Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 03 09

Svarstomi pakeitimai dėl rinkimų komitetų: Seimo komitetas atmetė teisininkų kritiką

Trečiadienį Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) svarstė Politinių organizacijų įstatymo projektą ir Seimo Teisės departamento išvadas dėl jo atitikties Konstitucijai. Nors teisininkai išsakė pastabų, jas komiteto nariai, balsų dauguma, atmetė.
Lietuvoje prasidėjo LR Seimo rinkimai
Rinkimai / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Darbo grupės parengtas Politinių organizacijų įstatymo projektas turėtų pakeisti dabar galiojantį Politinių partijų įstatymą.

Įstatymo projekte daugiausiai dėmesio skiriama rinkimų komitetams, griežtinami reikalavimai jų steigimui ir teisiniam veiklos reguliavimui.

Teisininkams kliūna reguliavimas

Pasak Seimo teisininkų, siūloma, kad rinkimų komitetai, kaip ir politinės partijos, būtų nuolat veikiančios didelį steigėjų bei narių skaičių ir juridinio asmens statusą turinčios organizacijos, o ne iš palyginti nedidelio rinkėjų skaičiaus konkretiems rinkimams susiburiančios ir nesudėtingai įregistruojamos rinkėjų grupės.

O tai esą gali prieštarauti Konstitucijai ir konstituciniam teisinės valstybės principui.

„Projekte siūlomas nustatyti rinkimų komitetų steigimo ir veiklos teisinis reguliavimas <...> vertintinas kaip toks, kuriuo asmenų, nesančių politinių organizacijų nariais ir nesusaistytų su jomis jokiais ryšiais, galimybės įgyvendinti savo pasyviąją rinkimų teisę savivaldybių tarybų rinkimuose ir rinkimuose į Europos Parlamentą būtų neproporcingai pasunkintos“, – rašoma Seimo Teisės departamento išvadoje.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pavaduotoja, Regionų frakcijos atstovė Agnė Širinskienė ragino atsižvelgti į Seimo teisininkų pastabą.

„Anksčiau ar vėliau Konstituciniame Teisme nuostatos, jeigu jos nebus keičiamos, jos atsidurs ir mes vėl būsime labai keblioje padėtyje, kada reikės konstitucinį įstatymą taisyti“, – pažymėjo politikė.

S.Šedbaras: niekas netrukdo kreiptis į KT

Komitetui pirmininkaujantis konservatorius Stasys Šedbaras nesutiko, kad parengtame įstatymo projekte rinkimų komitetų teisinis reguliavimas būtų prilygintas politinių partijų teisiniam reguliavimui.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Stasys Šedbaras
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Stasys Šedbaras

„Tačiau sudarant aiškiai nevienodas sąlygas dalyvauti rinkimuose politinėms partijoms ir kitoms politinėms organizacijoms, šiuo atveju rinkimų komitetams, kaip tik, man atrodo, būtų pažeisti konstituciniai lygybės ir vienodų galimybių dalyvauti valdant savo šalį principai“, – pažymėjo S.Šedbaras.

Pasak jo, siūlomus pakeitimus, jeigu prireiks, galėtų įvertinti Konstitucinis Teismas.

„Tai yra Konstitucinio Teismo išaiškinimo reikalas. Jeigu bus panašus reguliavimas priimtas, niekas netrukdo kreiptis“, – pažymėjo S.Šedbaras.

Socialdemokratas Julius Sabatauskas svarstė, jog Seimo teisininkai klaidingai interpretavo faktus ir padarė neteisingą išvadą, nes, anot jo, „nėra prievolės nė vienam asmeniui būti partijos nariu dalyvaujant rinkimuose“.

Kaip ir, pasak J.Sabatausko, „nebūtina būti komiteto nariu siekiant dalyvauti rinkimuose to komiteto sąraše“.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Julius Sabatauskas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Julius Sabatauskas

Komiteto nariai balsavo dėl teisininkų išsakytos pastabos ir balsų dauguma jai nepritarė.

Už tai, kad projekte siūlomas rinkimų komiteto steigimo ir veiklos teisinis reguliavimas gali prieštarauti Konstitucijai, pasisakė tik A.Širinskienė, „prieš“ balsavo Seimo nariai konservatoriai S.Šedbaras, Andrius Vyšniauskas, Irena Haase, socialdemokratas J.Sabatauskas, Laisvės frakcijos atstovas Marius Matijošaitis, susilaikė frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Algirdas Stončaitis.

Pasigenda lygiateisiškumo

Vertindamas projekto atitiktį Konstitucijai, Seimo Teisės departamentas išsakė dar vieną pastabą.

Valstybės dotacijos, pagal siūlomą projektą, rinkimų komitetams nepriklausytų. Jas ir toliau gautų tik ne mažiau kaip 2 proc. rinkėjų balsų per pastaruosius Seimo, savivaldos ir Europos Parlamento rinkimus surinkusioms partijoms.

Rinkimų komitetai turėtų teisę dalyvauti tik konkrečios savivaldybės tarybos bei mero rinkimuose ir rinkimuose į Europos Parlamentą, kai partijos turėtų teisę dalyvauti visuose Lietuvoje rengiamuose rinkimuose.

Tokie ribojimai, turint omeny, kad politinių partijų ir rinkimų komitetų steigimo ir veiklos teisinis reguliavimas būtų iš esmės vienodas, pasak Seimo teisininkų, taip pat vertintini kaip prieštaraujantys Konstitucijai ir joje įtvirtintam asmenų lygiateisiškumo principui.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Konstitucija
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Konstitucija

Su tuo, kad Konstitucijai prieštarauja tai, kad rinkimų komitetų teisės dalyvauti kai kuriuose rinkimuose ir teisės gauti valstybės biudžeto asignavimus nėra vienodos su politinėmis partijomis, sutiko tik A.Širinskienė.

„Prieš“ balsavo S.Šedbaras, M.Matijošaitis, A.Vyšniauskas, I.Haase, J.Sabatauskas, susilaikė A.Stončaitis.

Seimas Politinių organizacijų įstatymo projektą planuoja svarstyti ir priimti pavasario sesijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs