V.Putinas tuometinio premjero Andriaus Kubiliaus vadovaujamą delegaciją Maskvoje priėmė 2010 metų kovo 26 dieną.
Tuo metu V.Putinas sėdėjo ministro pirmininko poste, o prezidento pareigas buvo perleidęs Dmitrijui Medvedevui.
V.Putino derybos su lietuviais vyko praėjus pusantrų metų po Rusijos karo su Sakartvelu, kai Kremlius jau buvo pripažinęs atplėštų Pietų Osetijos ir Abchazijos respublikų nepriklausomybę, bet dar iki Krymo aneksijos.
Nors V.Putinas ir Rusija tuo metu dar buvo kitokie, žvilgsnis į pusantros valandos trukusių derybų užkulisius leidžia susidaryti aiškesnį vaizdą apie režimo požiūrį į Lietuvą ir visą regioną, V.Putino būdą ir prioritetus.
Jie taip pat atskleidžia kai kuriuos iki šiol neskelbtus Rusijos pasiūlymus, konfidencialiai pateiktus Lietuvai ir kitoms regiono šalims.
Šis straipsnis parašytas remiantis diplomatų parengta atmintine, kuri iki šiol buvo prieinama tik kelioms dešimtims politikų ir diplomatų, ir interviu su derybų dalyviais.
„Nors Vladimiras Putinas teigė esąs pasirengęs išklausyti, visgi jis daugiau kalbėjo, negu klausė“, – rašoma atmintinėje, kuri iki išslaptinimo turėjo „riboto naudojimo“ žymą.
A.Kubilius sako, kad susitikime juto įžūlų V.Putino spaudimą.
„Pajutau Piterio gatvės vaikino charakterį, kuris man kažkuo priminė vadinamosios Krasnūchos vaikinus. Jeigu tik pajunta tavo silpnumą, tai agresyviai pradeda spausti ir turi dėti pastangų laikyti tą spaudimą“, – 15min sakė A.Kubilius, minėdamas blogos reputacijos rajoną Vilniuje.
Delegacijoje buvęs diplomatas Deividas Matulionis pamena V.Putino laidytus keistus juokelius – ir netikėtus komplimentus ambasadoriui Antanui Vinkui. „Atkaklus tas jūsų ambasadorius“, – mestelėjo V.Putinas.
Kvietimas V.Putinui į Lietuvą
Pagal protokolą, susitikimas prasidėjo žurnalistams atvira dalimi.
V.Putinas jau buvo pagarsėjęs tuo, kad dažnai verčia kitas delegacijas laukti – su lietuviais to nebuvo. Delegacijos nariai prisimena, kad susitikimo laukė tik 15 minučių.
Prieš prasidedant konfidencialiam pokalbiui nuskambėjusios mandagumo frazės būtų visiškai nesuprantamos šiuo metu, kai dėl agresijos Ukrainoje V.Putiną tarptautinė demokratinė bendruomenė vadina karo nusikaltėliu, o Lietuva išsiuntė Rusijos ambasadorių iš šalies.