Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2008 07 29

Tegyvuoja nemokamas mokslas!

Dėl įmokų nerimavę studentai gali atsipūsti – rugsėjo mėnesį už mokslą nereikės mokėti nė vienam valstybės finansuojamoje vietoje studijuojančiam studentui. Universitetų vadovai jau suka galvą, kaip kompensuoti nuostolius.
Studentai
Studentai

Gerai yra 8

Vasaros pradžioje, po sesijos, studentija įtemptai stebėjo, kokiuose labirintuose klaidžioja Aukštojo mokslo įstatymo pataisos. Liepos 15 dieną paaiškėjo, kad tiems, kurių įvertinimų vidurkis nesiekia 8 balų, gali tekti mokėti už mokslą. Į aukštąsias mokyklas įstoję abiturientai ramūs – iš jų įmokų niekas nereikalauja ir nereikalaus iki pirmosios sesijos, kuri numatoma žiemą. Mat dar neaiškūs jų mokymosi rezultatai, pagal kuriuos ir „atrūšiuojami“ gerieji.

Tačiau išliko kita dilema: ką daryti su jau studijuojančiu jaunimu? Egzaminų įvertinimus jie sužinojo dar prieš priimant įstatymo pataisas. Paaiškėjo, kad „gerai“ reiškia aštuoni ir daugiau.

Situacija keista – kai kurių specialybių studentai akyse nėra matę aštuoneto, nors yra pirmūnai.

Nemokamas mokslas - visiems

„Studentai baigė sesiją dar iki Seimo priimtų Aukštojo mokslo įstatymo pataisų. Jų lūkestis aiškus – naujus mokslo metus pradėti taip, kaip jie buvo pradedami iki tol“, – mano Lietuvos studentų sąjungos (LSS) prezidentas Jonas Okunis.

Anksčiau visi vienos studijų programos studentai buvo „išrikiuojami“ pagal egzaminų rezultatų vidurkius, maždaug per vidurį brėžiamas „brūkšnys“, virš jo esantys studentai už mokslą nemoka, žemiau jo – moka. Bet pakeitus įstatymą, ši tvarka nebegalioja ir jos nebegalima grąžinti. O naujoji tvarka įsigaliojo tik po sesijos. Kaip žinia, įstatymai atbuline data negalioja.

„Manau, kad Konstitucinio Teismo išaiškinimas yra akivaizdus. Ir teisininkai sako taip pat. Valstybės finansuojamose vietose studijuojantys studentai ateinantį pusmetį už mokslą nemokės. Jei liks dabartinė tvarka, mokėti jiems reikės tik po rudens sesijos“, – „15min“ sakė švietimo ir mokslo ministras Algirdas Monkevičius.

 Spręs iš peties

Anot A.Monkevičiaus, taip problema nebus išspręsta, o tik pusmečiui atidėta, o studentams tai didelio skirtumo neduos. „Pavyzdžiui, į inžinerinius mokslus stojantys studentai žino, kad vidutiniškai tik 9 proc. tų specialybių studentų turi aukštesnį vidurkį, nei aštuoni. Taigi nuo žiemos daugumai jų reiktų mokėti už mokslą, ir kažin, ar tai skatina studentus stoti į „žemai“ vertinamas specialybes“, – mano A.Monkevičius.

Kadangi per pusmetį vertinimo sistemos sutvarkyti neįmanoma, jis siūlė Seimui „gerai besimokančiais“ laikyti visus skolų neturinčius studentus. Tačiau šios pataisos buvo atidėtos „Dabar jau nieko nepakeisi, bet rudenį Seimui teks grįžti prie šio įstatymo ir į problemą įsigilinti“, – sakė A.Monkevičius.

Jo nuomone, derėtų apskritai panaikinti studentų „kategorijas“. „Juk nesvarbu, kaip mokeisi, svarbu, kad baigei aukštąją mokyklą, turi diplomą. Tai reiškia, kad esi srities specialistas ir mokeisi gerai. Reikėtų keisti supratimą ne apie tai, kas yra „geras studentas“, o tai, ką reiškia diplomas“, – pabrėžė ministras.

 Universitetai dejuoja

Susidariusi situacija klampina aukštąsias mokyklas. Valstybė aukštosioms mokykloms kasmet skiria apie 1 mlrd. litų, iš studentų jos surenka dar apie 60 mln. litų. Taigi pusmetį nerenkant įmokų, „nusibraukia“ maždaug 30 mln. litų. Vilniaus universitetas (VU) grasina mažinti priimamų studentų skaičių.

„Šįmet priėmėme tiek, kiek buvo numatyta programoje, tačiau tokios minties neatsisakome. Valstybė turėtų aiškiai planuoti studentų poreikį, kiek ir kokių studentų ji gali išlaikyti. Žinoma, įstatymas atgaline data negalioja ir rugsėjį iš studentų įmokų nerinksime, o tai reiškia mažesnes pajamas. Tačiau pernai metinė infliacija nebuvo 12 procentų ir šildymo kainos nebrango 50 procentų. Esame nežinioje“, – sakė VU Studijų direkcijos direktorės pavaduotoja Jekaterina Bortkevič.

Anot jos, norėdami gerinti studijų kokybę, politikai tik dar labiau apsunkino universitetų dalią. „Mažėjant lėšoms, mažiau galime skirti ir studijų kokybei: dėstytojų kvalifikacijai, apmokymams, mokymosi sąlygoms...“ – sakė J.Bortkevič.

Iš kur „išpešti“ lėšų universitetams, sprendžia speciali darbo grupė. Švietimo ir mokslo, Teisingumo bei Finansų ministerijų atstovai, taip pat studentų organizacijos ir aukštųjų mokyklų vadovai siūlymus turėtų pateikti iki rugpjūčio vidurio.

Viena aišku – bent jau pusmetį studentai nebus „melžiami“.

Stipendijų skaičius nekis

Rudenį universitetai iš studentų nerinks įmokų, tačiau stipendijas mokės, kaip mokėję. „Švietimo ir mokslo ministerija šiuo klausimu aiškios pozicijos neturi, bet mes ketiname stipendijas mokėti tam pačiam procentui studentų, kaip ir iki šiol“, – sakė VU atstovė J.Bortkevič.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas