Šis teismas yra tarptautinė teisminė institucija, įgaliota vykdyti teisingumą asmenims už ypatingai sunkius nusikaltimus, t.y. karo, agresijos nusikaltimus, genocidą, nusikaltimą žmoniškumui.
„Lietuvai labai svarbu prisidėti prie karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui tyrimų, atliekamų TBT prokuroro. Taip pat tai unikali galimybė Lietuvos atstovui įgyti naujos profesinės patirties tarptautiniu mastu“, – teigia teisingumo ministrė E.Dobrovolska.
Pasak ministerijos, praėjusią savaitę TBT prokuroras kreipėsi į visas Romos statuto šalis nares su prašymu deleguoti nacionalinius ekspertus, kad būtų sudarytos sąlygos veiksmingai reaguoti atliekant prokuroro tyrimus, ypač atsižvelgiant į poreikį skubiai tirti situaciją Ukrainoje.
Deleguotojo nacionalinio eksperto-tyrėjo darbo vieta būtų Hagoje, delegavimo trukmė – vieni metai su galimybe pratęsti terminą iki dvejų metų.
Išlaidas, susijusias su nacionalinio eksperto-tyrėjo delegavimu, padengs Užsienio reikalų ministerija.
Pretendentų dokumentų laukiama Valstybės tarnybos departamente iki balandžio 25-osios.
Atrankoje dalyvauti gali Lietuvos Respublikos asmenų delegavimo į tarptautines ir Europos Sąjungos institucijas ar užsienio valstybių institucijas įstatyme numatyti asmenys.
Rusijai pradėjus karą prieš Ukrainą Lietuva inicijavo kreipimąsi į Hagos tribunolo prokurorą su prašymu pradėti tyrimą dėl Rusijos ir Baltarusijos karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui.
Lietuva tapo pirmąja valstybe, inicijavusia „Hagos procesą“ pagal Romos statutą, kuriuo įsteigtas Tarptautinis baudžiamasis teismas, prie jos prisijungė kitos Europos ir pasaulio šalys.
Tyrimą dėl Rusijos ir Baltarusijos režimų įvykdyto agresijos nusikaltimo prieš Ukrainą yra pradėjusi ir Lietuvos prokuratūra.