Už tai per posėdį penktadienį Vilniuje balsavo visi dalyvavę dešimt tarybos narių. Lietuvos teisėjų tarybą sudaro 16 narių iš įvairių Lietuvos teismų instancijų.
„(Europos teismų tarybų) Tinklas yra teisingumą užtikrinančių institucijų tam tikras sambūris, jame nepageidaujami tokie, kurie neveikia kaip nepriklausomos institucijos. (...) Lenkijoje teismų tvarka pakeista nepriklausomumo suvaržymo linkme“, – per posėdį sakė Teisėjų tarybos narys, Lietuvos Vyriausiojo administracinio teismo pirmininkas Gintaras Kryževičius.
Jis kvietė balsuoti kolegas už nutarimo priėmimą, nes tai parodytų Lenkijos teisėjams, kad Lietuvos teisėjai tokių reiškinių netoleruoja.
„Mes turime būti pakankamai principingi ir parodyti savo požiūrį į politikų invaziją į teismų nepriklausomumą“, – sakė G.Kryževičius.
Be kita ko, teisėjas išreiškė apgailestavimą, jog anksčiau Lietuvos teisėjų taryba palaikė artimus, draugiškus santykius su Lenkijos teismų taryba, dabar tai nutrūko.
„Daug bendravome, nutrūko bet koks bendradarbiavimas, jie neatstovauja teisėjų bendruomenei, kaip mes įsivaizduojame“, – sakė G.Kryževičius.
Nacionalinė teismų administracijos surašytame rašte Teisėjų tarybai teigiama, kad liepos 12 dieną per Europos teismų tarybų tinklo Vykdomojo valdybos posėdį buvo svarstomas klausimas dėl Lenkijos teisėjų tarybos ir pateiktas prašymas visoms asociacijai priklausančioms teisėjų taryboms išreikšti savo poziciją dėl pritarimo/nepritarimo Lenkijos teisėjų tarybos pašalinimui iš Europos teismų tarybų tinklo.
Daug bendravome, nutrūko bet koks bendradarbiavimas, jie neatstovauja teisėjų bendruomenei, kaip mes įsivaizduojame.
Šiemet gegužę Europos Žmogaus Teisių Teismas nustatė, kad Lenkijos Konstitucinis Teismas nėra „įstatymu įsteigtas teismas“, nes jame yra neteisėtai Lenkijos prezidento paskirtas teisėjas.
Liepos 14 dieną Europos Sąjungos Teisingumo Teismas patenkino Europos Komisijos prašymą ir įpareigojo Lenkiją laikinai sustabdyti nacionalines nuostatas dėl Lenkijos Aukščiausiojo Teismo drausmės kolegijos veikimo, taikant laikinąsias apsaugos priemones, kol bus paskelbtas galutinis sprendimas.
Nacionalinės teismų administracijos rašte taip pat rašoma, kad kitą dieną Lenkijos Konstitucinis Teismas žengė beprecedentinį žingsnį priimdamas sprendimą, kad Europos Sąjungos Teisingumo Teismo nustatytos laikinosios priemonės prieštarauja Lenkijos Konstitucijai.
„Taigi, Lenkijos Konstitucinis Teismas, pirmą kartą ES sutarčių nuostatas paskelbė antikonstitucinėmis“, – pažymi Nacionalinė teismų administracija .
Liepos 15 dieną Europos Sąjungos Teisingumo Teismas konstatavo, kad Lenkijos teisėjų drausminių klausimų sprendimo tvarka, įskaitant Drausmės kolegiją, yra nesuderinama su ES teise.
Europos Sąjungos Teisingumo Teismas savo sprendime taip pat nurodė Nacionalinę teisėjų tarybą, kaip įstaigą, kurios nepriklausomumas gali sukelti pagrįstų abejonių.
Be to, Europos Sąjungos Teisingumo Teismas nustatė, kad Lenkijos drausminimo priemonių sistema kelia pavojų Lenkijos teismų kreipimosi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą sistemai, nes ji gali būti panaudota siekiant įbauginti Lenkijos teisėjus.
„Atsižvelgiant į aukščiau nurodytą informaciją, siūlytina Teisėjų tarybai svarstyti klausimą dėl pritarimo/nepritarimo pašalinti Lenkijos teisėjų tarybą iš Europos teismų tarybų tinklo asociacijos“, – rašoma rašte.
Dėl Lenkijos teisėjų tarybos pašalinimo iš Europos tarybų tinklo asociacijos turėtų būti svarstoma spalio mėnesį. Dabar klausiama nuomonės šalių teisėjų tarybų.