„Niekas nieko čia neturi ieškoti. Seimas nėra policija. Etikos ir procedūrų komisija irgi nėra policija. Niekas neturi ieškoti Seimo nario. Jis pats turi vykdyti savo pareigas ir dalyvauti posėdžiuose. Šiuo atveju nereikia nieko forsuoti, skubėti, aštrinti situacijos. Reikia tik palaukti. Atsiras Seimo narė ir pateiks savo paaiškinimus. Jei jie bus svarūs, įtikinantys – viskas gerai, jei ne – tada kyla apkaltos galimybė“, – aiškino V.Sinkevičius.
Teisininkas įsitikinęs, kad Seimo Etikos ir procedūrų komisija neturi įgaliojimų pati užsiimti parlamentarės paieška. Daugiausia, ką gali parlamentas padaryti šiuo klausimu, yra bandymas N.Venckienės artimųjų pasiteirauti, kur yra Seimo narė.
„Seimas gali kelti tokį klausimą, kur dingo Seimo narys. Geras klausimas. Bet Etikos ir procedūrų komisija neturi jokių įgaliojimų ieškoti. Tai nėra jos funkcija. Jei jie pradėtų atlikinėti seklių darbą, tai vargu ar patys laikytųsi įstatymų“, – mano teisininkas.
Priežastis apkaltai yra
Tuo tarpu, kai Seimo narė N.Venckienė atsiras, pasak V.Sinkevičiaus, jai teks konkrečiai atsakyti, kur buvusi. Antraip politikė gali neišvengti apkaltos procedūros.
Etikos ir procedūrų komisija neturi jokių įgaliojimų ieškoti. Tai nėra jos funkcija. Jei jie pradėtų atlikinėti seklių darbą, tai vargu ar patys laikytųsi įstatymų.
„Be abejo yra pagrindas apkaltai. Juk Seimo narys prieš pradėdamas eiti pareigas prisiekia gerbti Konstituciją ir Lietuvos įstatymus, sąžiningai vykdyti savo pareigas ir taip toliau. Viena iš tokių konstitucinių pareigų yra dalyvauti Seimo posėdžiuose bei struktūrinių padalinių, kurių narys jis yra, posėdžiuose. Taigi posėdžių lankymas yra viena iš pagrindinių Seimo nario pareigų. Jei Seimo narys nevykdo šios pareigos, nėra pateisinamų priežasčių, dėl kurių jis negali jos vykdyti, tai galima kelti klausimą, ar Seimo narys laikosi savo duotos priesaikos, ar jis jos nesulaužo“, – aiškina teisės ekspertas.
Tiesa, V.Sinkevičius pažymi, kad apkalta negalės būti pradėta, jei Seimo narė N.Venckienė taip ir neatsiras.
„Be Seimo narės dalyvavimo apkalta vykti negali. Čia tokia teorinė situacija, kad ji slapstosi. Nemodeliuokime jos. Aš manau, kad viskas yra kur kas paprasčiau ir Seimo narė ketverius metus nesislapstys. Teisėsauga gali paskelbti jos paiešką, bet ne kaip Seimo narės, o kaip besislapstančios nuo teisėsaugos pilietės. Man atrodo, kad šiuo metu yra supainiota situacija ir jos nereikia dar labiau aštrinti“, – ragina parlamentarės veiksmus vertinti nuosaikiau V.Sinkevičius.
Be to, jis pažymi, kad apkaltos procedūra pati savaime taip pat neprasideda – ją turi pradėti bent vienas ketvirtadalis Seimo narių.
Paprašius prieglobsčio svetur kiltų klaustukų
Teisininkas pažymi, kad Konstitucija nebuvo rašyta nesąžiningiems parlamentarams, todėl joje nėra apibrėžta, kaip Seimui elgtis, jei Seimo narys piktybiškai nelanko posėdžių ir slapstosi.
Žinoma, Konstitucijoje neapibrėžta ir praktika, kurios turėtų imtis Lietuvos parlamentas, jei Seimo narys paprašytų politinio prieglobsčio kitoje valstybėje.
Jeigu dabar ji apkaltins Lietuvą neva ji yra kažkokia bloga valstybė, paprašys politinio prieglobsčio kitur, tai būtų pagrindas apkaltai plačiąja prasme.
„Seimo narys prisiekia gerbti ir vykdyti Lietuvos Konstituciją, tarnauti Tėvynei, stiprinti demokratiją. Tai yra priesaikos žodžiai. Jeigu dabar ji apkaltins Lietuvą neva ji yra kažkokia bloga valstybė, paprašys politinio prieglobsčio kitur, tai būtų pagrindas apkaltai plačiąja prasme. Sunku pasakyti, ar tada ji negalėtų būti pradėta N.Venckienei už akių. Jei taip atsitiktų, manau, Seimas rastų racionalų sprendimą ir ji mandato neišsaugotų“, – įsitikinęs teisininkas.
Primename, kad penktadienį klausimą dėl kelias savaites parlamente nesirodančios „Drąsos kelio“ partijos frakcijos seniūnės Neringos Venckienės Seimo Valdyba perdavė Seimo Etikos ir procedūrų komisijai.
Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas teigė, kad iš pradžių komisija spręs dėl N.Venckienės praleistų posėdžių, o jei parlamentarė nepasirodys ir toliau, bus sprendžiama dėl kreipimosi į teisėsaugos institucijas.
„Tikrai neišsiaiškinom, kur ji dingo, ir kur ji yra. Aš kaip Seimo pirmininkas įpareigosiu Etikos ir procedūrų komisiją užsiimti šiuo klausimu ir išspręsti, kur visgi yra N.Venckienė. Iki gegužės pirmos dienos, jei EPK išsiaiškins, kad ji dėl nepateisinamos priežasties nebuvo Seime, pirmas žingsnis bus sumažinti atlyginimą. O toliau jei nesirodys, bus kiti žingsniai, EPK susirinks ir nuspręs, ir, manau, atiduos teisėsaugos institucijoms“, – penktadienį ryte sakė V.Gedvilas.
Parlamentarė N.Venckienė jau praleido keliolika Seimo posėdžių. Ji nesiteikė informuoti Seimo, kur yra. Jos bendražygiai nurodo, kad N.Venckienė greičiausiai išvyko į užsienį. Tuo tarpu Seimo Statutas numato, kad per Seimo posėdžių sesiją išvykstantis į užsienį parlamentaras privalo gauti Seimo Valdybos sutikimą.
Partijos „Drąsos kelias“ lyderei N.Venckienei prokurorai nori pateikti įtarimus pagal šešis Baudžiamojo kodekso straipsnius. Įtariama, kad ji prieš dvejus metus Panevėžio miesto apylinkės teismo patalpose viešai užgauliai pažemino teismą, nevykdė 2011 m. gruodį priimto Kėdainių teismo sprendimo skubiai perduoti mergaitę motinai Laimutei Stankūnaitei, praėjusių metų gegužę trukdė antstolei vykdyti teismo sprendimą, piktnaudžiavo vaiko atstovo teisėmis psichiškai gniuždydama vaiką ir panaudodama fizinį smurtą pasipriešino policijos pareigūnui, o perduodant vaiką jo motinai sukėlė nežymų sveikatos sutrikdymą.