„Jei dugne randam butelį, tai jis greičiausiai iš sovietinių laikų. Dabar butelių jau niekas nemėto, viską surenka“, – juokauja nardymo specialistas Aurelijus Kinas, kai įlipu į jo katerį ir mes plaukiame į Šventosios uostą. Ten jau laukia narai entuziastai.
Paskirstyti į tris komandas po tris, narai šukavo visą uosto dugną. Nors pats uostas kol kas neveikia, tačiau jau netrukus bus skelbiamas konkursas jo gilinimo darbams atlikti. Todėl jau trečius metus entuziastai renkasi į uostą su nardymo įranga.
„Lėčiau plaukit, ten narai dirba“, – iš katerio šūkteli Lietuvos povandeninio sporto federacijos vadovas Aurelijus Kinas pro šalį skriejantiems vandens motociklininkams. Šventosios uostą kol kas okupavę jie, tačiau netrukus tikimasi čia išvysti ir jachtas. Kol kas uosto prieigos užneštos smėliu, ir jachtos čia praplaukti negali, net kateriai turi variklius pakelti.
Uoste maždaug į trijų metrų gylį leidžiasi nardyti pramokę mokiniai, taip pat ir profesionalūs gelbėtojai – tai savotiškos pratybos, rengiamos entuziastų dėka, niekieno neremiamos, o nardytojų kolektyvui vadovauja Valerijus Krisikaitis, žinomas nardymo instruktorius.
Sekmadienį nardytojams, beje, kurių tarpe buvo ir moterų, daugiausiai pavyko ištraukti senų padangų, o ir tos dugne atsidūrė tik atsirišusios nuo kranto, nes buvo apsaugos buferiai nedideliems laivams.
Iš motorinės valties narus prižiūrėjęs A.Kinas pasakojo, kad skirtingose vietose randamos skirtingos šiukšlės. Šalia uosto vartų, kur praeina poilsiautojai, dugne yra kalnai stiklo. „Gali su ekskavatoriumi atvažiuoti ir kasti“, – pasakojo pašnekovas. Tiesa, buteliai dar – iš sovietinių laikų, dabar poilsiautojai esą jau mažiau šiukšlina.
„Manau, kad žmonės vis labiau tampa supratingi, šiukšlės, kaip matot, yra senos“, – teigė A.Kinas. Tiesa, senasis uostas – toliau nuo takų, todėl čia daugiausiai užsuka tik žvejai, kitaip atrodytų po Šventosios tiltais, kurias į jūrą keliauja poilsiautojai.
Beje, taromatai Lietuvoje „atlaisvino“ upių dugnus nuo plastikinių butelių. „Vasarą butelių rinkėjai čia suvažiuoja iš visos Lietuvos, ir labai gerai gyvena, ir niekas nemėto į vandenį butelių“, – pasakojo jis.
Įspūdingiausi trofėjai? Narai yra radę trijų degiklių žalvarinį primusą iš laivo.
„Mūsų tikslas visur – nardyti po ne visai šviesias vietas“, – sakė entuziastas, beje, tik neseniai persikėlęs gyventi iš Vilniaus į Šventąją.
Narai į uosto dugną nyra du kartus per sezoną – pradžioje ir pabaigoje.