2010 11 03

Taupymas biudžetinėse įstaigose nesibaigia

Pinigų darbuotojų atlyginimams stokojantys policijos, ugniagesių, bibliotekininkų, karių ir kitų biudžetinių įstaigų vadovai priversti raginti darbuotojus nemokamai atostogauti. Priešingu atveju įstaigos bus priverstos atleisti dalį darbuotojų.
Pasak policijos vadovų, prieš kurį laiką protesto akcijomis savo teises gynę Kauno pareigūnai supranta situaciją, kurioje atsidūrė jų darbovietė. Todėl didžioji dalis sutiko sutrumpinti savo darbo laiką ir taip taupyti.
Pasak policijos vadovų, prieš kurį laiką protesto akcijomis savo teises gynę Kauno pareigūnai supranta situaciją, kurioje atsidūrė jų darbovietė. Todėl didžioji dalis sutiko sutrumpinti savo darbo laiką ir taip taupyti. / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Gąsdinami šios minties biudžetininkai trumpina savo darbo valandas, o ilguosius šventinius savaitgalius pailgina nemokamomis atostogų dienomis.

Statistikos departamento duomenimis, vidutinis mėnesinis darbo užmokestis šalyje antrąjį 2010 metų ketvirtį sudarė 2055,8 lito ir, palyginti su pirmuoju ketvirčiu, padidėjo 1,2 proc. Antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su pirmuoju ketvirčiu, vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis valstybės sektoriuje sudarė 2167,4 lito ir padidėjo 1,5 proc.

Tačiau džiaugtis tuo valstybinėse įstaigose dirbantys žmonės negali – daugelyje įstaigų šiuo metu pats nemokamų atostogų įkarštis. Vieni prašomi per mėnesį nemokamai atostogauti bent dieną, kitiems būtina išnaudoti visas 30 dienų per metus. Trečias variantas – sutrumpintos darbo valandos. Būtent taip savo atlyginimams Kaune taupo policijos pareigūnai.

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) darbuotojų darbo užmokesčio ir su juo susijusių išmokų pinigų katilas šiemet buvo sumažintas 2,4 mln. litų. Gautos sumos neužteko išmokėti visiems pareigūnams atlyginimus.

Kaune nemokamų atostogų pareigūnai intensyviausiai eina dabar. Pavyzdžiui, per spalį išėjo maždaug 80 proc. visų darbuotojų. Iki lapkričio Kauno apskrities VPK įstaigos dėl nemokamų atostogų sutaupė 66 tūkst. Lt. Darbuotojams dirbant trumpiau per ketvirtą metų ketvirtį Kauno apskrities policija planuoja sutaupyti dar apie 650 tūkst. Lt

„Dėl to nuo metų pradžios mažintos automobilių ridos, darbas organizuotas taip, kad lėšos būtų taupomos, taip pat atsisakyta kelių patalpų. Darėme viską, kad būtų kuo daugiau sutaupyta ir išvengta darbuotojų atleidimo. Tačiau lėšų vis tiek trūko. Todėl komisariato vadovas kreipėsi į darbuotojus prašydamas solidarizuotis ir dar daugiau taupyti. Tiesa, vietoje nemokamų atostogų, kurių metu darbuotojas lieka neapdraustas socialiai, suradome kitą variantą: nusprendėme trumpinti savaitės darbo laiką. Darbuotojai turi teisę pasirinkti bet kurią savaitės dieną, kada norėtų sutrumpinti savo darbo laiką – valandomis (pavyzdžiui, dirbti iki pietų) arba pasiimti net visą laisvą dieną. Pareigūnų pasirinkti variantai skirtingi, nes žmonių daug: kai kas dabar, prieš ilgąjį savaitgalį prisidėjo po dieną, kiti ketina tai padaryti prieš ar po Kalėdų“, – sakė Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Personalo skyriaus viršininkas Darius Banėnas. Jo teigimu, iki spalio pabaigos darbo valandas jau buvo susitrumpinę maždaug 1000 Kauno VPK pareigūnų, t.y. apie pusė visų darbuotojų: „Kiti galbūt iki metų pabaigos tai padarys. Tačiau niekas nėra verčiamas: gal jų finansinė padėtis to padaryti neleidžia.“

Siekia sutaupyti 5 mln. litų

Pasak Policijos departamento Komunikacijos skyriaus viršininko pareigas laikinai einančio Ramūno Matonio, lėšų pareigūnų algoms metų pradžioje trūko visoje Lietuvoje. Tačiau pirmiausia buvo taikytos kitos taupymo priemonės: atsisakyta nenaudojamo nekilnojamojo turto, jis atiduotas Turto fondui, ir bus parduotas, taip pat padaryta struktūrinių pakeitimų, keičiamos pareigybės – statutiniai pareigūnai į civilius, mažinamas areštinių skaičius, tarnybinės uniformos nebeišduodamos kabinetuose dirbantiems pareigūnams, atsisakyta pašto paslaugų – tarp policijos ir kitų institucijų susirašinėjama elektroniniu paštu.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Ramūnas Matonis
Policijos departamento nuotr./ Ramūnas Matonis

Tačiau greta to pareigūnai taupo ir nemokamai atostogaudami. „Didelio noro imti nemokamas atostogas darbuotojai nerodo, tačiau solidariai tai daro. Su visais metų pradžioje buvo sutarta: jei nenorime atleisti darbuotojų, reikės eiti nemokamų atostogų. Tas ir daroma. Pernai nemokamas atostogas ėmė policijos departamento darbuotojai ir komisariatų vadovai. Šiemet teko ir visiems kitiems prisidėti. Išskyrus tuos, kurie dirba pagal darbo sutartis“, – pasakojo R.Matonis.

Policijos departamento duomenimis, šiemet iki rugsėjo mėnesio į nemokamas atostogas dėl taupymo departamentui pavaldžiose įstaigose išėjo apie 6 tūkst. darbuotojų. Dėl to sutaupyta 2,9 mln. litų. Iki metų pabaigos planuojama sutaupyti dar 2,2 mln. litų.

Vilniaus mieste iki rugsėjo nemokamas atostogas ėmė 1647 policijos darbuotojai, Kaune – 81, Klaipėdoje – 63. Skirtingų miestų komisariatai patys galėjo apsispręsti, kada daugiau darbuotojai atostogaus: kai kurie daugiau ėjo metų pradžioje, kiti, kaip kad Kauno, – eina dabar ir iki metų pabaigos.

Poilsiauja“ ir kiti

Nemokamas atostogas ima ir kitų valstybinių įstaigų darbuotojai. Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos Finansų ir ekonomikos skyriaus vedėja Nora Jasenauskienė pasakojo, kad visi darbuotojai jau buvo pasiėmę po 15 dienų nemokamų atostogų. Tačiau iki metų pabaigos jiems teks išnaudoti dar tiek pat neapmokamų atostogų.

„Mums trūksta 1,5 mėnesio darbo mokos fondo. Situacija tragiška. Todėl dauguma žmonių ir per nemokamas atostogas dirba. Kaip sakoma – susimažinome algą ir dirbame. Nes krūviai dideli“, – sakė N.Jasenauskienė.

Metų pradžioje nemokamų atostogų ėjo ir visi Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) darbuotojai. Pasak tarnybos Informacinių sistemų ir informacijos skyriaus vedėjo pavaduotojo Vilmanto Krasausko, vienam VMVT sistemos darbuotojui teko imti apie 5 dienas nemokamų atostogų: „Tokiu būdu buvo sutaupytos 1 mėnesio darbo užmokesčiui VMVT darbuotojams reikiamos lėšos. Sutaupius lėšų šiuo metu neapmokamų atostogų eiti nereikia.“

Krašto apsaugos sistemos darbuotojai šiemet valstybei „padovanojo“ 3240 darbo dienas. Skaičiuojama, kad beveik 10 tūkst. šios sistemos darbuotojų nemokamai atostogavo po 1/3 darbo dienos.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Kauno ugniagesiams šiemet eiti nemokamų atostogų nereikėjo. Tačiau taupyti tenka iki šiol.
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Kauno ugniagesiams šiemet eiti nemokamų atostogų nereikėjo. Tačiau taupoma kitais būdais

Gelbėjasi kitais būdais

Sumažintas finansavimas kelia galvos skausmą ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui. Tačiau taupyti visuomenės saugumo sąskaita neteko – rasti kiti būdai. Nemokamai atostogauja tik departamento vadovai.

„Eiti visiems nemokamų atostogų nereikia, nes metų pradžioje, paaiškėjus, jog darbo užmokesčio fondui trūks pinigų, buvo imtasi kitų taupymo priemonių. Iš karto buvo nubrauktos kompensacijos už pravažiavimus ir butpinigiai, t.y. pinigai, skirti pareigūnų nuomojamiems butams. Dėl to sutaupėme pinigų ir todėl dabar ugniagesiams – žemesniajai pareigūnų grandžiai, budinčiai ir važiuojančiai į gaisrus, nereikia eiti nemokamų atostogų. Žmonės gali būti ramūs – budinčių ugniagesių nepritrūks. Nemokamų atostogų eina tarnybų viršininkai – administracijos darbuotojai“, – sakė Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Organizacinio skyriaus vedėja Alevtina Krenickaja. Pasak jos, pradėjus taikyti taupymo priemones, pavyko pasiekti, kad algas ugniagesiai gautų laiku.

Kiekvieną mėnesį skaičiuojam išlaidas ir pajamas sukandę dantis. Šiemet finansavimas mums (Kauno apskrities priešgaisrinei gelbėjimo valdybai – red.) buvo sumažintas 80 tūkst. litų. Per visus metus stengiamasi tą sumą sutaupyti

„Iki Naujų metų liko dar du mėnesiai. Dar visko gali būti. Kiekvieną mėnesį skaičiuojam išlaidas ir pajamas sukandę dantis. Šiemet finansavimas mums (Kauno apskrities priešgaisrinei gelbėjimo valdybai – red.) buvo sumažintas 80 tūkst. litų. Per visus metus stengiamasi tą sumą sutaupyti. Bet šiuo metu jau esame atsisakę visko – ugniagesiai gauna tik atlyginimą. Apie jokius priedus, premijas nėra kalbos. Vidutinė ugniagesio gelbėtojo, važiuojančio į gaisrus ir kitus gelbėjimo darbus, alga – 1500 litų „į rankas“, – sakė Kauno ugniagesių atstovė.

Valdininkai nebeatostogauja

Pernai nemokamų atostogų teko imti ir Kauno miesto savivaldybės darbuotojams. Taip gelbėti sunkioje finansinėje situacijoje atsidūrusią įstaigą prašė miesto vadovai. Savivaldybės Personalo skyriaus duomenimis, 2009 metais nemokamomis atostogomis pasinaudojo 533 darbuotojai, kurie buvo pasiėmę 2665 nemokamų atostogų dienas. Vidutiniškai vienas darbuotojas atostogavo 5 dienas. Per 2009 metus savivaldybė išleidusi darbuotojus nemokamų atostogų sutaupė 766 tūkstančius litų savo biudžeto lėšų. Šiuo metu nemokamų atostogų sąskaita savivaldybėje netaupoma.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai