„Šiems metams numatytą teismų biudžetą vėl ketinama smarkiai mažinti. Tai ypač neigiamai atsilieps teismų darbui, nes dėl lėšų trūkumo teismai atsidurs beviltiškoje padėtyje, kai praktiškai nebus įmanoma įvykdyti įstatymuose numatytų teismų įsipareigojimų: skirti ekspertizių, siųsti šaukimų apie teismo posėdžius ar įteikti priimtų sprendimų kopijų, galų gale susimokėti už paslaugas“, – rašoma Teisėjų tarybos laiške.
Anot Teisėjų tarybos, 2009-ųjų biudžetas priimtas neatsižvelgus į praėjusių metų pabaigoje priimtą Teisėjų atlyginimų įstatymą, pagal kurį pasikeitė teisėjų atlyginimų dydžiai. „Net ir šias neadekvačias įstatymui lėšas darbo užmokesčiui teismams vėl ketinama mažinti. Tačiau neatsižvelgiama į tai, kad bylų skaičius nuolat auga, o žmogiškųjų resursų ištekliai yra riboti. Ribotos gali tapti ir žmogiškosios galimybės“, – įspėja teisėjai.
Teisėjų taryba pareiškė matanti vienintelę išeitį, kaip išgyventi turimomis lėšomis: „išnaudojus teismams skirtas biudžeto lėšas ir nesant jokių finansinių galimybių užtikrinti tolesnio darbo, teismai bus priversti laikinai nevykdyti savo tiesioginės veiklos – teisingumo vykdymo“.
Taryba ketina artimiausiu metu kreiptis į teismus, prašydama atlikti tikslius skaičiavimus ir informuoti, kada numatomos priverstinės jų teismo atostogos.
„Akivaizdu, kad tokiu atveju iškils grėsmė bylų išnagrinėjimo terminų pailgėjimui ir, tikėtina, Europos Žmogaus Teisių Teismą užplūs skundai dėl Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos, t. y. teisės, kad byla būtų nagrinėjama per įmanomai trumpiausią laiką, pažeidimo“, – įspėjama laiške.
Papildyta 19.10 val. Finansų ministras Algirdas Šemeta teigia, kad biudžeto mažinimas visada yra skausminga procedūra. „Aš jums galiu duoti biudžetą ir jūs paimkite ir sumažinkite 3 milijardais litų. Viena vertus, kalbame kad reikia ten ar ten mažinti, bet kai vyksta realus mažinimas, kažkodėl pradedame visi pykti. Ne laikas yra piktintis. Jei to nepadarysim, pasekmės bus daug blogesnės“, – teigė A.Šemeta.