Apie prezidentūros jau visus metus vykdomą projektą žurnalistai informuoti gerokai pavėlavus, į susitikimą dėl tos pačios priežasties laiku atvykti negalėjo ir vaikus globojančių šeimynų atstovai. Meras nuo žiniasklaidos apskritai tveriasi tylos siena, o Tauragės savivaldybės administracijos direktorius atkerta – susižinoti, kada ir kas vyksta savivaldybės administracijoje, esąs pačių žurnalistų reikalas.
Pristatė prezidentės projektą
Spalio 19-ąją Tauragėje Lietuvos Respublikos prezidentūros iniciatyva buvo surengtas prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos nacionalinės socialinio saugumo kampanijos „Už saugią Lietuvą“ susitikimas su Tauragės rajono savivaldybės administracijos, vaiko teisių apsaugos, vaikus globojančių institucijų atstovais ir žiniasklaida.
Susitikimo metu su visų Tauragės regiono savivaldybių, nevyriausybinių organizacijų bei Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovais aptarti vaikų globos ir įvaikinimo sistemos pertvarkos procesai, kartu – ir savivaldybių tarybų patvirtinti socialinių paslaugų planai, siekiant įvertinti, kokios savivaldybių organizuojamos socialinės paslaugos yra ir turėtų būti artimiausioje ateityje plėtojamos, kad mažiausi (iki trejų metų amžiaus) ir vyresni vaikai nebebūtų siunčiami į kūdikių namus bei į vaikų globos įstaigas. Tai buvo jau dešimtasis prezidentūros atstovų susitikimas šiemet su Lietuvos savivaldybėmis regionuose.
Spaudos atstovė pažadėjo pranešti
Susitikimas savivaldybės administracijos mažojoje posėdžių salėje prasidėjo 10.30 val. Kvietimą į jį „Tauragės kurjerio“ redakcija elektroniniu paštu gavo 11.02 val., susitikimui jau prasidėjus.
Kaip „Tauragės kurjerį“ jau po viešnagės Tauragėje informavo LR prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja Ramunė Guobaitė-Kirslienė, tokių susitikimų, problematikos ir diskusijų su savivalda viešinimas regioninėje spaudoje prezidentūrai yra labai svarbus. Pasak prezidentūros atstovų, pranešti žiniasklaidai apie planuojamą susitikimą spalio 18 dieną buvo paprašyta Tauragės rajono savivaldybės atstovės spaudai Rasos Liorančienės.
„Telefonu buvo sutarta, kad renginys bus atviras žurnalistams, jame bus galima dalyvauti visą laiką, o renginiui pasibaigus bus sudaryta galimybė gauti Prezidentės patarėjų komentarą. R.Liorančienė pažadėjo iš karto po pokalbio išplatinti kvietimus vietinei žiniasklaidai. Buvo įvardyti ir konkretūs atstovai: „Tauragės kurjeris“, „Tauragės žinios“, radijas ir televizija“, – „Tauragės kurjeriui“ jau po susitikimo pranešė prezidentūros atstovė Goda Bačenskienė.
Kaip „Tauragės kurjerį“ informavo susitikime turėjusios dalyvauti vaikus globojančios šeimos, joms taip pat apie susitikimą su prezidentūros atstovais pranešta netinkamai. Kai kurie vaikų globėjai dėl to į susitikimą pavėlavo, mat apie jį sužinojo tik jam jau prasidėjus.
Meras tyli
Kodėl apie visuomenei svarbius dalykus savivaldybės vadovai neinformuoja žiniasklaidos?
Meras Sigitas Mičiulis į redakcijos klausimus taip ir nematė reikalo atsakyti, o Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis atkirto: susižinoti, kas vyksta savivaldybės administracijoje – pačių žurnalistų reikalas. Esą pasižiūrėti, kokiuose susitikimuose dalyvauja meras, žurnalistai, gali į jo viešai skelbiamą darbotvarkę.
Mero S.Mičiulio darbotvarkėje tądien buvo įrašyta, kad jis dalyvaus susitikime su prezidentūros atstovais, tačiau kur susitikimas vyks – Tauragėje ar Vilniuje, kokie klausimai bus aptariami, nepranešta. M.Petraitis pažadėjo redakcijai atsiųsti informacinį pranešimą apie tai, kas susitikime aptarta, tačiau jo taip ir nesulaukėme.
Susitikimas savivaldybės administracijos mažojoje posėdžių salėje prasidėjo 10.30 val. Kvietimą į jį „Tauragės kurjerio“ redakcija elektroniniu paštu gavo 11.02 val., susitikimui jau prasidėjus.
Prezidentūra: Tauragė strategijos neturi
Informaciją apie Tauragės regiono apžvalgą vaiko teisių apsaugos sistemoje žurnalistams atsiuntė prezidentūra. Prezidentūros skaičiavimu, Tauragės rajone gyvena 225 socialinės rizikos šeimos, jose auga 436 vaikai. Tauragės rajone veikia 10 vaiko dienos centrų. Per pastaruosius metus rajone daugėjo ir socialinės rizikos šeimų, ir jose augančių vaikų. Šiemet iš tokių šeimų į globos institucijas buvo paimti 44 vaikai (pernai per visus metus 45). Į šeimas grąžinti tik šeši vaikai (pernai buvo trys).
Prezidentūros teigimu, visų Tauragės regiono savivaldybių vadovai supranta alternatyvių paslaugų svarbą, tačiau Tauragėje nėra darbą su biologinėmis šeimomis ir įvairias globos formas apimančios strategijos, kad kūdikiai ir vaikai iki trejų metų nepatektų į globos įstaigas. Be to, Tauragėje būtina stiprinti darbą su socialinės rizikos šeimomis, plėsti nestacionarių paslaugų teikimą, didinti jų pasiekiamumą kaimo vietovėse, nes dauguma socialinės rizikos šeimų gyvena būtent kaimuose. Nors Tauragės savivaldybė yra numačiusi priemones pereiti nuo institucinės globos prie bendruomenėje teikiamų paslaugų, tačiau socialinių paslaugų plane pasigendama vaikų globos formų įvairovės.