Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 03 18 /15:18

Alytuje atidaryti pirmieji pusiaukelės namai

Penktadienį Alytuje atidaryti pirmieji Lietuvoje pusiaukelės namai, skirti 20 nuteistųjų. Pirmieji gyventojai iš netoliese esančių pataisos namų apsigyvens ne anksčiau kaip po mėnesio, juos atrinks speciali komisija, kurią sudarys visuomenės atstovai ir pareigūnai. Kol kas bus apgyvendinti tik Alytaus apskrities gyventojai, jiems bus keliama sąlyga arba susirasti darbą, arba mokytis.
Alytaus pusiaukelės namų atidarymo ceremonija
Alytaus pusiaukelės namų atidarymo ceremonija / Teisingumo ministerijos nuotr.

Teisingumo viceministras Julius Pagojus per atidarymo iškilmes sakė, kad šių pusiaukelės namų atidarymas yra 20 žingsnių į priekį nuo sovietmečio kalinimo sistemos, kurios vienintelis tikslas buvo nubausti žmogų, o ne leisti jam pasitaisyti.

„Būtent tokio tipo įstaigos padės žmonėms, kurie įkalinimo įstaigose elgėsi pavyzdingai ir rodė ypatingą norą grįžti į doros kelią, padės jiems dar prieš išeinant iš įkalinimo įstaigos sugrįžtant į laisvą gyvenimą. (..) Teisingumo ministerijos vardu dėkojame Norvegijos tautai ir valstybei, be kurių pagalbos šis projektas nebūtų įgyvendintas“, – kalbėjo viceministras.

Pusiaukelės namų steigimą iš dalies finansuoja Norvegija, čia dirbsiantys pareigūnai apmokomi kolegų iš Norvegijos ir Lietuvos.

Pusiaukelės namuose negalės apsigyventi nuteisti už labai sunkius nusikaltimus ir kuriems paskirta laisvės atėmimo bausmė viršija dešimt metų, nuteisti už nusikaltimus žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui, nuteisti už nusikaltimus, padarytus priklausius nusikalstamam susivienijimui arba nuteistieji, įtraukti į linkusiųjų pabėgti ar užpulti įskaitą.

Teisingumo ministerijos nuotr./Alytaus pusiaukelės namai
Teisingumo ministerijos nuotr./Alytaus pusiaukelės namai

Pusiaukelės namų gyventojais galės tapti tie, kuriems iki lygtinio paleidimo liko ne daugiau kaip pusantrų metų ir ne mažiau pusė metų.

Nuteistieji gyvens erdviuose daugiausia keturviečiuose kambariuose, prižiūrimi pusiaukelės namuose nuolat budinčių socialinių darbuotojų ir prižiūrėtojų. Pastatas bei teritorija aplinkui visą laiką bus stebimi 16-kos vaizdo kamerų, nuolat budės pareigūnas.

Pastato antrame aukšte įrengti poilsio kambariai, kuriose pastatyti pačių nuteistųjų pagaminti baldai, taip pat ten įrengti dušo kambariai. Pirmajame aukšte įrengtas valgomasis, virtuvė su buitine technika.

Pareigūnai alytiškius ramina, kad Skandinavijos valstybėse, kur buvo įsteigti pusiaukelės namai, nusikalstamumas tose vietovėse sumažėjo. Gyventojams išdalinti Alytaus pataisos namų administracijos lankstinukai, kuriuose informuojama, kad Ulonų gatvėje pradėjo veikti pusiaukelės namai ir pastebėjus auklėtinių netinkamą elgesį: neblaivumą, girtavimą, netinkamą elgesį viešoje vietoje, smurtavimą, pašalinių asmenų lankymasi, susibūrimą jų gyvenamosiose vietose, prašoma informuoti nurodytais telefonais.

Pusiaukelės namai palengvins nuteistųjų integracijos į visuomenę procesus, juose apsigyvens motyvuoti, nepriekaištingo elgesio kaliniai, skelbia Kalėjimų departamentas.

