su prieš ketverius metus jį įveikusiu „valstiečiu“ Kęstučiu Smirnovu, bei Utenoje, kur į antrą turą pateko konservatorius Edmundas Pupinis ir LSDP lyderis Gintautas Paluckas.

15min montažas/Gintautas Paluckas ir Edmundas Pupinis
15min montažas/Gintautas Paluckas ir Edmundas Pupinis

R.Urbonaitė abejoja, jog socialdemokratų pirmininkui iškovoti pergalę vienmandatėje bus lengva: „Ir pačiam G.Paluckui kažkaip Utenoje reikės mobilizuotis. G.Paluckas turi realius šansus pralaimėti ir Uteną. Jau dabar matome, kad jo situacija yra nestabili. Jį rinkėjai jau priima kaip pralaimėtoją.“

Vienintelė apygarda Vilniuje, kurioje į antrą turą pateko LVŽS kandidatas, yra Pilaitės–Karoliniškių, joje Saulius Skvernelis susidurs su konservatorių kandidate Radvile Morkūnaite-Mikulėniene. Po pirmojo turo premjeras gerokai atsilieka.

„Paprastų dvikovų nebus ir reikės graibyti kiekvieną mandatą“, – tvirtino politologė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Petras Auštrevičius, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Saulius Skvernelis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Petras Auštrevičius, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Saulius Skvernelis

„Galime rankioti ir po vieną žiūrėti, bet viskas priklausys nuo to, kaip pavyks kandidatams vienmandatėse atvesti savo rinkėją. Konservatoriai gali žiūrėti ir galvoti, va, šitą dalį aš turiu ir antrame ture, bet kaip privilioti rinkėjus iš kitų kandidatų? Tai nereiškia, kad „valstiečiams“ juos privilioti bus lengva. Reikia dar juos ir atvesti į rinkimus, kai yra bendra nuotaika, tarsi jie jau pralaimėtojai. Kai kur tas atotrūkis yra nemažas“, – teigė R.Urbonaitė.

„Kaune greičiausiai bus pasitelktas Visvaldas Matijošaitis, bet matome, kad jis nebeveikia kaip anksčiau. Nebėra to Matijošaičio paramos fenomeno“, – teigė MRU politologė.

Paprastų dvikovų nebus ir reikės graibyti kiekvieną mandatą.

„Matoma desperacija ir iš premjero komentarų dėl tryliktos pensijos. Jie dabar kratysis nuo sprendimų, kurie gali rinkėjui nepatikti. Ne be tų išmokų savo procentą valstiečiai ir surinko.

Matyt, dar bus bandoma sakyti, kad jei bus konservatoriai, pensiją atims, jei „valstiečiai“, tryliktą pensiją gausit“, – svarstė R.Urbonaitė.

Lemiantis faktorius gali būti rinkėjų aktyvumas

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesorė Ainė Ramonaitė taip pat pabrėžė Kauno vienmandačių svarbą antrajame ture, jos manymu, mažiausiai klausimų kyla dėl Vilniaus:

„Beveik visose apygardose yra Tėvynės sąjunga prieš Laisvės partiją. Jei įsivaizduojame, kad šios partijos eis kartu, ar vienaip, ar kitaip atiteks tai koalicijai. Aš vis tiek manyčiau, kad Tėvynės sąjunga turi daug daugiau šansų.“

15min montažas/Tomas Raskevičius ir Žygimantas Pavilionis
15min montažas/Tomas Raskevičius ir Žygimantas Pavilionis

Anot A.Ramonaitės, sunkiau apibendrinti situaciją ne didmiesčių vienmandatėse: „Gana sudėtinga situacija rajonuose, ten prisideda daug faktorių, ir asmenybės faktorius svarbus. Yra žmonių, kurie nuo seno renkami, turi įdirbį, ir partiniai pasidalijimai yra, ten sunku apibendrinti paprastai.“

„Daug kas priklausys nuo rinkiminio aktyvumo, būdavo tokia bendra tendencija, nors 2016 m. ji nebuvo tokia ryški, kad antrame rinkimų ture labai sumažėja rinkimų aktyvumas ir ateina tik tie, kurių kandidatai išeina į antrą turą, kitų kandidatų rinkėjai paprasčiausiai neateina.

Jeigu taip įvyktų, jeigu aktyvumas būtų žemas, tas konservatorių nemėgimas neturėtų jokio efekto. Ten, kur konservatoriai pirmauja, išsilaikytų ta pati tendencija, tas pats santykis tarp pirmų kandidatų“, – aiškino politologė.

Bus klausimas, ko labiau nemėgsta – konservatorių ar „valstiečių“.

VU TSPMI profesorė taip pat pastebi gąsdinimo strategiją, pasitelkiamą mobilizuoti kairės rinkėjus: „Ne veltui Karbauskis taiko tokią gąsdinimo konservatoriais taktiką, bandydamas sumobilizuoti rinkėjus, kad jie ateitų kuo daugiau ir balsuotų už bet ką, kas ne konservatorius. Klausimas, kiek tokia taktika pasiteisins.“

VRK infografikas/Kova vienmandatėse
VRK infografikas/Kova vienmandatėse

A.Ramonaitė teigia, jog įveikti konservatorius „valstiečiams“ šiemet nebus taip paprasta kaip per praėjusius rinkimus: „Tose apygardose, kur yra Tėvynės sąjungos ir „valstiečių“ kandidatai, jau yra ir „valstiečių“ nemėgimo faktorius. 2016 m. „valstiečiai“ buvo tarsi nauja partija, neturėjo priešų. Visi, kas nemėgo konservatorių, galėjo balsuoti už „valstiečius“, nesvarbu, kokios tos pažiūros būtų.

O dabar „valstiečiai“ turi aiškų labai įvaizdį, turi jų nemėgstančiųjų. Bus klausimas, ko labiau nemėgsta – konservatorių ar „valstiečių“. Nebebus viskas taip paprasta, kaip buvo 2016 m., ir, manau, kad šį kartą konservatorių šansai yra gerokai geresni nei 2016 metais.“

Mobilizacija antram turui jau prasidėjo

Vytauto Didžiojo universiteto politologas Šarūnas Liekis teigė, jog koalicijos formavimo prasme vienmandatės, kur Laisvės partija ar Liberalų sąjūdis susiduria su konservatoriais, yra neįdomios. Tokių apygardų yra net 18.

„Tos apygardos garantuotai nueina į dešinįjį bloką, o kitose bus kovos laukas“, – teigė politologas.

Konservatoriai nėra antras pasirinkimas, jie visą savo potencialą paprastai išnaudoja per pirmą turą arba kur įvyksta susikirtimas tarp vienos ideologinės krypties.

„Įvairūs variantai gali būti, konservatoriai gali kitų vienmandačių ir nė vienos nelaimėti. Tada vėl susiformuos S.Skvernelio dauguma“, – svarstė Š.Liekis.

„Aš negalvoju, kad sąlygos palankesnės dešiniesiems, nes įvyks visų kitų mobilizacija prieš juos. Konservatoriai nėra antras pasirinkimas, jie visą savo potencialą paprastai išnaudoja per pirmą turą arba kur įvyksta susikirtimas tarp vienos ideologinės krypties. Paprastai konservatoriai niekam antru pasirinkimu netinka, net ir liberalams. Jų šansai yra nedideli“, – teigė politologas.

Š.Liekis teigė jau dabar pastebintis aktyvų raginimą dalyvauti antrame ture palaikant tam tikrų partijų kandidatus: „Ten, kur susiduria kairės ir dešinės kandidatai, bus gana didelė mobilizacija, ji jau dabar jaučiama. Ar ta įtampa išliks ir neišsikvėps iki rinkimų, kitas klausimas.“

Antrojo turo kandidatų poros

BNS pateikia į antrąjį rinkimų patekusių kandidatų sąrašą:

Senamiesčio–Žvėryno apygarda: konservatorius Mykolas Majauskas (29 proc.) ir Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen (28 proc.)

Naujamiesčio–Naujininkų apygarda: konservatorius Žygimantas Pavilionis (31 proc.) ir Laisvės partijos atstovas Tomas Vytautas Raskevičius (14 proc.)

Žirmūnų apygarda: konservatorė Seimo narė Paulė Kuzmickienė (38 proc.) ir Laisvės partijos kandidatė Monika Ošmianskienė (13 proc.).

Fabijoniškių apygarda: konservatorė Aistė Gedvilienė (30 proc.) ir Laisvės partijos atstovas Artūras Žukauskas (16,5 proc.).

Šeškinės–Šnipiškių apygarda: konservatorius Mindaugas Lingė (29 proc.) ir Laisvės partijos atstovė Morgana Danielė (15 proc.).

Justiniškių–Viršuliškių apygarda: konservatorius Seimo narys Paulius Saudargas (30 proc.) ir Laisvės partijos atstovė Brigita Guobė (12 proc.).

Pilaitės–Karoliniškių apygarda: konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė (30 proc.) ir „valstiečių“ iškeltas Saulius Skverelis (14,5 proc.).

Lazdynų apygarda: konservatorius Algis Strelčiūnas (33 proc.) ir Laisvės partijos kandidatė Donalda Meiželytė (14 proc.).

Naujosios Vilnios apygarda: konservatorė Seimo narė Monika Navickienė (34 proc.) ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos kandidatė Romualda Poševeckaja (14 proc.).

Panerių–Grigiškių apygarda: konservatorė Agnė Bilotaitė (29 proc.) ir Laisvės partijos atstovė Rita Balčiūnienė (12 proc.).

Verkių apygarda: konservatorius Dainius Kreivys (41 proc.) ir Laisvės partijos atstovas Gediminas Jaunius (15 proc.).

Pašilaičių apygarda: konservatorius Vytautas Kernagis (30,55 proc.) ir Laisvės partijos narys, sostinės vicemeras Vytautas Mitalas (21 proc.).

Šilainių apygarda: konservatorė Jurgita Šiugždinienė (31 proc.) ir „valstietė“ Ligita Valalytė (16 proc.).

Kalniečių apygarda: konservatorius Arvydas Anušauskas (31 proc.) ir „valstietė“ Aušra Papirtienė (17 proc.).

Savanorių apygarda: konservatorius Paulius Lukševičius (23 proc.) ir Laisvės partijos atstovas Marius Matijošaitis (15 proc.).

Petrašiūnų–Gričiupio apygarda: konservatorius Kazys Starkevičius (33 proc.) ir „valstietis“ Gediminas Vasiliauskas (16 proc.).

Panemunės apygarda: konservatorė Gintarė Skaistė (33 proc.) ir „valstietis“ Aurelijus Veryga (19 proc.).

Aleksoto–Vilijampolės apygarda: konservatorius Vytautas Juozapaitis (28 proc.) ir „valstietė“ Karolina Žekaitė (14 proc.).

Centro–Žaliakalnio apygarda: konservatorius Gabrielius Landsbergis (38 proc.) ir „valstiečių“ kandidatė Audronė Jankuvienė (13 proc.).

Marių apygarda: „valstiečių“ kandidatė Ligita Girskienė (23 proc.) ir konservatorių keliamas Kęstutis Navickas (16 proc.).

Pajūrio apygarda: Liberalų sąjūdžio atstovas Simonas Gentvilas (19,55 proc.) ir konservatorius Arūnas Barbšys (17,5 proc.).

Danės apygarda: konservatorių kandidatas Arvydas Pocius (26 proc.) ir Liberalų sąjūdžio atstovas Saulius Budinas (14 proc.).

Baltijos apygarda: konservatorius Audrius Petrošius (22 proc.) ir „valstiečių“ kandidatas Mindaugas Bastakis (12,5 proc.).

Aušros apygarda: „valstiečių“ kandidatas Seimo narys Stasys Tumėnas (21,5 proc.) ir konservatorius Martynas Šiurkus (17 proc.).

Saulės apygarda: save išsikėlęs Šiaulių miesto vicemeras Domas Griškevičius (22 proc.) ir „valstiečių“ keliamas Seimo narys Valerijus Simulikas (19 proc.).

Panevėžio vakarinė apygarda: konservatorė Indiana Grigienė (19 proc.) ir „valstietis“ Deividas Labanavičius (18 proc.).

Nevėžio apygarda: konservatorių iškeltas Seimo narys Bronislovas Matelis (26 proc.) ir „valstietis“ Kęstutis Lukoševičius (15,5 proc.).

Marijampolės apygarda: konservatorius Andrius Vyšniauskas (23 proc.) ir „valstietis“ Dainius Gaižauskas (20,5 proc.).

Alytaus apygarda: konservatorius Povilas Labukas (17,5 proc.) ir save išsikėlęs Vytautas Bakas (17 proc.).

Gargždų apygarda: save išsikėlęs Seimo narys Petras Gražulis (21 proc.) ir konservatorė Rasa Petrauskienė (20 proc.).

Šilutės apygarda: konservatorė Sandra Tamašauskienė (24 proc.) ir „socialdarbietis“ Zigmantas Balčytis (19,5 proc.).

Aukštaitijos apygarda: „valstiečių“ kandidatė Guoda Burokienė (21 proc.) ir konservatorių kandidatė Jurga Girdzijauskienė (19 proc.).

Tauragės apygarda: socialdemokratas Darius Petrošius (24 proc.) ir Liberalų sąjūdžio kandidatas Romualdas Vaitkus (19 proc.).

Plungės–Rietavo apygarda: Liberalų sąjūdžio kandidatas Jonas Varkalys (28 proc.) ir konservatorius Jurgis Razma (25 proc.).

Mėguvos apygarda: konservatorius Mindaugas Skritulskas (27 proc.) ir „valstietis“ Romandas Žiubrys (13 proc.).

Kuršo apygarda: „valstiečių“ keliamas Seimo narys Antanas Vinkus (28 proc.) ir konservatorius Juozas Mažeika (20 proc.).

Mažeikių apygarda: „valstiečių“ kandidatė Laima Nagienė (27 proc.) ir konservatorė Lina Rimkienė (15 proc.).

Žemaitijos šiaurinė apygarda: „valstietis“ Seimo narys Valius Ąžuolas (42 proc.) ir socialdemokratas Tomas Martinaitis (16 proc.).

Telšių apygarda: „darbietis“ Seimo narys Valentinas Bukauskas (26 proc.) ir Centro partijos-tautininkų kandidatas Algirdas Bacevičius (15 proc.).

Kelmės–Šilalės apygarda: partijos „Laisvė ir teisingumas“ pirmininkas, Seimo narys Remigijus Žemaitaitis (28 proc.) ir konservatorius Jonas Gudauskas (24 proc.).

Raseinių–Kėdainių apygarda: „valstietis“ Seimo vicepirmininkas Arvydas Nekrošius (26,67 proc.) ir konservatorius Vidmantas Merkliopas (15,94 proc.).

Kėdainių apygarda: save išsikėlęs Seimo narys Darius Kaminskas (33 proc.) ir socialdemokratas Tomas Bičiūnas (22 proc.).

Radviliškio–Tytuvėnų apygarda: konservatorius Antanas Čepononis (30,5 proc.) ir „valstietis“ Aurimas Gaidžiūnas (14 proc.).

Šiaulių krašto apygarda: „valstietė“ Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė (40 proc.) ir konservatorius Kęstutis Masiulis (15 proc.).

Žiemgalos vakarinė apygarda: socialdemokratas Liudas Jonaitis (27 proc.) ir „valstiečių“ kandidatas Arūnas Gumuliauskas (20 proc.).

Žiemgalos rytinė apygarda: konservatorius Antanas Matulas (31 proc.) ir „valstietė“ Neringa Trinskienė (15 proc.).

Sėlos vakarinė apygarda: save išsikėlęs Valdemaras Valkiūnas (17 proc.) ir konservatorių kandidatas Matas Maldeikis (14 proc.).

Deltuvos šiaurinė apygarda: „valstietis“ Tomas Tomilinas (22 proc.) ir konservatorius Sergejus Jovaiša (21 proc.).

Sėlos rytinė apygarda: socialdemokratas Vidmantas Kanopa (23 proc.) ir save išsikėlęs Seimo narys Raimundas Martinėlis (18,5 proc.).

Utenos apygarda: konservatorius Seimo narys Edmundas Pupinis (29,5 proc.) ir Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas (20 proc.).

Nalšios šiaurinė apygarda: „valstiečių“ keliamas Seimo narys Algimantas Dumbrava (40 proc.) ir „darbietis“ Rimvydas Podolskis (11 proc.).

Nalšios pietinė apygarda: „valstietis“ Gintautas Kindurys (19 proc.) ir Socialdemokratų partijos kandidatas Šarūnas Birutis (18 proc.).

Molėtų–Širvintų apygarda: „socialdarbietis“ Jonas Pinskus (24 proc.) ir konservatorius Valentinas Stundys (19 proc.).

Nemenčinės apygarda: Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos narė, vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė (37 proc.) ir konservatorių kandidatas Justas Džiugelis (21 proc.).

Trakų–Vievio apygarda: Liberalų sąjūdžio atstovė Edita Rudelienė (24 proc.) ir socialdemokratas Kęstutis Vilkauskas (16 proc.).

Kaišiadorių–Elektrėnų apygarda: konservatorius Audronius Ažubalis (17 proc.) ir Laisvės partijos kandidatė Silva Lengvinienė (16,5 proc.).

Jonavos apygarda: socialdemokratas Eugenijus Sabutis (33 proc.) ir „socialdarbietis“ Rimantas Sinkevičius (18 proc.).

Deltuvos pietinė apygarda: konservatorė Agnė Balčiūnienė (21,5 proc.) ir „valstietis“ Juozas Varžgalys (18,5 proc.).

Karšuvos apygarda: Liberalų sąjūdžio kandidatas Ričardas Juška (29 proc.) ir konservatorius Daivaras Rybakovas (18 proc.).

Sūduvos pietinės apygarda: „valstietis“ Kęstutis Mažeika (26 proc.) ir konservatorius Vaidas Šalaševičius (17 proc.).

Sūduvos šiaurinė apygarda: konservatorė Irena Haase (30 proc.) ir „valstiečių“ kandidatas Giedrius Surplys (19 proc.).

Raudondvario apygarda: Liberalų sąjūdžio kandidatas, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis (26,21 proc.) ir socialdemokratė Seimo narė Raminta Popovienė (25 proc.).

Garliavos apygarda: konservatorius Justinas Urbanavičius (32,5 proc.) ir socialdemokratas Paulius Visockas (19,5 proc.).

Dainavos apygarda: „socialdarbietis“ Andrius Palionis (28 proc.) ir socialdemokratė Jūratė Zailskienė (16 proc.).

Vilkaviškio apygarda: Lietuvos žaliųjų partijos kandidatas Algirdas Butkevičius (30 proc.) ir „valstietis“ Kęstutis Smirnovas (23 proc.).

Dzūkijos apygarda: konservatorius Laurynas Kasčiūnas (19 proc.) ir Liberalų sąjūdžio kandidatas Juozas Baublys (18 proc.).

Jotvingių apygarda: „valstiečių“ iškeltas Zenonas Streikus (25 proc.) ir konservatorius Vilius Semeška (19 proc.).

Pasaulio lietuvių apygarda: Laisvės partijos vadovė Aušrinė Armonaitė (34 proc.) ir konservatorė Dalia Asanavičiūtė (26 proc.).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis