Buvo kapinių teritorija
Apie tai, kad Tauro kalno papėdėje, prie Pamėnkalnio gatvės, išardžius ten buvusią automobilių stovėjimo aikštelę rasti bent dviejų žmonių palaikai, 15min pranešė viena vilnietė.
Ji neslėpė esanti nustebinta, kad apie šiuos radinius nebuvo skelbiama viešai: „Šioje vietoje buvusi kapinių teritorija, taip pat viena iš miesto legendų teigia, kad Tauro kalno papėdėje galėjo būti palaidoti, berods, 1863-1864 m. sukilėliai.
Paties Tauro kalno tvarkybos darbai – taip pat labai kontroversiški, kadangi visuomenėje daug pasipiktinimo sukėlė radikalūs pokyčiai, susiję su Nacionalinės koncertų salės projektu ir jį supančia aplinka.“
Anot vilnietės, nerimo pridėjo ir vienoje feisbuko grupėje ICOMOS ekspertės Jūratės Markevičienės išsakyti nuogąstavimai, kad galbūt nebuvo atlikti pakankami ir išsamūs šios vietos istoriniai ir archeologiniai tyrimai dar iki viešai pristatant ir patvirtinant dabar realizuojamą Koncertų salės ir Kalno pertvarkymo projektą.
J.Markevičienė labiau akcentavo galbūt ne visai tinkamą viešinimą, kokie tyrimai čia vykdyti ir kas jų metu nustatyta.
Tiesa, tame pačiame įraše socialiniame tinkle atsakymą pateikė ir archeologė Simona Čepelytė, teigdama, kad šioje vietoje žvalgomieji tyrimai buvo atlikti prieš grunto kasimo darbus, remiantis istoriniais duomenimis, tuomet palaidojimų neaptikta.
Tačiau esą ir dabar grunto kasimo darbai atliekami prižiūrint archeologams. O rasti palaikai detaliai tiriami.
Darbus sustabdė
Vilniaus miesto savivaldybė kol kas išvadų dėl radinių neturi. Tačiau aiškėja, kad surasta daugiau nei dvi kapavietės – kaip patvirtino savivaldybės atstovai, šiuo metu atkasta jau 18 kapaviečių, bet jų gali būti dar daugiau.
„Tvarkant vieną iš automobilių stovėjimo aikštelių Pamėnkalnio gatvėje, archeologinių žvalgymų metu rastos kapavietės.
Rekonstrukcijos darbai dėl to kol kas sustabdyti, atliekami detalūs archeologiniai tyrimai, kurių metu jau rasta daugiau kapaviečių.
Tyrimų metu palaikai bus įvertinti, iškelti ir perduoti Vilniaus universiteto Medicinos fakultetui antropologiniams tyrimams. Vėliau palaikai bus perlaidoti. Planuojama, kad detalūs archeologiniai tyrimai bus užbaigti per pora savaičių“, – situaciją pakomentavo savivaldybės atstovai.
Rekonstrukcijos darbai dėl to kol kas sustabdyti, atliekami detalūs archeologiniai tyrimai, kurių metu jau rasta daugiau kapaviečių.
Darbai – iki 2026 m. pabaigos
Vilniaus savivaldybės teigimu, įgyvendinant Tauro kalno projektą, kompleksiškai tvarkoma viešoji erdvė prie Tauro kalno parko, tokiu būdu ketinama teritoriją integruoti į miesto gyvenimą.
„Projekto įgyvendinimo metu Tauro kalno parke numatoma sukurti vientisą žaliųjų erdvių jungtį, kuria iš Vingio parko būtų galima pasiekti Senamiestį. Artimiausiu metu prasidės pėsčiųjų viaduko virš Tauro gatvės statybos, projekto eigoje bus renovuojama senoji vaikų žaidimo aikštelė bei pastatoma nauja, įrengiamos ramaus poilsio ir sporto zonos su lauko treniruokliais, automobilių stovėjimo aikštelė.
Tauro kalno šlaito centrinėje dalyje numatoma išsaugoti žiemos pramogų zoną, o centrinėje parko dalyje įrengti multifunkcinę veiklų erdvę, kurią šiltuoju metų laiku būtų galima naudoti kinui po atviru dangumi.
Atnaujinta ir modernizuota Tauro kalno parko teritorija taps patraukliu poilsio ir kultūros objektu, derėsiančiu prie būsimos Nacionalinės koncertų salės „Tautos namai“.
Koncertų salės statybos turėtų prasidėti kitąmet, jas numatyta užbaigti iki 2026 m. pabaigos“, – pranešime spaudai balandžio vidury teigė Vilniaus miesto savivaldybė, pranešdama apie vairuotojų laukiančius eismo ribojimus aplink Tauro kalną.