2020 11 21

Sveikatos tarybos narys: naujų atvejų dinamika labiau rodo NVSC darbo broką, o ne tikrą epidemijos padėtį

Prezidento Gitano Nausėdos suburtos Sveikatos tarybos narys, „Euromonitor International“ duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius tikina, kad karantino poveikį pastebėti bus sunku ir taip, anot jo, yra dėl Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) darbo broko.
Vaidotas Zemlys-Balevičius
Vaidotas Zemlys-Balevičius / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Nuo lapkričio 7 d. paskelbus karantiną vienas iš aktualių klausimas kada pamatysim jo poveikį. Poveikį galima matuoti įvairiai, bet pati suprantamiausia statistika tai naujų atvejų dinamikos pokyčiai. Jeigu karantinas veikia, augimas turi pradėti lėtėti ir pavirsti į kritimą.

Žiūrėti į dienos dinamiką dėl savaitgalinių efektų nėra prasmės. Todėl visai protinga žiūrėti į savaitinį augimą, ty lyginti 7 dienų atvejų skaičių su atvejų skaičiumi iš prieš tai buvusių 7 dienų. Taigi šiandien lygintume atvejų skaičių nuo lapkričio 14 d. iki lakričio 20 d. su atvejų skaičiumi nuo lapkričio 7 d. iki lapkričio 13 d. Tokią statistiką galima skaičiuoti kiekvieną dieną“, – savo feisbuko paskyroje rašo Vaidotas Zemlys-Balevičius.

Anot jo, žiūrint į statistiką iki penktadienio buvo visai neblogas vaizdas. Lapkričio 18 ir 19 augimas buvo nukritęs žemiau nulio. Bet lapkričio 20 d jis vėl šoktelėjo iki 6%.

„Kas nutiko? O nutiko tas, kad į lapkričio 5-7 dienas NVSC sudėjo kelių dienų atvejų skaičius ir taip dirbtinai juos padidino. Tas akivaizdžiai matosi žiūrint į teigiamų naujų testų dinamiką. Lapkričio ketvirtą teigiamų naujų testų buvo 1383, o naujų atvejų užifksuota tik 995. Per kitas tris dienas NVSC kaip iliuzionistas iš kepurės ištraukė 816 daugiau naujų atvejų negu buvo užfiksuota naujų teigiamų testų.

Tos dienos dirbtinai didino praeitos savaitės skaičius ir todėl buvo stebimas kritimas nors realiai jo nebuvo. Kai tos dienos pradėjo nepateikti į 7 dienų langą viskas atsistatė į savo vėžes.

Skaičiuojant savaitinį augimą iš teigiamų naujų testų iki kritimo toli. Stebima ta pati augimo mažėjimo tendencija, bet augimas sumažėja iki 7% ir paskutinę dieną vėl pradeda kilti.

„Ką daro NVSC?“

Taigi eilinį kartą turime kad naujų atvejų dinamika labiau rodo NVSC darbo broką o ne tikrą epidemijos padėtį. Ir pagrįstai kyla klausimas ką realiai daro NVSC?“, – klausia ekspertas.

Ir priduria, kad absoliučiai visus iki šiol viešai skelbtus duomenis buvo galima surinkti be NVSC.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Nacionalinis visuomenės sveikatos centras
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Nacionalinis visuomenės sveikatos centras

„Testų duomenys keliauja į e-sveikatą kartu su testuojamų asmens kodu iš kurio gali nustatyti amžių, lytį ir gyvenamąją vietą. Nustatyti ar tai naujas atvejis tada yra elementarus automatinis patikrinimas. Doumenis, ar susirgę pasveiko, vėl gali susirinkti iš e-sveikatos arba automatiškai nustatyti pagal izoliacijos pabaigą arba pakartotinį neigiamą testą.

Nuo lapkričio 7 d. paskelbus karantiną vienas iš aktualių klausimas kada pamatysim jo poveikį. Poveikį galima matuoti...

Posted by Vaidotas Zemlys-Balevičius on 2020 m. lapkričio 21 d., šeštadienis

NVSC realiai pateikia tik vieną skaičių – naujus atvejus, kuris realiai reiškia, kad kažkas iš NVSC darbuotojų arba savanorių kažkada prie naujo teigiamo testo pridėjo varnelę kad va čia yra naujas atvejis. Su tokiais duomenimis epidemijos nesuvaldysi“, – rašo Vaidotas Zemlys-Balevičius.

Sveikatos tarybos narys tikina nesuprantantis, kam apskritai reikalingas karantinas, kuris neveikia.

„Kol nebuvau ekspertų grupės narys naiviai galvojau kad SAM ir NVSC turi daugiau duomenų negu skelbia. Po dviejų savaičių buvimo ekspertų grupėje besaiškinant situaciją kuo toliau tuo labiau stiprėja įspūdis, kad arba daugiau duomenų nėra, arba kad jie beverčiai. Mane pasiekė pora Excelių kuriuose lyg ir yra informacijos bet jos tiek nedaug, kad papildomą vaizdą apie epidemiją sunku susidaryti.

Dabar mes turim lietuvišką fenomeną, karantiną, kuris nestabdo epidemijos, bet ekonomikai vis tiek kenkia.

Todėl nenuostabu, kad visą epidemijos laikotarpį iš SAM ir NVSC mes realiai daugiau negu elementarios atvejų analizės neišgirdom. Kai SAM ir NVSC sako kad karantino poveikis išaiškės tik po kelių savaičių, tai jie remiasi panašiais samprotavimais, kuriuos aš čia išdėsčiau. Normaliai nerenkant duomenų, iš kur ateina nauji atvejai, bei neturint analitinės platformos turimai informacijai apdoroti (padriki Excel failai nesiskaito) jokių gilesnių įžvalgų tiesiog neįmanoma padaryti.

VIDEO: Speciali vaizdo medžiaga iš kovos su koronavirusu epicentro Santaros klinikose

Imant marinistinę laikinojo ministro pirmininko analogiją, SAM ir NVSC laivą per epidemijos jūrą naviguoja sėdėdami žemiausiame denyje ir priglaudę ausis prie laivo dugno. Taip tavarkantis, spėju geriausiu atveju augimą sumažinsim iki nulio, bet kritimo nesulauksim. Atviras klausimas kam tada reikalingas karantinas, kuris neveikia? Karantinas yra priemonė, kuri stabdo epidemiją bet žaloja ekonomiką. Dabar mes turim lietuvišką fenomeną, karantiną, kuris nestabdo epidemijos, bet ekonomikai vis tiek kenkia.

Labai tikiuosi kad aš klystu ir jau kitą savaitę pamatysim atvejų kritimą. Deja turint omenyje kad teigiamų tyrimų dalis toliau sėkmingai auga, kas reiškia, kad realiai situacija nevaldoma ir susirgimo atvejų yra kur kas daugiau negu spėjama užfiksuoti, optimistu išlikti sunku“, – savo feisbuko paskyroje rašo Prezidento Gitano Nausėdos suburtos Sveikatos tarybos narys, matematikas, Vaidotas Zemlys-Balevičius.

Duomenys ir statistika: https://mpiktas.github.io/covid19lt/

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų