Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2008 12 08

Sveikatos apsauga. „Gali būti tik blogiau“

Valdžia nepalieka iliuzijų ir sveikatos apsaugai. Naujoji valdžia žada ne tik įvesti papildomą savanoriško sveikatos draudimo mokestį, panaikinti PVM lengvatą vaistams, bet ir gerokai sumažinti kompensuojamųjų vaistų skyrimą.
Algirdas Gediminas Šemeta
„Seime neturėtų būti iliuzijų, kad gali būti geriau. Kad bus geriau, šansų nėra, – teigė A.Šemeta. – Gali būti tik blogiau.“ / Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr.

Išklausyti paskirtojo sveikatos ministro Algio Čapliko programos nuostatų ir finansų ministro Algirdo Šemetos pažadų susirinko ne tik Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariai, bet ir sveikatos reikalais besirūpinančių visuomeninių organizacijų atstovai, dabartiniai Sveikatos apsaugos ministerijos vadovai.

Kompensuos mažiau

A.Šemeta teigė, jog didžiausia naujovė – savanoriško sveikatos draudimo įvedimas, nes privalomojo sveikatos draudimo lėšų nepakanka. Taip pat bus naikinamos PVM lengvatos vaistams. Todėl esą atsiras problemų ir dėl kompensuojamųjų vaistų. „Mes neturėtume visų remti kompensuodami jiems vaistus“, – sakė A.Šemeta ir pridūrė, kad kompensuojamieji vaistai bus skiriami tik tiems, kam labiausiai reikia.

A.Čaplikas nebenorėjo vartoti žodžių „sveikatos apsaugos reforma“, nes esą jam jau atsipyko „reformų Lietuva“. Todėl sveikatos apsaugos srityje, kad visiems būtų lengviau klausyti, naujoji Vyriausybė vykdys „plėtrą“. 

Bus tik blogiau

A.Čaplikas teigė, jog kompensavimo mechanizmas skurdžiausiai gyvenantiems bus paruoštas ne anksčiau kaip vasarą.A.Čapliko teigimu, sveikatos apsaugai kitiems metams numatoma skirti 5,1 mlrd.  litų, tad finansavimas nemažėja ir tai esą gerai. O PVM lengvatų praradimas skurdžiausiai gyvenantiems bus kompensuojamas, tik dar neaišku kaip. Tačiau A.Šemeta tuoj pat pataisė, jog iš draudimo fondo lėšų surenkama vis mažiau ir pajamos kas savaitę tirpsta. Todėl A.Šemeta teigė, kad reikia kuo greičiau sukurti kompensavimo mechanizmą, kad nebūtų grįžtama prie lengvatų.

Komiteto nariai siūlė „nedaryti revoliucijų“ ir prie naujojo mokesčio pereiti bei PVM lengvatas naikinti  pamažu.

„Seime neturėtų būti iliuzijų, kad gali būti geriau. Kad bus geriau, šansų nėra, – teigė A.Šemeta. – Gali būti tik blogiau.“

A.Čaplikas teigė, kad kompensavimo mechanizmas skurdžiausiai gyvenantiems bus paruoštas ne anksčiau kaip vasarą.

Valstybinės ligonių kasos direktorius Algis Sasnauskas priminė, kad kitų metų „Sodros“ biudžetas bus liūdnas, vadinasi sveikatos draudimo fonde taip pat bus skylė.

Apie priemokas – tyliai

Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas teigė pritariąs programai. Tačiau jis siūlė garsiai neakcentuoti priemokų gydytojams įvedimo. Naujoji valdžia siūlo jas įvesti oficialiai kaip ginklą prieš neoficialius kyšius. Gydytojų sąjunga žadėjo parengti priemokų už paslaugas sąrašą, tik esą nenori, kad apie tai būtų garsiai kalbama.

Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidento Stasio Gendvilio nuomone, naujovių įvedimas nuo sausio daugeliui pacientų bus labai skaudus, nes jau čia pat gruodžio vidurys. Jis siūlė taikyti pereinamąjį laikotarpį, nes labai sunerimę sergantieji lėtinėmis ligomis, laukiantys sąnarių persodinimo operacijų bei kitų sveikatos problemų turintys pacientai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos