Kol bus atrankos būdu išrinktas naujas komisariato viršininkas, jam laikinai vadovaus vienas iš VPK viršininko pavaduotojų.
Panevėžio apskrities VPK viršininkas E.Lapinskas apsisprendė užbaigti tarnybą Lietuvos policijoje. Juolab kad iš vidaus tarnyboje ištarnautų 33 metų pareigūnas tris dešimtmečius atidavė policijai.
Dėmesys – kokybei
Prieš išsiskirdamas su pareigomis Panevėžyje ir išvažiuodamas į Kėdainius, E.Lapinskas mielai bendravo su naujienų portalu JP ir atsakė į keletą klausimų.
– Penkeri metai prabėgo greitai. Kas labiausiai įsimintina?
– Įsimintina tai, kad per tuos metus įvyko labai daug pokyčių ir pertvarkų. Buvo pereita prie naujo veiklos modelio. Sudėliotos kompetencijos kriminalinės policijos padalinyje, centralizuotos operatyvaus valdymo padalinio funkcijos – rajonuose neliko budėtojų. Komisariatai pradėjo dirbti pagal naują veiklos modelį.
Sudėtingi kriminaliniai ir rezonansiniai nusikaltimai atiduoti tirti specializuotiems padaliniams. Keitėsi darbas ir administravimo padaliniuose. Labiau kreiptas dėmesys į kokybę, o ne į kiekybę.
Didžiausias dėmesys – rezonansui
– Ar buvo skaudžių nusivylimų? Juk paliekate neištirtų rezonansinių bylų, kurios panevėžiečius jaudina?
– Rezonansinių nusikaltimų visada buvo ir bus. Policija registruoja visus nusikaltimus, bet didžiausias dėmesys tenka rezonansiniams ir smurtiniams nusikaltimams: nužudymai, plėšimai. Tiems nusikaltimams ištirti skiriamos didžiausios pajėgos. Į kiekvieną nusikaltimą įdėta daug darbo, bet jei tuo momentu nėra nustatyti įtariamieji, nereiškia, kad nusikaltimas pamirštamas.
Iš vidaus tarnyboje ištarnautų 33 metų pareigūnas tris dešimtmečius atidavė policijai.
Ir po keletą metų jis bus ištirtas ir išaiškintas. Tačiau pagrindinis dėmesys – smurtiniams nusikaltimams, nes jie daugiausiai daro žalos ir sukelia žmonėms nesaugumo jausmą.
Kita dalis – turtiniai nusikaltimai. Jie – sisteminiai. Šiuos nusikaltimus daro žmonės, kuriems tai yra pragyvenimo šaltinis, bet jiems tai pat reikia skirti dėmesį.
Policija daro daug, bet, jei ne visuose pasiekta sėkmė nereiškia, kad jie nebus ištirti. Kitas dalykas – rezonansas gali kilti ir iš niekur. Gali paties nusikaltimo ir nebūti, bet paskleista netiksli informacija apie nelaimingą atsitikimą, padaro įvykį rezonansiniu nusikaltimu. Netikri pagalbininkai nelaimingą atsitikimą padarė nužudymu. Tačiau atlikti tyrimai parodė, kad tai buvo nelaimingas atsitikimas, skaudi tragedija. Panašūs įvykiai palieka skaudžius prisiminimus.
Didžiuojasi darbu
– Kuo didžiuojatės ir drąsiai galite sakyti, kad tai įvyko jūsų kadencijos laikotarpiu?
– Pats įdomiausias dalykas, kai atvykęs į Panevėžį pamačiau, kad policija turi labai daug prastų patalpų, o sąlygos darbuotojams – baisios. Patalpos baisios ne tik darbuotojams, bet ir atėjusiems į komisariatus spręsti problemų. Ir dabar nejauku užsukti į Migracijos tarnybos patalpas K.Binkio gatvėje.
Šias problemas pradėjome spręsti – mažinti patalpų kiekį ir galvoti, kaip galutinai išspręsti ją. Geriausias dalykas, kad pavyko rasti vietą, kurioje ateityje bus galima sukelti visus policijos padalinius. Tuo padarytu žingsniu tikrai didžiuojuosi. Beržų gatvėje iškils naujas pastatas, o po trejų metų jis bus pastatytas ir ten bus sukelti visi Panevėžio VPK padaliniai. Džiaugiuosi, kad pavyko įgyvendinti šį projektą per kadenciją.
Kelionės atima daug laiko
– Kodėl traukiatės iš posto? Jus rugpjūčio 5 dieną sukaks 51 metai. Tai juk nėra daug?
– Kaip žmogui, 51 metai – nėra daug. Kaip pareigūnui – daug. Vis dėlto 30 metų atiduota tarnybai. Kai nuo 2008 metų atsirado šioje tarnyboje rotacija, suvoki, kad ne visur galėsi, pagal paskirtą rotaciją, važinėti. Pirmos rotuojamos pareigybės 2008 metais buvo Šiauliuose, po penkerių metų – 2014 metais atvykau į Panevėžį.
Kadangi gyvenu Kėdainiuose, šios rotacijos buvo priimtinos. Kelionės atima daug laiko, o pareigūno darbe laikas nėra ribojamas. Vadovo darbo laikas neskaičiuojamas nuo 8 iki 17 valandos. Juk kartais neįmanoma 17 val. uždaryti durų. Traukiuosi gal ir todėl, kad antrai kadencijai nebuvo pasiūlymo likti Panevėžyje. Buvo pasiūlyta kita apskritis, o ten važinėti, atima daug laiko. Su siūlymu nesutikau ir pagalvojau, gal jau laikas sustoti.
Rezonansinių nusikaltimų visada buvo ir bus.
Šeimai pirmenybė
– Ir apie ką pagalvojote? Ką veiksite?
– Nereikia bijoti naujų iššūkių. Amžius mano toks, kad dar galima kažką nuveikti ir pradėti savo veiklą. Kuo vėliau trauksiesi iš pareigų, tuo sudėtingiau bus pradėti kitus darbus. Kol kas dar negaliu garsiai ištarti, kokia tai bus veikla. Turiu planų ir numatęs darbų į priekį, bet pirmiausiai turiu grąžinti skolą šeimai. Jie per 30 metų labiausiai buvo nuskriausti.
Turi žinoti pagrindinį pareigūno principą
– Koks žmogus turi ateiti vadovauti Panevėžio apskrities VPK ir ką palinkėtumėte?
– Į mūsų sistemą pašaliniai žmonės neateina. Ateina žmonės, kurie atitinka reikalavimus, kurie nebijo iššūkių. Turi ateiti toks, kuris sugebės vienyti kolektyvą ir nuteikti rimtam darbui. Juk iš šalies žmonės į tokias pareigas neateina. Kiekvienas vadovas turi savo viziją, bet nepamiršti esminių principų: ginti, saugoti, padėti.
Juolab kad pagrindinis mūsų darbo vertintojas – gyventojas. Jeigu jis policijos darbą vertina teigiamai, tai jau puiku. To ir palinkėčiau naujam Panevėžio apskrities VPK vadovui, kad apskrities gyventojai jaustųsi ginami, saugus ir jiems suteikta pagalba.