Pusiaukelės namuose Alytuje apsigyvens iki 20 gerai besielgiančių už nesunkius nusikaltimus nuteistų vyrą, kuriems iki išėjimo į laisvę liko apie pusmetį. Jie galės išeiti į miestą, juos savaitgaliais galės lankyti artimieji.

Pusiaukelės namuose Alytuje apsigyvens iki 20 gerai besielgiančių už nesunkius nusikaltimus nuteistų vyrą, kuriems iki išėjimo į laisvę liko apie pusmetį.

Dauguma BNS kalbintų aplinkinių namų gyventojų pritarė iniciatyvai, tik viena moteris teigė nesijausianti saugiai tokioje kaimynystėje. Kai kurie alytiškiai sakė, kad daugiau nusikaltimų įvykdoma teritorijose toliau nuo pataisos namų. Pusiaukelės namai įsikūrė netoliese Alytaus pataisos namų, įstaigas skiria tik kelias. Viena moteris piktinosi, kad kai kurie alytiškių vaikai auga ankštuose bendrabučiuose, tuo metu nuteisti už nusikaltimus asmenys gyvens erdviai, be to, tokia įstaiga kels stresą pro šalį einantiems vaikams.

Viena alytiškė pasakojo, kad rūpesčių jau kelia taip pat netoliese esantys nakvynės namai, nes jų gyventojai vėliau eina į daugiabučių laiptines, ten šlapinasi ir miega.

„Policija kartais pravažiuoja“, – guodėsi prisistatyti nenorėjusi moteris, paklausta, ar kreipėsi pagalbos į pareigūnus, matydama pažeidimus.

Alytiškis, Ulonų gatvės gyventojas Klemensas BNS sakė pasitikintis įkalinimo įstaigos pareigūnais, nes jie tinkamai atrinks, kurie nuteistieji galės gyventi pusiaukelės namuose. Kita moteris jam antrino sakydama, kad už kalinius daug pavojingesni yra savo butuose atliekas kaupiantys ir gaisrus sukeliantys gyventojai, o nuteistieji mieste dirba, tvarko aplinką, jos kieme šienavo žolę.

„Yra specialistai, jie daug metų dirba ir jie mato, ar galima tuo žmogumi pasitikėti, ar negalima“, – BNS sakė Klemensas. Jo teigimu, gatvėse prie pataisos namų kaip tik įvykdoma mažiau nusikaltimų.

Namų įsteigimą pasveikino Alytaus miesto ir rajono vadovai. Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas tvirtino, kad palaikytų tokius namus savo vadovaujamoje savivaldybėje ir pasiruošęs įtinkinti gyventojus prisidėti prie tokios iniciatyvos.

Alytaus miesto merui V.Grigaravičiui ir trijų daugiabučių namų bendrijų pirmininkams buvo įteiktos teisingumo ministro padėkos už toleranciją ir pilietiškumą, prisidedant prie pusiaukelės namų steigimo.

„Tiesiog žmonėms, kurie padarė nusikaltimus, išėjo iš visuomenės, reikia duoti šansą sugrįžti. Turėkime tolerancijos vieni kitiems“, – žurnalistams sakė V.Grigaravičius.

Alytaus miesto savivaldybės vadovas ir Alytaus pataisos namų direktorius Kęstutis Jasmontas pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kuria nuteistieji įsipareigoja dalyvauti miesto tvarkymo darbuose ir kitose veiklose.

Teisingumo ministerija tikisi, kad duris atvėrus pusiaukelės namams Alytuje, dar pavasarį tokios pat įstaigos turėtų būti atidarytos Vilniuje, Marijampolėje, Pravieniškėse.

Šiuo metu laisvės atėmimo bausmę atlieka už įvairius nusikaltimus nuteistų 6 tūkst. 500 asmenų. Vien Alytaus pataisos namuose kali 1 tūkstantis 170 anksčiau teistų vyrų. Valstybė pastaraisiais metais siekia sumažinti įkalintų asmenų skaičių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug