Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 09 14

Teatrų ruduo su apytušte kišene

Rugsėjis – smagus mėnuo scenos meno gerbėjams, mat naujo sezono pradžią tokiu metu skelbia teatrai. Tačiau teatralų nuotaikas temdo pasikeitusi jų darbo apmokėjimo sistema.
Valstybinis jaunimo teatras naują, jau 45-ąjį, sezoną pradėjo savaitgalį pristatydamas režisieriaus Arnoldo Jalianiausko spektaklį vaikams „Paika pelytė“.
Valstybinis jaunimo teatras naują, jau 45-ąjį, sezoną pradėjo savaitgalį pristatydamas režisieriaus Arnoldo Jalianiausko spektaklį vaikams „Paika pelytė“. / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Vyriausybei rugpjūtį nutarus mažinti bazinę mėnesinę algą, kurios pagrindu skaičiuojami biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimai, kiekvienas – nuo teatro direktoriaus iki rekvizitininko jau spalį gaus mažesnį atlyginimą.

Teatralams skaudžiausia tai, kad dėl to paties Vyriausybės nutarimo teks mažinti ir priedus, kurie aktoriams, režisieriams, atlikėjams ir kitiems scenos artistams kaip papildoma atlyginimo dalis buvo išmokami iš pinigų, gautų už parduotus bilietus. Be to, nuo rugsėjo 1-osios iki 21 proc. padidėjo pridėtinės vertės mokestis (PVM). Dėl jo išaugs bendrosios teatrų išlaidos. Tačiau nė vienas iš valstybės biudžeto remiamas Vilniuje veikiantis teatras neketina mokesčių naštos krauti ant žiūrovų pečių – teatrai kirps savo išlaidas, honorarus, mažins kviestinių autorių, premjerų ir didelių pastatymų skaičių.

 „15min“ kalbinti teatrų atstovai beveik sutartinai kartojo – nors sunkmetis kiek pakoregavo planus, teatrų repertuaras tikrai nebus skurdus. Kol kas nemažėja ir spektakliais susidomėjusių žiūrovų skaičius. Teatrologė Rasa Vasinauskaitė tikino, esą dar sunku ką nors spėti apie naująjį teatrų sezoną. „Neįmanoma prognozuoti teatrų sėkmės. Teatras niekuomet nebuvo labai brangus, todėl žmonės turėtų eiti į spektaklius“, – svarstė ji. Anot teatrologės, žiūrovą į teatrą visuomet patraukia geri vardai, trupės, spektakliai.

Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./LNOBT šokėjai repetuoja baletą „Silfidė“, kuris bus rodomas rugsėjo 26 d.
LNOBT šokėjai repetuoja baletą „Silfidė“, kuris bus rodomas rugsėjo 26 d.

Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) generalinio direktoriaus pavaduotoja Laima Vilimienė neslėpė, kad žmonės dėl tokio valdžios sprendimo, lemsiančio priedų sumažinimą, yra nuliūdę, tačiau LNOBT situacija nėra labai prasta. „Didžiausią mūsų teatro dalį sudaro etatiniai darbuotojai, o toks mažinimas didžiausią įtaką daro tiems teatrams, kurie turi mažesnes savo trupes, o daugiau aktorių samdo“, – sakė ji. Jai antrino Nacionalinio dramos teatro generalinis direktorius Adolfas Večerskis, kuris ironizavo, „jei šie pinigai išgelbės pasaulį, tebūnie, negaila“.

„Priedus mokame iš savo uždirbtų lėšų. Nesuprantu, kodėl negalima žmonėms atiduoti tai, kas jiems priklauso. Tai juokinga. Žinoma, aktoriai pradės ieškotis papildomų darbų. Jie ir dabar tą daro. Graudu tik, kad atimama iš mažiausiai uždirbančių žmonių grupės“, – kalbėjo A.Večerskis.

Atsisako kūrėjų iš užsienio

Valstybei sumažinus dotacijas teatrams, šiems tenka suktis iš padėties kiek taupant ir kūrybinei programai. Šį sezoną LNOBT planuoja 4 premjeras. Iš jų tik viena – George‘o Bizet opera „Karmen“ – šiemet. Dėl sunkmečio, pasak L.Vilimienės, jau teko koreguoti programą. „Atsisakėme tradicinės naujametės premjeros, į spektaklius nekvietėme užsienio solistų-žvaigždžių“, – sakė ji.

LRDT nuotr./Lietuvos rusų dramos teatras oficialiai atidarys naują sezoną rugsėjo 18 d. su premjera „Juokdarys Balakirevas“. Sandros Straukaitės Juokdario Balakirevo eskizas.
LRDT naują sezoną rugsėjo 18 d. pradės su premjera „Juokdarys Balakirevas“. Sandros Straukaitės Herojaus eskizas.

Anot Lietuvos rusų dramos teatro (LRDT) vadovo Jono Vaitkaus, sunkmetis apkarpė teatro lėšas taip, kad teks orientuotis į kuklesnio biudžeto spektaklius bei atsargiau planuoti naujus projektus. Tačiau skurdesnis pastatymų biudžetas, pasak jo, nėra toks jau blogas dalykas, nes „gali gimti įdomūs, stipria aktorine vaidyba grįsti darbai“. A.Večerskio vadovaujamas Nacionalinis dramos teatras dėl pasikeitusių sąlygų atsisakė kviestinio režisieriaus iš užsienio. „Pagal dabartinius PVM tai tapo mums per brangu. Teko šį reikalą atidėti. Tas pats ir su kviestiniais atlikėjais. Tačiau tai nėra nelaimė“, – kalbėjo vadovas.

Žiūrovų nemažėja

Valstybinio Vilniaus mažojo teatro (VVMT) vadovo pavaduotojas kultūrai, laikinai einantis teatro vadovo pareigas Andrius Žibikas tikino, kad kol kas žiūrovų sumažėjimo dėl krizės nejaučia. „Per praėjusius metus teatre apsilankė apie 25 tūkst. žiūrovų. Kartais žmonės iš nevilties, kartais iš džiaugsmo į teatrą eina. Pavasarį išryškėjo, kad žmonės nebeperka bilietų toli į priekį, dažniau kelios dienos ar net dieną iki spektaklio“, – sakė jis.

„Nepaisant neigiamų prognozių, bilietų pardavimo rezultatai neblogi. Tuos spektaklius, kuriuos norėjo žiūrėti, nori žiūrėti dar labiau. Bet nepopuliarių pirkimas nepadidėjo. Apie tendencijas galima bus kalbėti rugsėjo pabaigoje“, – tikino A.Večerskis. Jam pritarė ir kitų teatrų atstovai, sakydami, kad tik po pirmųjų premjerų bus galima spręsti apie teatrų lankomumą.
 

Premjerų atsisakyti negali

Anot A.Žibiko, VVMT šiemet bus dvi premjeros – viena suaugusiems, kita vaikams. „Galbūt bus mažesni honorarai, mažiau pastatymų, tačiau premjerų mažinti negalime. Žiūrovas greitai pamato visus spektaklius, todėl, kad jį išlaikytume, turime šviežinti repertuarą. Metų „norma“ – 2 didesni spektakliai, 1 mažesnis, vienas vaikiškas“, – aiškino jis.

Nacionalinio dramos teatro sezonas prasidės rugsėjo 25-ąją, anot A.Večerskio, „amžiaus premjera“ „Žaldokyne“. Ši bus skirta režisierės Kazimieros Kymantaitės 100-osioms metinėms ir jo paties 60-mečio jubiliejui. LNOBT pirmąją premjerą ketina pristatyti tik spalį, o Lietuvos rusų dramos teatras – jau šį savaitgalį.

Analitikų prognozės palankios

Pasak „Swedbank“ asmeninių finansų valdymo ekspertės Odetos Čičkauskaitės, įvairūs pasilinksminimai ne namuose yra antrojoje vietoje sąraše tų dalykų, kurių žmonės sunkmečiu atsisako pirmiausia. Tiesa, analitikės teigimu, teatrai turi nemažai privalumų ir nukentės bene mažiausiai. „Teatruose lankosi ne pigių pramogų ieškanti publika. Nemanau, kad teatrai nukentės. Kino teatrai laikosi puikiai, čia panašus atvejis“, – kalbėjo ekspertė. Anot jos, pirmiausia atsisakoma brangesnių išvykų – pavyzdžiui, į užmiestį.
„Į teatrą dažnas žmogus nueina bent kartą per mėnesį, juolab kad kainos nėra labai didelės. Kas lankėsi, lankysis ir toliau. Nemanau, kad teatrai pajustų žymų susidomėjusiųjų skaičiaus mažėjimą“, – geras prognozes dėstė O.Čičkauskaitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos