„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2017 09 19

Teisingumo ministrė apie specialiuosius prokurorus: tokio modelio kitose valstybėse nėra

Lietuvoje siūlomas įvestas specialiųjų prokurorų institutas būtų unikalus, analogiško kitur nėra, teigia teisingumo ministrė Milda Vainiutė.
Teisingumo ministrė Milda Vainiutė susitiko su LSDP frakcija
Teisingumo ministrė Milda Vainiutė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Tokio visiškai analogiško modelio kitose valstybėse nėra.

„Rengdamasi šiam pristatymui, aš irgi kėliau klausimą, ar tokį institutą turi kitos valstybės. Iš rengėjų, kurie įsigilinę į šitą klausimą geriausiai, atsakymas buvo toks, kad tokio visiškai analogiško modelio kitose valstybėse nėra“, – antradienį Seime pristatydama Prokuratūros įstatymo pataisas tvirtino ji.

Pataisoms parlamentarai antradienį pritarė po pateikimo: 75 balsavo už, vienas prieš buvo, 11 susilaikė. Toliau jį svarstys Seimo komitetai.

Ministrė atkreipė dėmesį, kad projektą rengė patys prokurorai. Anot jos, pačiame įstatyme gana nedaug kalbama apie specialiojo prokuroro statusą, detaliai viską reglamentuotų generalinio prokuroro patvirtinta tvarka.

„Eigoje dar tie dalykai bus detalizuoti“, – sakė M.Vainiutė.

Vyriausybės teikiamame projekte numatyta, kad nuo kitų metų kai kuriuos korupcinius valstybinių institucijų vadovų, politikų ir teisėjų nusikaltimus tirtų specialieji prokurorai. Jais galėtų tapti tik Generalinės prokuratūros prokurorai.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra

Šį statusą suteiktų ir panaikintų generalinis prokuroras. Pareigūnas turėtų duoti tam sutikimą, kad sutinka būtų specialiuoju prokuroru. Sprendžiant dėl šio statuso suteikimo, būtų atsižvelgiama į pareigūno kvalifikaciją, darbo stažą, specializaciją, patirtį vadovaujant sudėtingiems tyrimams ir kitas esmines aplinkybes.

Specialieji prokurorai būtų labiau apsaugoti nei paprasti prokurorai – jie turėtų imunitetą nuo patraukimo baudžiamojon atsakomybėn. Tokie prokurorai taip pat gautų priemoką už darbą.

Jie tirtų nusikaltimus, kurių padarymu įtariami valstybės ar savivaldybės institucijos vadovai, taip pat asmenys, turintys teisinę neliečiamybę.

Pasak M.Vainiutės, tikimasi, kad specialiųjų prokurorų statusas leis greičiau, kokybiškiau ištirti korupcines bylas. Mat šį statusą turintys pareigūnai nebūtų apkrauti kitomis bylomis.

Tame pačiame projekte numatyta ir nauja prokurorų atlyginimų skaičiavimo tvarka. Pagal projektą, specialiai prokurorams taikomą pareiginės algos bazinį dydį Vyriausybės teikimu kasmet nustatytų Seimas. Jis negalėtų būti mažesnis už esamą bazinį dydį, išskyrus atvejus, kai iš esmės pablogėja valstybės ekonominė ir finansinė būklė.

Seimo Socialinių reikalų komiteto pirmininkas socialdemokratas Algirdas Sysas kritikavo, kad vienos institucijos darbo užmokestis išskiriamas iš visos sistemos.

„Aš jūsų klausiu, kaip teisingumo ministrės, kuri turi būti teisinga ne tik prokurorams, bet ir visiems kitiems. Ar valstybėje turi būti sisteminis požiūris į darbo apmokėjimą, į socialines garantijas? Ar kiekviena įstaiga turės savo darbo užmokestį, savo darbo užmokesčio dydžius, savo atostogas, savo socialines garantijas?“ – klausė A.Sysas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algirdas Sysas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algirdas Sysas

Teisingumo ministrė tvirtino, kad teikdami siūlymą dėl algų skaičiavimo, prokurorai siekė, jog jų algos būtų reglamentuojamos taip pat, kaip teisėjų. Šių atlyginimų skaičiavimo tvarka nustatyta Teismų įstatyme.

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis yra sakęs negalintis nurodyti, kiek pagal siūlomą sistemą augtų prokurorų algos, tačiau nurodė, kad jų atlyginimai sudarytų 90–95 proc. teisėjų darbo užmokesčio.

Vyriausybės duomenimis, prokurorų algoms kelti papildomai reikėtų apie 5,5 mln. eurų. Generalinė prokuratūra žada jų rasti iš vidinių rezervų.

Seimui pateiktomis Prokuratūros įstatymo pataisomis taip pat norima konkrečiai nustatyti, kada prokurorai gali būti atleidžiami iš tarnybos. Darbo jie netektų už pravaikštas, už buvimą apsvaigusiam nuo alkoholio, narkotinių, psichotropinių ar kitų toksinių medžiagų tarnybos metu arba ne tarnybos metu viešoje vietoje, kai prokuroro elgesys žeidžia žmogaus orumą, diskredituoja prokuratūros autoritetą ir visuomenės pasitikėjimą ja.

Prokuroras būtų atleistas, jeigu supainiotų interesus, jeigu du kartus neatvyktų į Atestacijos komisijos posėdį be svarbios priežasties, jeigu padarytų kitų pažeidimų, tarnybinių nusižengimų, pažemintų prokuroro vardą ir pan.

Be to, projekte sudarytos galimybės prokurorams smarkiai pasiilginti atostogas. Dabar jie maksimaliai gali atostogauti iki 42 kalendorinių dienų, o pagal pataisą būtų iki 40 darbo dienų.

Taip pat numatyta galimybė prokurorams išeiti kūrybinių atostogų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs