2013 09 26

Teisingumo ministras Juozas Bernatonis inicijuoja pakeitimus antstolių veiklos ir priežiūros srityse

Teisingumo ministras Juozas Bernatonis inicijuoja Civilinio proceso kodekso ir Antstolių įstatymo pakeitimus, skelbiama šios ministerijos pranešime spaudai. Tikimasi, kad įgyvendinus siūlomas nuostatas pagerės ir pagreitės skundų dėl antstolių veiksmų nagrinėjimas, bus sumažinta galimų antstolių piktnaudžiavimų rizika.
Juozas Bernatonis
Juozas Bernatonis / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

„Svarbiausi siūlomų priemonių tikslai – apginti paprastų piliečių teises ir užtikrinti skaidresnį antstolių veiklos procesą. Siūlomi pakeitimai garantuos proceso operatyvumą bei objektyvumą ir leis sukurti efektyvesnį antstolių veiklos kontrolės mechanizmą“, – pažymi J.Bernatonis.

Civilinio proceso kodekse nustatyta, kad skundas dėl antstolio procesinių veiksmų (veiksmų, atliktų vykdant vykdomuosius dokumentus) turi būti paduodamas antstoliui, kurio veiksmai skundžiami. Skundą antstolis privalo išnagrinėti per penkias darbo dienas ir tuo atveju, jeigu skundo netenkina, antstolis skundą su vykdomąja byla nagrinėti perduoda teismui.

Teisingumo ministerija sulaukia piliečių skundų dėl atvejų, kai antstoliai priima abejotinus patvarkymus, kuriais netenkina skundo dėl praleisto skundo padavimo termino, nors skundas iš esmės yra pagrįstas, netenkina skundo dėl formalių trūkumų ir nustato terminus trūkumams šalinti, todėl parengtame Civilio proceso kodekso pakeitimo projekte numatoma panaikinti antstolio teisę spręsti praleisto skundo padavimo termino atnaujinimo klausimą, šią teisę suteikiant išimtinai tik teismui.

Siekiama nustatyti, kad visais atvejais, kai antstolis nepatenkina skundo arba jo neišnagrinėja per penkias darbo dienas, skundas su vykdomąja byla perduodamas teismui.

Taip pat siekiama nustatyti, kad visais atvejais, kai antstolis nepatenkina skundo arba jo neišnagrinėja per penkias darbo dienas, skundas su vykdomąja byla perduodamas teismui. Įgyvendinus siūlomas nuostatas pagerės ir pagreitės skundų dėl antstolių veiksmų nagrinėjimas, bus išvengta galimų antstolių piktnaudžiavimų, teigiama pranešime spaudai.

Kartu teikiamame Antstolių įstatymo pakeitimo projekte nuo 14 iki 5 darbo dienų sutrumpinamas terminas, per kurį antstoliai privalo išnagrinėti ir pateikti raštiškus atsakymus į asmenų prašymus ir skundus, nesusijusius su antstolio procesiniais veiksmais, tokiu būdu nustatant antstoliui bendrą 5 darbo dienų terminą bet kokiam gautam prašymui ar skundui išnagrinėti.

Siekiant užtikrinti, kad antstoliai atsakingai, sąžiningai ir laiku išnagrinėtų gautus prašymus ir skundus, Teisingumo ministerijai ir Lietuvos antstolių rūmams siūloma suteikti teisę kontroliuoti, kaip antstoliai ir jų padėjėjai laikosi antstoliui pateiktų prašymų ir skundų nagrinėjimo tvarkos ir terminų. Taip pat siūloma minėtoms institucijoms suteikti teisę jų gautus skundus dėl antstolių procesinių veiksmų perduoti antstoliams nagrinėti Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka. Visi šie pakeitimai užtikrins proceso dalyvių teisių ir teisėtų interesų gynimo operatyvumą ir objektyvumą.

Siekiant užtikrinti skolininko teisę gauti informaciją apie jo atžvilgiu priimtą vykdyti vykdomąjį dokumentą ir suteikti galimybę sprendimą mažiausiomis sąnaudomis įvykdyti gera valia per raginime nustatytą terminą, numatoma, kad raginimas skolininkui bus siunčiamas visais atvejais, išskyrus skubaus vykdymo bylas. Taip pat numatoma nustatyti, kad tais atvejais, kai raginimas neįteikiamas, skolininkui fiziniam asmeniui raginimas siunčiamas į darbovietę.

Teisingumo ministerija siūlo dar vieną naujovę. Siekiant varžytinių dalyviams sudaryti patogesnes sąlygas dalyvauti varžytinėse, numatoma tobulinti jų paskelbimo ir vykdymo tvarką nustatant, kad varžytinės vyksta nuo jų paskelbimo momento ne mažiau, kaip dvidešimt dienų (vietoje šiuo metu nustatytų septynių). Siekiant užtikrinti elektroniniu būdu vykdomų varžytinių skaidrumą ir užtikrinti, kad būtų pasiektas pagrindinis varžytinių tikslas – parduoti turtą už didžiausią įmanomą kainą, siūloma nustatyti, kad net ir suėjus varžytinių pabaigos laikui, varžytinės būtų tęsiamos kol jų dalyviai didina kainą už parduodamą turtą. Šios priemonės suteiks galimybę efektyviau užtikrinti tiek skolininko, tiek ir išieškotojo turtinių interesų apsaugą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai